banner6

Mardin’e dönüş zamanı geldi

42 yıl aradan sonra ilk kez memleketine gelen İsa Bilem “Mardin’de olmak rüya gibi. Memlekete dönüş zamanı geldi.”

Mardin’e dönüş zamanı geldi

ADNAN AVUKA

MARDİN(İLKHABER)- Mardin’in Midyat İlçesinden Almanya’ya giden İsa Bilem, 42 yıl aradan sonra ailesi ile birlikte Mardin’e geldi.

       Bilem Almanya, Hollanda, İsviçre ve çeşitli Avrupa ülkelerine gidenlerin memleket özlemi çektiğini, memlekete dönmenin zamanı geldiğini söyledi.

Almanya’ya ekonomik imkanlar ve olumsuz şartlar nedeniyle gittiklerini ifade eden İsa Bilem, Avrupa’ya giden herkesin memleket özlemi çektiğini söyledi. Bilem “Avrupa yolunu, ekonomik imkansızlıklar ve olumsuz şartlar açtı. 42 yıldır memleket özlemi çekiyorum. Avrupa’ya çalışmaya giden ve göç edenlerin büyük bir çoğunluğu geri dönüş şartlarının oluştuğunu düşünüyor. Hollanda, Almanya ve İsviçre’deki arkadaşlarla irtibat halindeyiz. Türkiye’de fikirler değişti, şartlar değişti. Bu durum bizi umutlandırıyor. Hepimizde memlekete dönüş özlemi var. Geri dönmenin de zamanı geldi” dedi

42 Yıl Sonra Deyrulzafaran Manastırında hasret giderdi

Ailesi ile Mardin’de bulunan ünlü Deyrulzafaran Manastırına gelen İsa Bilem, “Ailece çok mutluyuz. Ailem ile ilk defa manastırı görüyoruz. Manevi huzur bulduk, memleket özlemi giderdik. Midyat ilçesindeki ve çevre köylerdeki gelişmeler umut verici. Doğup büyüdüğümüz topraklara döneceğiz “ şeklinde duygularını dile getirdi.

          TUTAŞI’DAN BİLEM AİLESİNE DESTEK SÖZÜ  

Ailesi ile birlikte Mardin Deyrulzafaran Manastırana gelen İsa Bilem, karşılaştığı Artuklu ilçe Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı ile uzun uzun sohbet etti. . Tutaşı İsa Bilem’e “ Vatan sevgisi, toprak kokusu bir başkadır. Bu nedenle sizi çok iyi anlıyorum. Tekrar Mardin’e dönerseniz  bize düşen her türlü görevi ve yardımı yapmaya hazırım. Söz veriyorum. Ben Diyarbakır mahallesinde doğdum, hayatım boyunca Süryani kardeşlerimle yaşadım. Annem, babam Süryani komşularımızla çok iyi anlaşırdı. Kardeş gibilerdi.  Süryani vatandaşlarımızla  çocukluğumuzda süt emmişiz. Süt kardeş olmuşuz. Sizlerin tekrar ülkenize dönmeniz bizleri mutlu edecektir. Bu günleri dört gözle bekliyoruz”  dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER