banner6

Mardin’in son Kore Gazisi Kemal Yertüm hayata veda etti

Mardinli Kore gazisi 88 yaşındaki Kemal Yertüm hayata veda etti.

Mardin’in son Kore Gazisi Kemal Yertüm hayata veda etti

MARDİN(İLKHABER}- Mardinli  Kore gazisi 88 yaşındaki Kemal Yertüm  hayata veda etti. .

Mardin'de tek  sağ kalan ( 88) yaşındaki Kemal Yertüm yürümekte güçlük  çekiyordu. Geçtiğimiz  30 Ağustos zafer bayramında Mardin il Tugay  ve il jandarma komutanlığın ekipleri evinde  ziyaret ederek “ Kore hükümeti ne arıyor  ne de soruyor, yazık boşu boşuna onlar için savaştık” diye dert yanmıştı.

Kore Savaşı'na giden Türk Tugayı'nda yer alan ve 1950 yılında başlayıp 1953 yılında biten Kore Savaşı'na katılan Mardinli  Kore gazisi  Kemal Yertüm, belediyede 36 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu.  6 çocuk ve 5 torun sahibi Kemal Yertüm’ü, 20 yıla yakın birlikte çalıştığı mesai arkadaşı muhabirimiz Adnan Avuka sık sık ziyaret ederek teselli ediyordu.

Yertüm son nefesinde şöyle seslendi

“Ey gençler ülkemizin değerini bilin.birlik,beraberlik içinde olun.Türkiye Cumhuriyeti’ni çok fazla  kıskanan  var. Bizim ülkemizin adını Kore’de her vatandaş biliyor.  Biz orada insanlık için savaştık.  Lütfen Türkiye Cumhuriyetimizin değerini biliniz.”

Kore gazisi Kemal Yertüm  uzun zamandan bu yana yürümekte zorluk çekiyordu,

Vefatı üzerine Mardin  Tugay  Komutanlığı ile Mardin il  jandarma komutanlığı ortaklaşa defin ekibi kurdu. Kore Gazisi Kemal Yertüm defin ekibi tarafından törensiz olarak toprağa verildi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2020, 17:58

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42