banner6

Mardinlileri pizzaya doyuracak mekan

 Almanya’dan geldi 7 milyarlık yatırım yaptı

Mardinlileri pizzaya  doyuracak mekan

ADNAN AVUKA

MARDİN(İLKHABER)- Almanya’dan gelip Midyat’taki kendi köyünde 7 milyar liralık yatırım yaparak  “İzla Pizzeria” isimli işyeri açan Gevriye Çil ve kuzeni Moris Dal 25 kişiyi istihdam ediyor. Mekanın açılışını yapan Nusaybin Kaymakamı Ercan Kayabaş, “Avrupa’daki tüm vatandaşlarımızı Mardin’e yatırım yapmaya davet ediyorum” dedi.

Uzun yıllar Almanya’da çalıştıktan sonra vatanına dönen Gevriye Çil ve amcasının oğlu Moris Dal Midyat-Nusaybin arasında bulunan Süryani köyü Üçköy’de 7 milyar liralık yatırım yaptı. Yeni yatırımıyla 25 kişiye istihdam sağlayan kuzenler Mardinlileri pizzaya doyurmayı hedefliyor.

Midyat taşlarından yapılan tarihi kasırdaki “İZLA PİZZERİA”nın açılış törenine  Nusaybin ilçe Jandarma Komutanı Yarbay Dr. Kahraman Gürbüz, Nusaybin ve Midyat Oda Başkanları, Kanaat Önderleri, Sivil Toplum Kuruluşları,  vakıf başkanları,  İş insanları, Avrupa’nın bir çok ülkesinden gelen konuklar ile gazeteciler katıldı.

Açılış törenine Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili  Ercan Kayabaş, tarihi ve hoşgörüsüyle dünyaya örnek olan köyde bugün 7 milyar liralık yatırım yapılan bir işyerinin açılışını yapmaktan oldukça memnun olduklarını belirterek, yatırım sahibi kuzenlere teşekkür etti.

 Mardin, Midyat ve Nusaybinli iş insanların ve Süryani cemaatlerin katıldığı törende bir konuşma yapan Gevriye Çil gelenlere şöyle seslendi:

“Mezopotamya topraklarının tarihinde çok büyük önemi  Turabdin  gerek yöre halkı, gerekse çevre coğrafyalar için maddi manevi paha biçilmez değerleri içerisinde  barındırıyor.  Turabdin bölgesinde önemli bir yer tutan   ”TUR’İZLO”cise  bölgesi  içinde binlerce  yıllık mabetler barındırmakta ve eski medeniyetlere ev sahipliğini yapmaktadır.

Türkiye’nin kadim halklarından bir olan Süryaniler,binlerce yıldır gelenek göreneklerini, inançlarını, kültürlerini, dillerini hep bu kadim  coğrafyada sürdürmüşlerdir. Biz ve ailemiz bir Süryani ailesi olarak bölgedeki yaşam zorlukları nedeniyle  1975 senesinde İstanbul’a, daha sonra 1987 senesinde  Almanya’ya  göç ettik. Bu süre zarfı içerisinde  anayurdumuzdan  ne kadar   ayrı kaldıysak, köklerimize  dönme arzusunu  daima içimizde taşıdık.

Uzun yıllardan beri Almanya’da yaşamakta olan bizler, bu anlayışla kendi anavatanımızda  doğduğumuz topraklarda yeniden kök salarak buranın değerine, değer  katmayı  seçtik. Bu hedefle burada inşa edilen işyerimizin bir yandan bölge  ekonomisine katkı  sunarken, diğer yandan halkımız için bir köprü görevini üstleneceğine ve hali hazırdaki  bağları  daha da güçlendireceğine inanıyoruz.

Açılışını yapakta olduğumuz işyerimizin; bize, şehrimize, bölgemize ve ülkemize  hayırlı olmasını  temenni  ediyor. Ben Gevriyle Çil ve amcaoğlum Moris Dal;  açılışa gelen herkese teşekkür ediyoruz.”    

                                 KAYMAKAM ERCAN KAYABAŞ’TAN ÇAĞRI

Nusaybin Kaymakamı Ercan Kayabaş  törende yaptığı konuşmada vatandaşlara yatırım yapmaları konusunda çağrı yaptı.  Vatan topraklarının her bir karışında güven ve huzurun tesis edildiğini belirten Nusaybin Kaymakamı Ercan Kayabaş,  yapılan yatırımların huzur ve güvenin tesis edildiğinni bir göstergesi olduğunu söyledi. Şimdi buradan çağrı yapıyoruz. Gelin kendi doğup büyüdüğünüz topraklara yatırım yapın. Siz yatırım yapın biz devlet olarak her türlü desteğimizi verelim” dedi.

   PAPAZLARDAN DUA

Törende bir araya gelen 5 Süryani papaz dua ederek açılış yaptı. Dualar ise hem Türkçe, hem de Süryanice dilinde yapıldı.  Açılışa katılanlara pizza ikram edildi.

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER