Meclis gergin başladı

İşçi çıkışları gündemden düşmüyor. Bu kez Karalar ile Aslan arasında işçi çıkartmaları yüzünden ‘Yalan söylüyorsun’ tartışması yaşandı.

Meclis gergin başladı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde işten çıkartılan işçi sayısıyla ilgili tartışmalar yaşandı. Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan’ın, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a bir televizyon yayınında işçi çıkartmalarla ilgili konuşmasına, “yalan söylüyorsun” demesi ortalığı karıştırdı. Zeydan Karalar ile Aslan arasında gergin tartışmalar yaşandı.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi 2020 yılının ilk gündem maddelerini  görüşmek üzere bir araya geldi. Adana Büyükşehir Belediye Meclis salonunda gerçekleşen meclis oturumuna Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Başkanlık yaptı. Oturum başında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar yeni yılın ilk meclisinin hayırlı olması temennisinde bulunarak başladı.

İlk oturumda gündem dışı konuşmalar gerçekleştirildi. Gündem dışı yapılan konuşmalarda ilk olarak söz alan Pozantı Belediye Başkan Yardımcısı Durmuş Taşpınar, ilçelerinde yağmur ve çığ felaketlerinin yaşandığına dikkat çekti. Çığ düşmesi sonucu 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini kaydeden Taşpınar, kurtarma çalışmalarına katılanlara, ayrıca Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve Adana Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve Başkan Zeydan Karalar’a  teşekkür etti. Zeydan Karalar’a ikinci bir teşekkür eden Taşpınar, Pozantı ile ilgili önemli mesajlar verdiğini, yatırımlar yapacağını anlattığını söyledi.

Ardından söz alan Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan’da hem yağmur, hem de çığ felaketlerine dikkat çekti. Adana’nın ve Karaisalı’nın sıkıntılarından bahseden Aslan, otobüslerin kalkış saatlerinin değiştiğini belirtti. Karaisalı’dan örnek veren Aslan, Karaisalı’da 50 dakikaya bir kalkan otobüslerin artık 90 dakikada bir kalktığını anlattı. Vatandaşların mağdur olduğunu dile getiren Aslan, “Şuanda yüze yakın otobüs, özel idareden, büyükşehire geçen arazide yattığını söylüyorlar. Tekerleklerinin bile söküldüğünü söylüyorlar. Başkanımız belki tasarruf diyor ama böyle tasarruf olmaz.” dedi.

Dar gelirli ailelerin yedikleri halk ekmeği sayısında düşüş yaşandığını savunan Aslan, insanların bu konuda sıkıntılar yaşadığını belirtti. Bir TV’de ünlü sunucunun kaç işçi çıkardıklarına dair soruya Başkan Zeydan Karalar’ın “1000’e yakın” şeklindeki cevabının gerçekleri yansıtmadığını belirterek,” Bizim bildiğimiz 2 Bin 500 ila 3 Bin arası. Koskoca uydu yayını yapan bir televizyonda  doğruyu söylemediniz. Resmen yalan söylüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Aslan’a yanıt veren Karalar, “Sen bir Büyükşehir belediye Başkanı ile konuşuyorsun. Haddini bil.” dedi.

Aslan yollarla ilgili sorun yaşadıklarını belirterek, “Bir çöp kamyonumuz vardı. Bakım yapacağız diye aldılar. Bir daha vermediler. O kamyonu Ceyhan’da gördük.  Yollarımız bozuk. Biz yamamaya çalışıyoruz. Büyükşehire ait yolları da yama yapıyoruz. Çünkü siz yapamıyorsunuz. Saimbeyli’ye 4 kamyon asfalt gidiyor. Biz rica minnetle bir kamyon asfalt zorla alabiliyoruz” diye konuştu.

Bunun üzerine, “Kendi yollarınızı yama yapın. Bizim yollarımızı yama yapmayın” diyen Karalar’a, Aslan “ama vatandaş bana geliyor” şeklinde yanıt verdi.  

Aslan’ın reklam ve ASKİ konusunda ki eleştirilerine de karşılık veren Karalar, “ASKİ’nin şu dönemde yaptıklarını senin 7 ceddin yapmadı. Husumet üzerine siyaset olmaz.” şeklinde konuştu.

Karalar, ulaşımda bir sıkıntı olduğunu anlatarak, “Bu doğru biz geldiğimizde yaklaşık 236 otobüs çalışıyordu. 80 otobüs zaten arızalıydı. Ve mevcut müteahhit firma 1.6, 1.7 milyonluk fatura kestiğini ama arızalı araç sayısının azalmadığını fark ettim. Ben bu işlerin üzerine gittim. Baktım klasik fatura kesiyor. Parada alamıyordu. Biz biraz para ödemeye başladık. Ben arkadaşlara söyledim sözleşmeyi fesh edin dedim. Gidin başka bir servisle görüşün dedim. Yaklaşık 60 aracı 1 Milyon’a ayağa kaldırırım dediler. Biz her ay 1.600 milyon para ödüyorduk. 25 tanesi bakıma girdi. Bizler arızalı servis sayısını bu şekilde azaltacağız. Karaisalı’nında başka yerlerinde servis yasını arttıracağız. Ekmek sorunumuz kalmadı. 300 bin civarında ekmek çıkıyor. Gelir gelmez 124 liraya alınan unu 94 liraya almaya başladım. Ama şuanda buğday fiyatları arttı. Bu nedenle 80 kuruş yaptık. Keşke hiç yapmasak, bedava verebilsek. Sizde, bundan önceki belediye başkanının da 3 Bin 4 Bin kişinin işten atıldığını söylüyorsunuz. Bu rakamlar doğru değil.” dedi.

 Karalar işçi çıkışları ile ilgili rakamları açıklayarak şunları söyledi, “Büyükşehir’de 271 kişi istifa etti ve bir kısmı da emekliye ayrıldı. Onlarla beraber toplam 1107 kişi işten çıkarıldı. Emekliye ayrılan ve istifa edenleri bu sayıdan çıkardığımızda toplam işten çıkarılan kişi sayısı bin bile olmadı” dedi.

Muhalefetin ASKİ’yi niye söylemiyorsun?” sözlerine Karalar,”ASKİ’den 112 istifa var. 100 kişi emekliye ayrıldı, onların dışında 350 kişi işten çıkarıldı” dedi.

Karalar işçilere de müjde vererek, “Bugün itibariyle işçi kardeşlerimin maaşlarını yatırmaya başlıyoruz. İnşallah büyük bir kazaya uğramayız. KHK’lı ve bütün işçilerin maaşlarını ayın 15’in düzenli olarak yatırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik ise, Büyükşehir Belediyesi ile koordinasyon kuramadıklarını belirtti. Aladağ, Pozantı’dan görevli bir kişinin olduğunu ancak o kişiye ulaşamadıklarını dile getiren Aladağ, “Biz karla mücadelede 10 araçla uğraşıyoruz. Köylerin ulaşımını sağlıyoruz, sonra ilçedeki sokaklara giriyoruz. Siz bir tane sağlıyorsunuz. İlçemde bir tane kazıcı yükleyiciniz var. ASKİ’de eskiden 3 tane vardı. Bu tasarruf tedbiri ama emin olun yetmiyor. Her yere biz koşuyoruz. Allah’a şükür bizim makine ekipmanımız iyi, bir şekilde hepsine yetiştik ama ASKİ gibi Fen İşleri’nin de muhatabının ilçemizde olmasını istedik. Makinadan sorumlu arkadaşı aradık ulaşamadık. Bu koordinasyon merkezi sorunumuz var. Her ilçede büyükşehirden sorumlu bir arkadaşımız olsun istiyoruz.” diye konuştu.

Akgedik, ayrıca ilçelerinde düzenlenecek Adana 3. Kardan Adam festivaline 19 Ocak tarihinde herkesi davet etti.

AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı’da sel felekatine dikkat çekerek, herkesin bir araya gelerek onların yanında olduklarını anlattı. Güzel bir sınavdan geçtiklerini kaydeden Gülaçtı, “Biz yeri gelir eleştiririz ama yeri gelir birlik beraberlik içersinde oluruz. Bu sel felaketine bakanlarımız ve hükümetimizde bir şeyler yapalım diye büyük çalışmalar yaptı. Bunun sonucunda bir takım hibeler aldık. Yiyecek içerecek, battaniye ve nakdi yardımlar yapıldı. 5 Milyon lira Büyükşehir Belediyemize hibe ve 15 milyon kredi veriliyor. Yağmur sistemi yapılması içinde 70 milyon lira kredi imkan verilecek. İlçe belediyelerimize de 4 milyon Seyhan, 2 Milyon Çukurova, 2 Milyon Sarıçam Belediyemize, 5 Milyon  Yüreğir Belediyemize, 1 Milyon Karataş Belediyemize hibe veriliyor. İhtiyaç doğrultusunda bu rakamların artacağını bakanlarımız söylediler. Yüz milyonla Adana’nın dertleri bitecek demedik. Siz okuduğunuzu anlayamadınız. Yada anlatanlar yanlış anlattı. 169 milyon lira borçlanma konusunu size verdi meclis. Bu krediyi almada sıkıntı yaşandı. İlbank teminat istedi. Buda verildi ve kredi kullanıldı. İşçilerimizin biriken maaşları ödendi. Çok şükür düze çıkıldı. Umut ediyoruz bir daha böyle bir sıkıntı yaşanmaz. Yalnız ileriye dönük bir proje başkandan duyamadık. Asfalt, peyzaj gibi yapılan şeyleri saymıyorum. Ulaşımın çözümü noktasında ki projeler konusunda bir çivi çakılmadı. Belediyeler borçlanabilir. Yeter ki hizmete dönsün, yeter ki projeye dönsün.” şeklinde konuştu.

CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan’da sel felaketiyle ilgili merkezi idarenin yaklaşımından ötürü teşekkürlerini sundu.  Karaisalı Belediye Başkanı Saadetin Aslan’ın “yalan söylüyorsun” cümlesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Tabiki bu kürsüde herkes görüşlerini belirtecektir ama siyasi üslup çerçevesinde düşüncelerini belirtmesi gerekir.” dedi. Bunun üzerine tekrardan Aslan ve Karalar arasındaki gergin tartışmalar tekrar cereyan etti.

Seyhan, “Saadettin Başkan bizim mesai arkadaşımız. Sevdiğimiz bir arkadaşımız. Kürsü belki bize bir siyaset adına aşitasyon oluşturmak gibi bir fırsat vermiş olabilir, ama bu kürsüyü düşüncelerimizi ifade etmek için kullanmalıyız. Buradan bir büyükşehir belediye başkanına yalan söylüyorsunuz şeklindeki hitabeti doğru buluyorsanız karar halkın. Bu ifade maksadı aşan bir ifade olduğunu belirtmek istiyorum ve yakışmadığını da belirtmek istiyorum. Yalan demek farklı bir boyuta girer. Başkanın verdiği bilgilere katılmaya bilirsin ama yalan söylüyorsun derseniz burada konuşamayız.” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Recai Mercimek de Karaisalı Belediye Başkanını eleştiren konuşmalar yaptı. Daha sonra gündem maddelerine geçildi. 39 maddeden 10’u teklif olması nedeniyle ilgili komisyonlara havale edildi. Adana Büyükşehir Belediyesi çalışmalarına bugün saat 14.00’te devam edecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2