banner6

Mecliste gülümseten diyalog

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ücret tarifeleri görüşüldü. Meclis Başkanı Mustafa Bayar ile Cemal Demirdağ arasındaki gündem dışı söz alma konusundaki, ‘Kalbin var, yorulursun’ diyaloğu ise katılımcıları gülümsetti.

Mecliste gülümseten diyalog

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ücret tarifeleri görüşüldü. Meclis Başkanı Mustafa Bayar ile Cemal Demirdağ arasındaki gündem dışı söz alma konusundaki, ‘Kalbin var, yorulursun’ diyaloğu ise katılımcıları gülümsetti.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı 11. Meclis Oturumu gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen oturuma Meclis Başkan Vekili Mustafa Bayar başkanlık yaptı.  Gündem yoklamasının ardından gündem dışı konuşma için söz alan olmayınca oturuma başkanlık yapan Mustafa Bayar ile birçok oturumda söz alan MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ arasında yaşanan komik diyalog meclis üyelerini gülümsetti. Gündem dışı söz alan olmayınca Mustafa Bayar, Cemal Demirdağ’a, “Cemal Bey gündem dışı söz almıyor musun?” diye sordu. Demirdağ ise, “Hayır sonra” cevabını verdi. Bunun üzeri Bayar da, kısa süre önce anjiyo olan Demirdağ’a, “ Kalbin var yorulursun” şeklinde espri yaptı. Meclis üyelerini gülümseten bu diyalogun ardından gündem maddelerine geçildi.

 Gündemin ilk maddesi Büyükşehir Belediyesi 2022 Mali Yılı Ücret Tarifesine ait komisyon raporu oldu. Komisyon raporunun bağlayıcı kısmında birçok konu yer aldı.

2022 Mali Yılı Ücret Tarifesine ait komisyon raporu bağlayıcı kısmına göre, “Büyükşehir Belediyesi 2022 Mali Yılı Ücret Tarifesi’nde Çevre Koruma Dairesi’nin gelirlerinde alt kısımda yer alan, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının yüzde 12.28, yüzde 12.50, yüzde 12.33, yüzde 12.24, yüzde 12.27, yüzde 12.29, yüzde 12.22 olan artış oranlarının, yüzde 10 artış yapılarak değiştirilmesine,

 İmar ve Şehircilik Dairesi  Başkanlığı gelirleri kınsının 11. bendinde yer alan geçiş yolu izin belgelerinin akaryakıt istasyonları için 270 TL, sıvılaştırılmış petrol gazları satış istasyonları 105 Bin 270 TL, akaryakıt ve sıvılaştırılmış petrol gazları satış istasyonları 210 Bin 540 TL olarak belirlenmesine. Ayrıcı bu ücretlerin yüzdelik dilimler halinde gruplara ayrılmasına, birinci grup olarak Seyhan, Çukurova, Yüreğir, Sarıçam ilçelerinin yüzde yüzlük dilimin ödenmesine, ikinci grup olan Ceyhan, Kozan İlçelerinin yüzde 80’lık dilimin ödenmesine, üçüncü grup olan  Karaisalı, Yumurtalık, Karataş, Pozantı, İmamoğlu ilçelerinin yüzde 60’lık dilim ödenmesine, dördüncü  grup Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli, Aladağ ilçelerinin yüzde 50’lik dilim ödenmesine,

İşletme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Hayvan Pazarları ve Mezbahane Şube Müdürlüğü geliri altında yer alan küçükbaş hayvan kesim ücreti 25 TL, büyükbaş hayvan kesim ücreti 150 TL olmak üzere 2022 Mali Yılı ücret tarifesine eklenmesine, Halk Ekmek ve Unlu Mamuller İşletme Müdürlüğü gelirler kısmında yer alan 11 adet ekmek çeşidinden 1, 2, 3 ve 11 numaralı ekmek çeşitleri harici diğer ekmek çeşitlerinin listeden çıkartılmasına,

Mali Hizmetler Dairesine bağlı İlan ve Reklam Şube Müdürlüğü gelirleri kısmında yer alan, umuma ait yerlerde cadde, meydan, ana arter, kamuya ait arsalar ile büfeler, bariyerler, alt ve üst geçitler yapılacak geçidi ilan ve reklamların bez, afiş, seyyar panolar vesayire haftalık olarak metre karesinden tüm gruplarda izin verildiği takdirde ücret tarifesinden çıkartılmasına, B bendinde yer alan umuma ait yerlerde ilan, reklam amacıyla dağıtılan tek yapraklı veya çoklu el ilanı, broşür vesayire mühürlenme bedeli adet başına sehven 0,50 kuruş olarak belirlenen ücretin 0,10 kuruş olarak belirlenmesine.

Kültür ve Sosyal İşler Başkanlığı gelirler kısmında yer alan Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu ücretinin kamu kurum ve kuruluşları, kamu dernekleri ve okullarına ücretsiz tahsis edilmesi şeklinde  tadil edilmesi” kararlaştırıldı.

Gündem maddesi ile ilgili söz alan Serdar Seyhan, hafriyatlar kısmında belediyeye ve bağlı kuruluşların ücret tarifesinden muaf tutulması yönünde teklifte bulundu. Madde oybirliğiyle kabul edildi.

Bir sonraki oturumun bugün saat 13:00’de toplanmasına karar verildi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER