banner6

Mecliste olaylar çıktı, belediye başkanının dişi kırıldı

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı’nın 3. oturumunda olaylar çıktı. Çıkan Kavgada Saimbeyli Belediye Başkanı’nın dişi kırıldığı iddia edildi.

Mecliste olaylar çıktı, belediye başkanının dişi kırıldı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı’nın 3. oturumunda olaylar çıktı. Çıkan Kavgada Saimbeyli Belediye Başkanı’nın dişi kırıldığı iddia edildi. Olayın ardından Saimbeyli Belediye Başkanı ile Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın ilgilendiği dikkatlerden kaçmadı.

  Meclise gelen belediyeye ait gayrimenkul satışı ile ilgili 2 maddeyi gündeme alınmak istendi. Bunun üzerine Cumhur İttifakı duruma itiraz etti. Meclis salonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar maddeleri oylamaya sundu.  Karalar oylama sonucunu oy çokluğuyla kabul edildiğini açıkladı. Bunun üzerine Cumhur ittifakı üyeleri oyların sayılmadığı gerekçesiyle itiraz etti. Karalar oylamanın bittiğini söyledi. Bunun üzerine Cumhur İttifakı grup başkan vekilleri ayağa kalkarak sahnenin önüne geldi.  CHP’li Sedat Gül ve diğer CHP’liler de yerinden kalkarak ayakta olan Cumhur İttifakı üyelerine müdahale ettiler. Çıkan arbede sırasında Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe’nin dişi kırıldı. Bir süre devam eden arbedenin ardından AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı Cumhur İttifakı üyelerine salonu terk etti.

 Bunun üzerine AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri salonu terk etti. Nefes almakta zorluk çeken Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe’yi CHP’li Belediye Başkanı Akif Kemal Akay sakinleştirmeye çalıştı. Akay, Gökçek’in başında bir süre bekleyerek yanından ayrılmadı.

  Başkan Zeydan Karalar ise toplantının Cuma günü saat 10.00’da yapılmasını isteyerek toplantıyı kapattı.

CUMHUR İTTİFAKI BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Oturumun ardından Cumhur İttifakı Grubu Adana Büyükşehir Belediyesi Taş Bina önünde basın açıklaması yaptı. İlk olarak söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, üzücü bir olayın yaşandığına dikkat çekti. Yaşanan olayın planlı yapıldığını ileri süren Gülaçtı, “Bu gün üzücü bir olay yaşandı buradan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, planlı bir şekilde kendi meclis üyelerini de bu olaya dahil ederek, bir kavgaya sebebiyet vermiştir.  Adana Büyükşehir Belediyesi’ni yönetememiştir. Bu polemikler nedeniyle Adana git gide geriye gitmektedir.  Ben de dahil olmak üzere meclis üyesi arkadaşlarımızın tartaklanmasına sebebiyet vermiştir. Saimbeyli Belediye Başkanımız, CHP’li meclis üyesi tarafından yumruklanmış dişi kırılmıştır.  Artık bırakıp gitme zamanları gelmiştir. Zeydan Karalar’ın bu tutumu eleştirilecektir. Bu yaptıkları da kesinlikle yanlarına kalmayacak, hukuk nezdinde gerekeni yapacağız. Kimse seçilmiş belediye meclis üyelerinin iradelerine ipotek koyamaz. Geçmemiş oylamaları, kabul edilemeyen oylamaları geçti gibi göstererek hiçbir şeyi oldu bittiye getiremez. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Bir Hukuk Devletidir. Hiç ağızlarından düşmeyen adalet sözlerde kalıyor. Ancak adalet en birinci şartımızdır. Bu yerine getirilecektir. “ dedi.      

MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ ise, Cumhur İttifakı meclis üyelerinin haklarının gasp edildiğini öne sürdü.  Gündem maddelerinin oylamaya alınmasını eleştiren Demirdağ, “CHP meclis üyeleri Cumhur İttifakı Meclis üyelerine saldırmışlardır. Bunu kınıyorum. Bu nedenle meclisi terk ettik. Belediye Başkanımız darp edilmiştir. Bunun hesabı verilecektir.” şeklinde konuştu.

Ak Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan’da,  “Cumhur İttifakı Milletten aldığı güçle Adana’ya hizmet yapılsın diye her türlü gayreti göstermiştir. Ne zaman bu mecliste borçlanma gündeme geldiyse ya kavga çıkmıştır ya da çıkartılmıştır. Yaptığımız katkıların hiçbiri yerine gelmedi. Bu gün bir kaos yaşandı. “ ifadelerini kullandı.

KARALAR, BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

 Konuyla ilgili Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da Millet İttifakı Meclis Üyelerinin katılımı ile basın toplantısı düzenledi.  Olayların çıkmasına neden olan iki madde hakkında bilgiler veren Karalar, “Adana’nın lehine olan çok önemli iki madde söz konusu. Birincisi 6 Milyon Dolar hibe kazandı hazırladıkları projelerle arkadaşlarımız. Ama İLO bir kooperatife üye olmayı şart koştu ve NATA firması 598 Milyonluk ile bir ihale anlaşması yapılmış 21 B ile. Bunu karşılıklı fesh etme kararı aldık. Bunun içinde belediyenin mali durumlarından dolayı gayri menkul önerdik. Önerdiğimiz gayri menkulleri yüksek fiyatla önerdik. Karşılıklı mütabakata da varıldı. Geçen ay bunları geçirecektik. Cumhur İttifakındaki arkadaşlarımız bunu gelecek aya alalım. Bunu bir ay daha inceleyelim. Gelecek ay geçirelim dediler. Meclis tutanaklarında var bu.” dedi.

Vicdanlı meclis üyelerine teşekkür eden Karalar, “Bir ay geçmesine rağmen, bu işlerin süreli olmasına rağmen bu ay da meclise gelemedi. Biz de 6 Milyon dolar hibeyi kaçırmamak ve Adana için son derece kazançlı olacak olan gayri menkul mübadelesi ile burcu kapatarak bir firmayla fesih yapmak için, Kanun’un Yasa’nın bir belediye başkanına verdiği yetkiye dayanarak  gündeme aldık. Vicdanlı meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Adana’nın lehine olduğu için çoğunlukla geçti. Bundan rahatsız olan arkadaşlar biraz agresifçe davrandı. Oradan kalkan bir arkadaşımız gereksiz kalkıyorsunuz, oturun demeye kalkınca karşı tarafta saldırıya kalktı.” diye konuştu.

Dişi kırılan belediye başkanının kendi arkadaşının darbesi ile dişinin kırıldığını belirten Karalar, “Şimdi bir belediye başkanının dişinin kırıldığı iddia ediliyor. Görüntüleri izlerseniz arkadaşının darbesiyle kırıldığını göreceksiniz. Tabi ki halkın doğru bilgilendirilmesi noktasında üzerimize düşeni yapacağız. Adana’yı düşünen vicdanı olan hiç kimse bu maddelere hayır demez. Birisi yaklaşık 45-50 milyon civarında bir hibe kaynağı olması noktasında, ikincisi ise 40-50 milyon faizden kurtaracak bir muazalı yürümeyen bir işten kurtarmak konusuydu. Gelecek ay bunu geçireceğiz demelerine rağmen, bu ay gelmesin diye bir direnç oluştu. Bunun neresi kötü.” ifadelerini kullandı.  

Engellemelerle karşılaştıklarını  vurgulayan Karalar, “Her şeye rağmen biz barışçıl, Adana’nın lehine iş yapmaya çalıştıkça bu engelleri kamuoyu görüyor. Bizi çalıştırmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Yaklaşık 100 milyon  alacağı var,  70 milyon etmeyecek gayri menkul öneriyoruz. Oradan yaklaşık 30 milyon karı olur. Ayrıca bunu yapmaz para olarak ödemek zorunda kalırsak vade farkı ister ve en az 30 milyonda vade farkı öderiz. Adana’yı 60 milyon daha fazla zarara sokmak hiç kimsenin yapması gereken bir şey değil. Bu iki maddeyi ötelemek, ertelemek  uzatmak gündeme getirmemek kimin faydasına olacak. Bu olsa olsa Zeydan Karalar iş yapmasın anlamı taşıyor.” dedi.

Görüntüleri dağıtacaklarını anlatan Karalar, yaşanan olayları tüm çıplaklığı ile gözler önüne sereceklerinden kaydetti. Bu görüntülerde kimin Saimbeyli Belediye Başkanı’nın yüzüne vurduğunu da herkesin göreceğini belirten Karalar, “Kendisine geçmiş olsun diyorum. Ama bizim arkadaşlarımızın bir müdahalesi yok.  Üzücü bir olay bu ama bizim arkadaşlarımıza saldıran arkadaşlarının dirseği değdi.   İki madde geçti. Adana’ya hayırlı olsun. Bunlar kent için önemli maddeler.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 17:52

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER