banner6

Medikalcilerde bıçak kemiğe dayandı

Çukurova Medikalciler Derneği (ÇUMED) Başkanı Dr. M. Hilmi Akşamoğlu, özel ve kamu hastanelerine verdikleri tıbbi malzemelerin bedelini tahsil etmekte ciddi sıkıntılar yaşadıklarını, tahsilat süresinin 6 ayı geçtiğini belirterek, "Medikalcilerde bıçak kemiğe dayandı. Saymanlıklarda ödeme listesinin son sıralarında yer bulan medikalcilerin tahsilat sorununun çözümünde yardım bekliyoruz."dedi.

Medikalcilerde bıçak kemiğe dayandı

Medikalcilerde bıçak kemiğe dayandı


ADANA(İLKHABER) - Çukurova Medikalciler Derneği (ÇUMED) Başkanı Dr. M. Hilmi Akşamoğlu, özel ve kamu hastanelerine verdikleri tıbbi malzemelerin bedelini tahsil etmekte ciddi sıkıntılar yaşadıklarını, tahsilat süresinin 6 ayı geçtiğini belirterek, "Medikalcilerde bıçak kemiğe dayandı. Saymanlıklarda ödeme listesinin son sıralarında yer bulan medikalcilerin tahsilat sorununun çözümünde yardım bekliyoruz."dedi.

İnsanların sağlığı için hizmet verdiklerini bildiren ÇUMED Başkanı Dr. M. Hilmi Akşamoğlu, devletin sıkıntı olmadığını belirtmesine karşılık, medikal sektörünün bu konuda ciddi sıkıntılar yaşadığını vurguladı. Sorunun daha çok organizasyon eksikliğinden kaynaklandığını düşündüklerini belirten Dr. Akşamoğlu, "Yönetmeliğe göre, hastanelere verdiğimiz tıbbi malzemeler için kestiğimiz faturamızın 90 gün içinde ödenmesi lazım. Ancak, şu an 6 ay ile 8 ay arasında tahsilat süresi var. Şirketler ciddi sıkıntılar içinde. Durum böyle olunca medikalciler bankanın kucağına teslim edildi. Kredi kullanıp, faiz ödemek durumunda bırakıldık. Bizim şirketlerimizin ciroları yüksek, çok sayıda eleman çalıştırıyoruz. Faturalarımızın tahsili 6 ayı geçiyor. Hiç birimizin tek kuruş vergi borcu yok, ama, milyonlarca lira alacağımız var" diye konuştu. Hastanelerin zorunlu giderlerinin artmasıyla medikal firmalarının alacaklarının da ötelendiğini, ilk sıralarda yer bulmadığını bildiren Dr. Akşamoğlu, şunları söyledi:

"Hastanın gelip, taburcu oluna kadar geçen süreçte ilaç ve tıbbi malzeme hareketleri var. Bunları da biz karşılıyoruz. Ancak, milyonlarca liralık alacakların ödenmemesi, tahsil edilememesi nedeniyle medikal şirketleri ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bıçak kemiğe dayandı. Bize göre, paranın yetmiyor gibi bir durum söz konusu olamaz. Devletin üst organları sıkıntı olmadığını bildirdiğine göre, bir organizasyon ve yönetim sıkıntısı var. 3-5 yıl önceye kadar medikalciler vergi sıralamasında yer alırken, şimdi ilk binlerde bile bulunmuyorlar. Faiz giderleri yüzde yüz gider gösterildiği için ödeyecekleri vergi, bankalara faiz gideri olarak gidiyor. Alacağımız zamanında ödense, bankalara muhtaç edilmesek, bankalara faiz gideri olarak ödediğimiz para, devletin kasasına vergi olarak gider. İşimizi yürütmek için alacağımıza karşılık bankaya temlik veriyoruz. Mecburiyet karşısında bunu yapmamıza rağmen, bazı hastaneler bunu bile yapmaktan kaçınıyor. Temlik için teyit sürecinde dahi keyfi uygulamalara maruz kalıyoruz. Bütün kurumlarda aynı sorunlar yaşandığı için sektör kendini döndüremez hale geldi. Sektörümüzde hiç birimizin bir lira borcu yok. İnsan sağlığına teşhis ve tedavi amaçlı ürünleri veriyoruz. Bizler bir takımın parçasıyız. Ama biz yükleniciyiz. Yüklenici olarak bizim de yükümüzün hafifletilmesini ve alacaklarımızın ödenmesini istiyoruz. 10 milyon liralık cirosu olan bir kuruluşun bankacılar nezdinde güvenli görülmediği günler yaşıyoruz. Ticari hayatın en stratejik ve vazgeçilmez bir sektörü olan medikal camiasından, yatırım, istihdam ve üretim isteniyorsa alacakları zamanında ödenmelidir."

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER