banner6

Memur iş bıraktı

Toplu Sözleşme Masası'nda hükümetin sunudğu maaş zammını kabul etmeyen kamu çalışanları grev kararı alıp alanlara çıktılar

Memur iş bıraktı
Memur iş bıraktı

 

Tüm Türkiye'de sendikalara bağlı memurlar iş bıraktı. Onbinlerce kişi meydanlarda memurlara verilen zamları protesto etti. Okullar, vergi daireleri, hastanelerdeki görevli personeller iş bırakırken, tren seferleri yapılamadı, hastanelerde de sağlık çalışanları iş bıraktı, hastanelere acil servis dışında hasta kabul edilmedi.

 

ADANA (İHA) - 'Toplu Sözleşme Masası'nda hükümetin sunduğu 2012 yılı için yüzde 3.5+4, 2013 yılı için de yüzde 3+3 oranındaki zammı kabul etmeyen kamu çalışanları, Türkiye genelinde olduğu gibi Adana'da da alanlara çıktı. 'Grev' sendikaları birleştirirken, kentin dört bir yanında yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşün ardından kamu çalışanları, davul ve zurna eşliğinde omuz omuza halaylar çekip, çifte telli oynadı. 

  Hükümet ile kamu sendikaları arasındaki 'toplu iş görüşmeleri' tıkanınca, çalışanlar 'grev' kararı aldı. Türkiye genelinde olduğu gibi Adana'da da kamu çalışanları, işyerlerine; 'Bu İşyerinde Grev Var' pankartı asıp alanlara çıktı. Söz konusu grev, sendikaları da birleştirdi. KESK, Türkiye Kamu-Sen ve Birleşik Kamu-İş ortak hareket etme kararı aldı. Memurlar, üyesi oldukları sendikanın bulunduğu hizmet binası önünde toplanıp, ortak yürüyüşün yapılacağı Atatürk Caddesi'nin İnönü Parkı'ndaki bölümüne yönelince, kentin dört bir yanı da adeta eylem alanına döndü. Binlerce memur aynı anda yürüyüşe geçince trafikte de zaman zaman aksamalar oldu, trafik polisleri tıkanan araç trafiğini açmak için yoğun çaba sarf etti.

 

  POLİS YOL KESİP UYARIDA BULUNDU

  Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde İnönü Caddesi'ne ulaşan göstericiler, burada polis barikatıyla karşılaştı. Sivil bir polis aracı, caddede yanlamasına durarak, eylemcilerin önünü keserken, üst düzey emniyet yetkilileri de eylemcilere uyarıda bulunarak, yolu araç trafiğine kapatmadan, yasadışı slogan atmadan yürüyüşlerini sürdürmelerini istedi. Karşılıklı görüşmelerin ardından polis aracı yoldan çekildi, kamu çalışanları da yürüyüşlerine kaldıkları yerden devam etti. Yol boyunca vatandaşlar alkışlarıyla memurlara destek verirken, sıcak ve güneşli hava katılımcıları olumsuz etkiledi. Özler Caddesi güzergahını takip edip, 5 Ocak Meydanı'na, buradan da Çakmak Caddesi'ni takip ederek, yeniden İnönü Parkı'na ulaşan eylemciler, yürüyüşlerini de sonlandırdı.

 

  "MÜZAKEREYE KAPALI BİR HÜKÜMETLE NEYİ KONUŞACAĞIZ?"

  Burada bir kamyonetin kasası platforma dönüştürülürken, kamu çalışanları adına konuşan Türkiye Kamu-Sen Adana İl Temsilcisi Kamil Köse, kamu görevlilerinin toplu sözleşme sürecinde hep toplumun hassasiyetlerini gözetip, gerginlikten uzak durduğunu, ancak iyi niyetlerine karşılık, memurların aleyhine yürütülen kampanyalarla kazanılmış haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığını anlattı. Köse, "Daha bir ay kadar önce 'yatırım paketi' adı altında sanayici ve işadamlarına 2 milyar TL'lik bir kaynak oluşturulurken, memur ve memur emeklileri 5 aydır zam almadan yaşamak zorunda kalmışlardır" ifadesini kullandı. Son bir yılda doğalgaza yüzde 33, elektriğe yüzde 22, benzine yüzde 23, mazota yüzde 24 zam geldiğine işaret eden Köse, bu şartlarda kamu görevlilerinin ve emeklilerin insan onuruna yaraşır bir hayat sürme şansı kalmadığını öne sürdü. Köse, "Diyaloga direnen, müzakereye kapalı bir hükümetle neyi konuşacağız?" diye sordu.

 

  "GÜNDE SADECE BİR SİMİT PARASINA DENK MAAŞ ARTIŞINI KABUL ETMEYİZî

  Birleşik Kamu-İş Adana İl Temsilcisi İsa Kayadan ise, bugün geleceklerine sahip çıkıp, kazanılmış hakları savunmak için alanda olduklarını ve talepleri kabul edilinceye kadar da eylemlerini sürdüreceklerini anlattı. KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Kamuran Karaca da, insanca bir yaşamı hak eden herkes için grevde olduklarının altını çizerek, "Bugün burada yalnız değiliz. İşçiler, sağlık çalışanları, mimar ve mühendisler, öğrenciler, veliler, kadınlar olarak bir aradayız. Omuz omuzayız. Hükümet, adeta bizimle dalga geçiyor. Günde ancak bir simit parasına denk gelen, maaşlarımızda aylık olarak ortalama 45-50 TL artış öngören teklifleriyle kamu emekçilerine, emeklilere verdikleri değeri bir kez daha göstermiştir" dedi. Konuşmaların ardından kamu çalışanları, eylemlerini İnönü Parkı'nda sürdürdü. Göstericiler, davul zurna eşliğinde omuz omuza halaylar çekip, çifte telli oynarken, eylem de olaysız bir şekilde son buldu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42