banner6

Menteş: Sağlıkçıların çalışma saati 6 saate indirilmeli

Adana Tabip Odası Başkanı Uzman. Dr. Selahattin Menteş,  sağlıkçıların çalışma saati 6 saate indirilmelisi gerektiğini söyledi.

Menteş: Sağlıkçıların çalışma saati 6 saate indirilmeli

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana Tabip Odası Başkanı Uzman. Dr. Selahattin Menteş,  sağlıkçıların çalışma saati 6 saate indirilmelisi gerektiğini söyledi.

Adana Tabipler Odası toplantı salonunda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Adana Tabip Odası Başkanı Uzman. Dr. Selahattin Menteş,  hiçbir salgın vatandaşların bireysel çabalarıyla önlenemeyeceğini söyledi. Bireysel tedbirler merkezi ve kapsamlı bir irade ve güven verici kararlarla birlikte uygulandığında anlamlı olacağına dikkat çeken Menteş, “Bu nedenle Sağlık Bakanlığı il Hıfzıssıhha kurullarını işlevli kılmalı, başta Belediyeler ve kent konseyleri olmak üzere işçi-memur sendikaları, hemşehri-köy derneklerinden, kültür sanat dernek ve vakıflarına kadar bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır. Salgının yaygınlaştığı ve uzun süreceğinin yadsınamaz hale geldiği bir dönemde hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini, dinlenme yer ve zamanlarının pandemi göz önünde bulundurularak yapılandırılmasını ve yeterli sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlanmasını, bu hususta hiçbir aksama yaşanmamasının sağlanmasını istiyoruz.” dedi.

 

Ülke genelinde COVID-19 salgınına dair duyarlılığın ve tedbirlerin arttırılması için 14 Eylül – 18 Eylül #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz Haftası ilan edildiğini kaydeden Menteş, “ Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanlarına tarihsel sorumluluklarını yılmadan her gün hatırlatmaya devam edeceğiz. Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz de ölüyor. Daha çok ölümler olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 50 yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan COVID-19’dan hayatını kaybediyor. COVID-19 salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. COVID-19 salgın sürecinin bugüne kadarki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz. Hekimler ve bütün sağlık çalışanlarının ölüm – kalım savaşına dönüşen COVID-19 mücadelesinde  yalnız bırakılmayacaklarını, korunacaklarını, bu insanüstü çabaların farkında olunduğunu gösterecek; maddi ve manevi olarak destekleyecek, hastalanan ve vefat eden arkadaşlarımızın “meslek hastalığı” tanımını kabul edecek Sağlık Bakanlığı ve hükümet tutumu istiyoruz. “diye konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER