banner6

Mesleki eğitim işbirliği

İskenderun Enerji Üretim ve Ticaret AŞ (İSKEN), Ceyhan Ticaret Odası (CTO) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Adana İl Müdürlüğü (İŞKUR) arasında 'Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışanların Eğitimi ve Belgelendirilmesi' protokolü imzalandı.

Mesleki eğitim işbirliği

Mesleki eğitim işbirliği

 

  ADANA (İHA) - İskenderun Enerji Üretim ve Ticaret AŞ (İSKEN), Ceyhan Ticaret Odası (CTO) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Adana İl Müdürlüğü (İŞKUR) arasında 'Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışanların Eğitimi ve Belgelendirilmesi' protokolü imzalandı. 

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan 'Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalıştırılacak İşçilerin Mesleki Eğitimlerine Dair Tebliğ' kapsamında yapılan protokol konusunda açıklama yapan CTO Başkanı Ali Duru, "Eğitim programına katılan ve bu kapsamda gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olan çalışanlara İŞKUR ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika da verilecek" dedi.

  Duru, imzalanan protokol kapsamında Haziran-Aralık 2012 döneminde, İSKEN ve bağlı hizmet veren müteahhit firmalarda tebliğ kapsamına giren işlerde çalışan işçilere 'Geliştirme Uyum Kursu' da verileceğini söyledi.

 

  SADECE MESLEK EDİNDİRME DEĞİL İŞGÜCÜNÜN GELİŞİMİNE İMKAN SAĞLANACAK

  İSKEN adına konuşan Halkla İlişkiler Sorumlusu Şeref Hacıoğulları da 1320 MW kurulu kapasitesi ile her yıl 9 milyar kWh elektrik enerjisi üreterek Çukurova Bölgesi'nin enerji ihtiyacını güvenilir bir şekilde karşılayan İSKEN Sugözü Enerji Santrali'nin bölgesel istihdam olanaklarının, geliştirilmesine çok büyük önem verdiklerini ve bu amaçla geliştirilen projelere ilk günden bu yana destek olduklarını belirtti.

  Hacıoğlulları, İSKEN Sugözü Enerji Santralı gibi yüksek teknoloji kullanan işletmelerde yerel istihdamın arttırılabilmesi için bölgenin nitelikli işgücü potansiyelinin geliştirilmesinin zorunluluğuna işaret ederek, "Bunun olabilmesi içinde konunun tüm paydaşlarının katılımıyla bölgenin yatırım stratejisi ile uyumlu bir mesleki eğitim programı hazırlanarak uygulanmalıdır" dedi.

  Bu kapsamda oluşturulacak eğitim programlarının yalnızca meslek edindirmeye yönelik değil her seviyedeki iş gücünün niteliğinin gelişimine imkan tanıyacak şekilde olması gerektiğine vurgu yapan Hacıoğlulları, "Bu nedenle Ceyhan Ticaret Odası ve İŞKUR'un katkıları ile gerçekleştireceğimiz bu eğitim programını çok önemsiyoruz" diye konuştu.

  Ceyhan Ticaret Odası Toplantı salonunda gerçekleştirilen imza törenine CTO Başkan Ali Duru ile birlikte Ceyhan İş Geliştirme Merkezi (CEYGEM) Yönetim Kurulu üyeleri olan Hatay Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Ceyhan Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Karagözoğlu, Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, Ceyhan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İbrahim İkidağ ile Ceyhan İŞKUR Şube Müdürvekili Gürsel Kocatürk ve İSKEN Sugözü Enerji Santrali yetkilileri katıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER