banner6

Mezopotamya ovası fıstıkla tanıştı

Son yıllarda fıstık üretiminin arttığı Mardin’de 15 bin dönüme ekilen fıstıktan bu yıl yaklaşık 2 bin 500 ton ürün alındı. Mardin Fıstık Üreticileri Derneği Başkanı Hüseyin Kahraman, " Fıstığımız çok kaliteli. Mardin genelinde 2 bin ile 2 bin 500 ton arasında ürün aldık. Bu sene rekoltemiz iyiydi” dedi.

Mezopotamya ovası fıstıkla tanıştı

ADNAN AVUKA

 MARDİN(İLKHABER)-Son yıllarda fıstık üretiminin arttığı Mardin’de 15 bin dönüme ekilen fıstıktan bu yıl yaklaşık 2 bin 500 ton ürün alındı. Mardin Fıstık Üreticileri Derneği Başkanı Hüseyin Kahraman, " Fıstığımız çok kaliteli. Mardin genelinde 2 bin ile 2 bin 500 ton arasında ürün aldık. Bu sene rekoltemiz iyiydi” dedi.

Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi ise ürün çeşitliliğinin artmasının sevindirici bir durum olduğunu belirterek, “Fıstık ekiminin hem bölgeye hem de ülke ekonomisine çok büyük katkısı olacağını söyledi.

 Mardin’de yaklaşık 15 bin dönüm arazide ekilen fıstıktan yaklaşık 2 bin 500 ton hasat yapıldı. Mardin Fıstık Üreticileri Derneği Başkanı Hüseyin Kahraman, Mardin'de resmi kayıtlara göre 15 bin dönümde yaklaşık 450 bin fıstık ağacının ekildiğini söyledi.   

Her geçen yıl fıstık üretiminin arttığını aktaran Hüseyin Kahraman, "Fıstığımız çok kaliteli. Mardin genelinde 2 bin ile 2 bin 500 ton arasında hasat yapıldı. Bu sene çok verimli geçti. " dedi.

Fıstıkta üretiminde bölgede diğer iller gibi Mardin'in de söz sahibi olmasını hedeflediklerini kaydeden Kahraman, şöyle dedi:

"Allah'ın izniyle Gaziantep, Şanlıurfa ve Siirt gibi geniş alanlara yayılmak istiyoruz. Keşke 5-6 yıl önce ağaç dikimine başlasaydık. Çok geç değil. Allah'ın izniyle 3-4 yıl içinde bu illere yetişiriz. Burada yetişen fıstığın kalitesi de diğer illerle aynıdır. Bizim topraklarımız çok kaliteli ve çok güzel. Çok güzel verim alıyoruz. Onun için fıstık anaçları çok uyumlu toprağımıza."

Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi de, Çoğunluğu Kızıltepe'de bulunan Mardin ovasının yılda iki ürün verdiğini söyledi.

Özellikle buğday ve mısırın ekildiğini ancak son birkaç yılda Mısırın yüksek maliyeti ve çok fazla sulama gerektiği için fıstığın ekiminin de yaygınlaştığını ifade eden Erbeyi,  

"Çiftçinin çeşitli ürünlere gitmesi, bizleri sevindiriyor. Mısır ve pamuğu girdi maliyetlerinin yüksek olması ve suya çok ihtiyaç duymasından dolayı bölgede fıstığın ekilmesi hem bölgeye hem de ülke ekonomisine çok büyük fayda sağlayacak” şeklinde konuştu.

Yetkililerin de fıstık üretimini  teşvik etmesini ve desteklemesini isteyen  Erbeyi, GAP suyunu  dört gözle beklediklerini kaydetti. Çiftçilere sadece ikinci üründe bir ürüne yönlenmesini önermediklerini aktaran Erbeyi," Çiftçilerimize sesleniyoruz, sadece mısırla ikinci ürüne yönleneceğinize araziniz bir kısmını fıstığa ayırın. Evet 5-6 yıl beklemek zordur ama inanın verimini alacaksınız, çiftçi olarak kazanacaksınız." İfadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER