banner6

Mezopotamya’nın altın üçgeni çalıştayı başladı  

Mezopotamya’nın altın üçgeni Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayı, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin Valilikleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Karacadağ Kalkınma Ajansı ile Dicle Kalkınma Ajansı iş birliğiyle Diyarbakır’da gerçekleştirilmek üzere başladı.

Mezopotamya’nın altın  üçgeni çalıştayı başladı  

Adnan AVUKA

MARDİN (İLKHABER) - Mezopotamya’nın altın üçgeni Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayı, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin Valilikleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Karacadağ Kalkınma Ajansı ile Dicle Kalkınma Ajansı iş birliğiyle Diyarbakır’da gerçekleştirilmek üzere başladı.  

İnsanlık tarihinin en önemli kavşaklarından biri olan Yukarı Mezopotamya, şimdi de inanç turizminin yeni rotasını çizmeye hazırlanıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde 18 varlığı bulunan Türkiye'nin, tarihi ve kültürel mekanlarıyla öne çıkan Mezopotamya’nın Altın Üçgeni Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayı Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde başladı. 

Mardin Vali Yardımcısı Recep Aydın, Artuklu Belediyesi Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Alanlı , Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın turizm potansiyelinin tanıtılması amacıyla Mezopotamya Kültür Rotası Projesi kapsamında Diyarbakır'da gerçekleşen “Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayı”na katıldı.

Açılış konuşmasında Mezopotamya'nın altın üçgeni Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayının önemine dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, çok önemli bir tarihi toplantı gerçekleştirdiklerini, belki çok kısa zamanlarda bu bölge turizmle bereketlendiğinde, bu toplantının önemi bir kilometre taşı olduğunu göreceklerini söyledi.

Alpaslan, “Ülkemiz, Anadolu'muz bir açık hava müzesi. İnsanlık tarihi bu topraklarda başladı. Bu topraklarda çok çeşitli medeniyetler oluştu. Ve bunların çok derin izleri, kültürü bu topraklarda kalıyor. Bu olağanüstü müzenin en önemli köşelerinden bir tanesi de Kuzey Mezopotamya dediğimiz Diyarbakır'ın merkezinde olduğu Güneydoğu Anadolu bölgemiz. Bölge, potansiyel olarak fazlasıyla bunlara sahip. Terörün minimize olduğu, sıfırlandığı bir süreçteyiz. Bölgede turizm ve kültür adına çok ciddi yatırımlar yapılmış durumda, bunlar devam etmekte. Yine bölgenin tanıtımıyla ilgili çok ciddi tanıtımlarda yapılıyor. Dolayısıyla turizmin gelişmesi için çok güzel bir ortam var. Elimizde tek negatif unsur 2020 yılında tüm dünyayı kasıp kavuran bu virüs musibetinden de inşallah tüm insanlık olarak en kısa zamanda kurtulursak biz, bölgede gelişecek, büyüyecek, çok güzel bir ortamı yakalamış olacağız. Valilerimizin koordinasyonunda, bakanlık ve sektörlerimizle bu çalışmalarda elimizi taşın altına koyarak, terörün de panzehiri olan turizmi hızla geliştirerek bölgemizin hizmetine sunulmasından büyük memnuniyet duyacağız. Kısa zamanda dünyada seyahat edenlerin en az yarısının kültür, inanç ve gastronomi saikiyle seyahat edeceği öngörülmekte. Bu da bölgenin avantajını ve fırsatını daha net ortaya çıkartmaktadır. Emeği geçen başta valilerimiz olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. İnşallah faydalı güzel bir toplantı gerçekleştireceğiz." dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre merkezinde başlayan çalıştaya, Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Mardin Vali Yardımcısı Recep Aydın, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, TÜRSAB Baskani Firuz Baglikaya ve STK temsilcileri katıldı. Konuşmaların ardından TÜRSAB Baskani Firuz Baglikaya ve DTSO yönetim kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Mezopotamya Turizm Fuarı iş birliği protokolü imzalandı. Ardından hediyeler takdim edildi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER