banner6

Milletvekili Çulhaoğlu: Ülkede her 4 kişiden biri icralık

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada icra ve iflas dosyalarının 2021 yılının ilk 7 ayında 25 milyonu bulduğunu belirterek, “Ülkede her 4 kişiden biri icralık” dedi.

Milletvekili Çulhaoğlu: Ülkede  her 4 kişiden biri icralık

ADANA(İLKHABER)-İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada icra ve iflas dosyalarının 2021 yılının ilk 7 ayında 25 milyonu bulduğunu belirterek, “Ülkede her 4 kişiden biri icralık” dedi.

Vatandaşların kredi kartı borçlarını ödeyemediğini, icralık olmamak için kart borçlarını yine bankadan aldıkları bir başka krediyle kapatmaya çalıştığını belirten Milletvekili Çulhaoğlu, son 18 yılda hane halkı borcunun yüzde 130 kat arttığını belirterek şunları söyledi:

“Vatandaşlarımız kredi kartı borçlarını ödeyemiyorlar. İcralık olmamak için kredi kartı borçlarını yine bankadan aldıkları bir başka kredi kartıyla ödüyorlar.

Çiftçimiz girdi maliyetlerinden dolayı ekin ekemiyor, borçlu. Süt ineğini satıyor yine de borçlarını ödeyemiyor. Bugün ülkemizde her 4 vatandaşımızdan birisi icralık. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemine göre 2008 yılında 8 milyon olan icra ve iflas dosyası 2021 yılının ilk yedi ayında 25 milyonu bulmuş durumda. Son on iki yılda icra ve iflas dosya sayısı 3,75 kat artmıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun verilerine göre ise hane halkı borcu 2002 yılında 6,3 milyar Türk lirası iken,2020 yılında 820,7 milyar Türk lirası olmuştur. Son on sekiz yılda hane halkının borcu 130 kat artmış arkadaşlar. İşte Ak Parti'nin ekonomideki karnesi, işte vatandaşlarımızın durumu. Ak Parti Hükûmetinin atadığı yöneticilerin kurumlarının resmî "web" sayfalarından açıklanan bu veriler sözün bittiği yerdir. Bu hak mıdır, milletimize reva mıdır bu?” diye sordu.  

Gittikleri her yerde vatandaşların isyan ettiğini gördüklerini kaydeden Milletvekili Çulhaoğlu, vatandaşların okula giden çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamadığını, hatta onlara bir kalem bile alamadığını, çiftçilerin gübre vermeden ekim yaptığını  belirterek, şunları söyledi:

“İşte, böyle bir memlekette yaşıyoruz. İşte, biz bunun için güçlendirilmiş ve iyileştirilmiş parlamenter sistemi istiyoruz. Vatandaşlarımız da bunu istiyor; artık tek bir insanın iki dudağının arasına sıkışıp kalmaktan kurtulmak istiyor.  .

       Arkadaşlar, pembe hayaller kurmayı bırakıp gerçek hayata dönmenin vaktidir artık. Bakın, TÜRK-İŞ Sendikasının 2021 yılı Ekim ayı araştırma sonucuna göre bu yıl yoksulluk sınırı 10 bin Türk lirası olmuş, iktidara bunu duyuruyoruz. Yine, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması 3.093 lira 20 kuruş; bunun içinde giyim, doğal gaz, elektrik, su, eğitim, sağlık, kira gibi harcamalar bulunmuyor

.      Peki, sizin verdiğiniz asgari ücret 2.825 lira 90 kuruş. Vatandaşımız ne diyor biliyor musunuz? "Buyurun, bu şartlarda fazla değil siz de üç ay yaşayın, görün halimizi." diyorlar.

Mağduriyetlerini her zaman gündeme getirmek için söz verdiğimiz EYT'lilere ve 3600 ek gösterge bekleyen vatandaşlarımıza da İYİ Parti olarak buradan tekrar söz veriyoruz: Bu iktidarın size verdiği ve yerine getirmediği her sözü yerine getirene kadar hakkınızı savunmaya devam edeceğiz, vermezlerse de iktidarımızda biz vereceğiz.

       Evet, devr-i iktidarınızda Ak Parti SEBEP; enflasyon, fakirlik, açlık, yoksulluk ve yoksunluk SONUÇ olmuştur.

Ekonomi kitabınızı milletimiz acı bir şekilde okumakta, yaşayarak görmekte, iliklerine kadar hissetmektedir.

Milletimiz daha fazla eziyet çekmek istememektedir ve buna son vereceği günler yakındır. Seçim sandığının necip milletimizin önüne konulacağı günü vatandaşımız sabırsızlıkla bekliyor.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER