banner6

Mimarlara YTTK anlatıldı

Mimarlar Odası Adana Şubesince 01 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Adana Şube Başkanı Ahmet Çoşar ile Adana SMMM Odası Vergi Mevzuatı İnceleme Komisyonu Başkanı İbrahim Güler katıldı.

Mimarlara YTTK anlatıldı
Mimarlara YTTK anlatıldı

 

ADANA(İLKHABER) - Mimarlar Odası Adana Şubesince 01 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Adana Şube Başkanı Ahmet Çoşar ile Adana SMMM Odası Vergi Mevzuatı İnceleme Komisyonu Başkanı İbrahim Güler katıldı.

Mimarlar Odası Adana Şubesi Toplantı Salonunu’nda gerçekleşen ve mimarların yoğun ilgi gösterdiği bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı,”Bir Temmuz’da yürürlüğe gireceği söylenen ve tüm meslek alanlarını ilgilendiren özellikle mimarları, mühendisleri büro tescil alabilme şartı olan vergi mükellefliği konusunda bizleri büyük sıkıntılara sokacağı söylenen bir Türk Ticaret Kanunu kapımızda. Bu konuyu kendi mali müşavirlerimizle görüştük çok iç açıcı olmayan tablolar çizildi. Bu işin doğrusunu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Yönetiminin çok daha iyi bileceğini, bizleri daha iyi bilgilendireceğini düşündük. Başkan Ahmet Çoşar ve İbrahim Güler Beyler Yeni Türk Ticaret Kanunu ve KDV Tevkifatıyla ilgili konuları bizlere anlatacaklar. 1 Temmuz’dan sonra şirket olarak mı devam edeceğiz, şahıs firması olarak mı devam edeceğiz bunu anlayacağız. Geldikleri ve bizleri bilgilendirecekleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

YTTK BİR TEMMUZDA YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR

Yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında çok şeylerin söylenip, yazıldığını ve Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun tümüne karşı olmadıklarını belirten Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Adana Şube Başkanı Ahmet Çoşar,”1952 yılındaki ticari şartlarla şimdiki ticari şartlar arasında fark var. Bugün e-ticaret var. 50 sene önce bunu hayal bile edemezdik. İyi oldu. Günümüzün şartlarına göre olsaydı daha iyi olurdu. Yeni Türk Ticaret Kanunu 01. 07. 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmektedir. Anonim şirketler ve Limited şirketler, tek kişi tarafından kurulabilecek veya tek ortaklı şirkete dönüşebilecek. Nakit sermaye, kuruluşta ve sermaye artırımında, banka aracılığıyla ödenecektir. Sermayenin % 25’i tescilden önce, % 75’i ise tescilden itibaren 24 ay içinde ödenecektir. Noterlere sorumluluk getirilmiştir. Noterler anasözleşmeyi incelemek ve bu sermayenin taahhüt edildiğine dair şerh düşmek zorundadırlar. Şirket kuruluşunda işlem denetçisinin olumlu raporu gerekmektedir. Yönetim kurulu üyesinin ortak olma mecburiyeti kaldırılmıştır. Yönetim kurulunda tek bir üye görevlendirilir. Tüzel kişiler yönetim kurulu üyesi olarak seçilebilecek, yetki ve sorumluluk ta tüzel kişiye ait olacaktır. Temsilcisinin bir sorumluluğu olmayacaktır. Temsilci her zaman için değiştirilebilecektir. Yönetim kurulu üyelerinin en az ¼’ünün yüksek öğrenim görmüş olması zorunluluğu gelmiştir. Tek üye için ise Tam Ehliyet koşulu aranır. En az bir yönetim kurulu üyesinin T.C. vatandaşı olması, Türkiye’de ikamet etmesi ve temsil etme yetkisinin olması gerekmektedir. Yönetim kurulu elektronik ortamda toplanabilecektir. Bu konu, çıkarılacak bir yönetmelikle düzenlenecektir. Anonim ve Limited Şirketler anasözleşmelerini 14 Ağustos 2012 tarihine kadar Yeni Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getirmek zorundadır. Bu süre içinde gerekli değişiklikler yapılmazsa anasözleşme yerine YTTK hükümleri geçerli olacaktır. Ancak Ticaret Bakanlığı’nın süreyi bir yıl uzatma yetkisi vardır.” diye konuştu.

 

SMMM Odası Vergi Mevzuatı İnceleme Komisyonu Başkanı İbrahim Güler ise Kısmi Tevkifat Uygulanacak Alıcılar, Yapım İşleri ile bu işlerle birlikte ifa edilen Mühendislik-Mimarlık ve Etüt-Proje Hizmetleri, Etüt, Plan-Proje, Danışmanlık, Denetim ve Benzeri Hizmetler ve Yapı Denetim Hizmetleri konularına açıklık getirdi. Toplantı soru ve cevapların ardından son buldu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER