banner6

Minik pedallar trafiğe çıkıyor

Orhan Çobanoğlu İlköğretim'de hayata geçirilen proje ile 120 öğrenciye trafik kuralları eğitildi ve bisiklet ehliyetleri verildi

Minik pedallar trafiğe çıkıyor

Minik pedallar trafiğe çıkıyor

 

ADANA(İLKHABER) - Adana'da, Seyhan İlçe'ye bağlı Orhan Çobanoğlu İlköğretim Okulu Müdürü Ömer Kıvrak tarafından Türkiye'de ilk kez hayata geçirilen "Minik pedallar trafikte" projesiyle okulda okuyan ve bisikleti olan 120 öğrenci 4 saatlik trafik kurallarını yetkililerden aldıktansonra sınava tabi tutuldu. Adana Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından sınava tabi tutulan 120 öğrenci sorulan soruları doğru yanıtladı ve uygulamalı olarak da geçer not alınca, bisiklet ehliyetini almaya hazkazandı.

Orhan Çobanoğlu İlköğretim Okulu toplantı salonunda öğrencilere  bisiklet sürücü belgesinin verilmesi amacıyla bir tören düzenlendi. Törene Seyhan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Şule Dalkır, Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, Kamu-Sen İl Temsilcisi Kamil Köse, Türk Eğitim-Sen Adana 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Sezer, Türk-Büro Sen Adana Şube Başkanı Turhan Topalhan hazır bulundu.

Törende konuşan Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, projeyi hayata geçiren Ömer Kıvrak'ı kutladığını belirterek, “Türkiye’nin kanayan yarası trafik kazalarını önlemenin yolu eğitimden geçer. Bunu da Türkiye’de ilk defa uygulanan bu proje ile çözmeye çalışmanız gerçekten çok güzel. Bu projeyi düşünen ve başlatan okul müdürü Ömer Kıvrak ve ekibine çok teşekkür ederim. Türkiye’ye mal edilmesi gereken bir proje olduğunu ve bu projenin herkes tarafından desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.”dedi.

Orhan Çobanoğlu İlköğretim Okulu Müdürü Ömer Kıvrak, çocukların bisiklet ehliyetinin olması büyüklerin A, B ya da C sınıfı ehliyeti olmasından daha önemli olduğundan dolayı böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Bisikletin de ehliyeti olur mu? düşüncesinin yanlış olduğunu savunan Kıvrak, Avrupa ülkelerinde bu sorunun çözüldüğünü, özellikle Almanya'da ilköğretim 3 ve 4. sınıf öğrencilerine bisiklet ehliyeti verilerek eğitim yoluyla kazaların büyük ölçüde ortadan kaldırıldığına dikkat çekti. Türkiye'de de böyle bir uygulamanın hayata geçirilmesi amacıyla bu proje üzerinde çalıştıklarını ifade eden Kıvrak, projenin  amaçlarını ise şöyle sıraladı:

"Çocuklarımıza küçük yaşta bisiklet eğitimi vererek güvenli trafik eğitimini almalarını sağlamak ve bisiklet ehliyeti vermek.

Çocuklarımızın bisiklet ile trafiğe korkmadan çıkmalarını sağlamak.

Bu yaşta kurallara uygun bisiklet sürmenin öğretilerek, alıştırmalar yaptırılması ve doğru alışkanlıklar edinmelerini sağlamak.

Trafik kurallarının bisiklet eğitimi ile uygulamalı olarak öğretmek.

Bu yaşlarda ileri yaşlara oranla daha kolay ve kalıcı trafik ile ilgili öğrenme gerçekleştiği için bunun imkân ve şartlarını küçük yaşlarda bisiklet eğitimi vererek yaratmak.

Trafik kazalarındaki eğitim eksikliğinin giderilmesini sağlamak.

Küçük yaşta çocukların sürücü özgüven ve sorumluluğunu kazanmalarını sağlamak.

Erken yaşta ilkyardım konusunda uygulamalı çocuklarımızı bilinçlendirmek.

Günlük hayatta bisikletin yeri ve öneminin kavratılmasını sağlamak.

Bisikletin trafiğin bir parçası olduğunun öğretilmesi ve küçük yaşta buna göre farkındalık kazandırılmasını sağlamak.

İhtiyaç duyulan bisiklet yollarının yetkili kurumlarca yapılması konusunda dikkat çekmektir."

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42