banner6

Moto kuryeler kazalarda ölmesin diye açıklama yaptılar

Turizm, Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası (TEHİS) üyeleri, pandemi döneminden kazalarda ölen ve yaralanan moto kurye sayısının arttığını söyledi. "Moto kuryeler ölmesin” diyen TEHİS üyesi Hakan Ermeç, “Geçtiğimiz bir yıl içerisinde 190 moto kurye arkadaşımız yaşamını yitirdiğ. 2 günde bir moto kurye yaşamını yitiriyor” dedi.

Moto kuryeler kazalarda  ölmesin diye açıklama yaptılar

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Turizm, Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası (TEHİS) üyeleri, pandemi döneminden kazalarda ölen ve yaralanan moto kurye sayısının arttığını söyledi.

Turizm, Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası (TEHİS) üyeleri, "Moto kuryeler ölmesin” diyerek Adana Heykelli Park'ta basın açıklaması yaptı. Burada yapılan basın açıklaması metnini TEHİS üyesi Hakan Ermeç okudu. Geçtiğimiz bir yıl içerisinde 190 motokuryenin kazalarında yaşamını yitirdiğini dile getiren Ermeç, iki günde bir motokuryenin yaşamını yitirdiğini savundu.

KAZALARDA YARALANIYORLAR

Binlerce motokuryenin ise ağır ve hafif yaralanmalarla iş kazalarından kurtulduğunu fakat haftalarca, aylarca çalışamadıkları için geçim sıkıntısı yaşadıklarını dile getiren Ermeç, “Pandemiden önceki sene 190 olan motokurye ölüm sayısı, pandemiyle birlikte hızla arttı.  Motokuryelik acilen yüksek tehlikeli meslekler grubuna alınmalıdır.”dedi.

RESMİ RAKAM 100 BİN AMA

Türkiye’de resmi verilere göre 100 bine yakın motokuryenin çalıştığının gözüktüğünü ancak ayıt dışı çalışanlar ile birlikte bu sayının 900 bin civarında olduğunu öne süren Ermeç, “Kayıt dışı çalışanlar ile birlikte bu sayı yaklaşık 900 bindir. 900 bin işçinin çalıştığı bu sektörde yaşanılan ölümleri, iş kazalarını durduracağız.” ifadelerini kullandı.

BİNİN ÜZERİNDE İŞÇİ YARALANDI

Siparişlerin hızlı ulaşması yönünde talepler doğrultusunda hareket eden kuryelerin bu nedenle kaza geçirdiklerini söyleyen Ermeç, “Pandemi boyunca yaşamını yitiren ve yaralanan motorlu kuryeler; Bir savaşta yaşamını yitiren insanlar gibi ölüyorlar.  Bu süreç boyunca binin üzerinde işçi yaralandı. Ve her gün işçiler üretimin hızına yetişmek ve ürünleri yetiştirebilmek için kendi canlarını hiçe sayıyor.” Diye konuştu.

ÇAĞRIDA BULUNDULAR

Moto kuryelere çağrı yapan Ermeç sözlerini şöyle tamamladı;

 “Tüm işçi arkadaşlarımıza yaşadığımız bu zorlu süreçte tek çaremizin örgütlenmek olduğunu söylüyoruz. Gelin beraber yol yürüyelim diyoruz. Yola çıkarken de dediğimiz gibi 'İşçiler Birlikte Güçlü' bizler yan yana olduğumuz sürece her şeyin üstesinden gelebiliriz.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42