Mülteciler de rahatsız

Suriye’de iç savaştan kaçarak, Adana’ya yerleşen Suriyeli mülteciler düşük ücretlerle çalıştırılıp, sömürülmeye devam ediliyor.

Mülteciler de rahatsız

Mülteciler de rahatsız

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Suriye’de ki iç savaştan kaçarak, Adana’ya yerleşen Suriyeli mülteciler düşük ücretlerle çalıştırılmaya devam ediyor.

Suriyeli mültecilerin durumlarını kendi ağızlarından dinledik. Kendilerinin zor şartlar altında düşük ücretle çalıştırıldığını söyleyen mülteciler, çalışmaya mecbur olduklarını bu nedenle her şeye katlandıklarını anlattı.

Halep’ten 2 yıl önce Adana’ya geldiklerini kaydeden Ramazan İsa Rombo adlı Suriyeli mülteci Türkiye’de düşük ücretle ayakkabıcılık işinde çalıştıklarını vurguladı. Kobani’de ayakkabıcılık yaparak ailesini geçindirdiğini ifade eden Rombo, Türkiye’de hayat şartlarının çok zor olduğunu ve kazandıkları paranın kendilerine yetmediğini dile getirdi. Haftalık 150 ila 200 TL arasında bir ücret ile 12 saati aşkın bir sürede çalıştıklarını dile getiren Rombo, “Bizler günde 12 ila 15 saate kadar çalışıyoruz ve hakkımızı alamıyoruz. Bazen paramızı bile vermiyorlar. Dükkânda iş azaldığında bizi çalıştırmıyorlar. Bizler savaş mağduru olduğumuz için burada da insanlar bizim üzerimden para kazanıyor ve bizi köle gibi çalıştırıyor” dedi.

 

Rombo, kimsenin onların psikolojilerinin ne durumda olduğunu bilmediklerini vurguladı. Rombo, Adana’daki halkın kendilerini başka bir gözle baktığını ve kendilerini dışladığını dile getirerek, “Buradaki halk fakir bir halk. İşsizlikte çok fazla. Onlar kendilerinin işsiz kalmalarını bize bağlıyorlar. Ve bu yüzden bize kötü davranıyorlar. Yoldan yürürken birçok kez bize kötü kötü bakıyorlar. Biz isteyerek buraya gelmedik. Suriye’de bir düzenimiz vardı. Evimiz ve işimiz vardı. Kimse bizim psikolojimizin ne halde olduğunu bilmiyor. Binlerce Suriyeli bu göç yollarında öldü. Bir insan bu şekilde ölmek ister mi? Bizler de yakın zamanda topraklarımıza gideceğiz” diye konuştu.

 Kiraladıkları evlerin fiyatlarının yüksek olduğunu vurgulayan İdris Rammo isimli mülteci ise, Kobanili yurttaşların zor şartlar altında yaşama mücadelesi verdiğini anlattı. Rammo, “Adana’daki halk bize kötü davranıyor. Bizi sanki öcü olarak görüyorlar. Her yerden haksızlıkla karşılaşıyoruz. Bizlere, “Ey pis Suriyeliler hay de memleketinize gidin “diyorlar. Bize hakaret ediyor. Bize, “Siz buraya geldiniz, burayı bitirdiniz. Sizin yüzünden iş kalmadı bize. Sizin yüzünden evimize ekmek götüremiyoruz” diyorlar. Bu hakaret ve saldırılara karşı tüm Kobanili yurttaşların Kobani’deki direnişe destek vermesi gerekir. Kendi topraklarına gitmesi ve oradaki direnişine katılması gerek.” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2015, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2