banner6

Müzik ve ritmle çocukların sağ beyinleri gelişiyor

Mersin’de eğitim veren Küçükler Akademesi’nde çocuklar, müzik ve ritm çalışmalarıyla sağ beyinlerini geliştiriyorlar. Akademi yöneticisi Hafize Bilgenoğlu, “Müzik ve ritm çalışmaları çocuğun sağ beyin hücrelerinin aktif hale gelmesini sağlıyor” dedi.

Müzik ve ritmle çocukların  sağ beyinleri gelişiyor

Müzik ve ritmle çocukların

sağ beyinleri gelişiyor

 

 

  MERSİN (İHA) - Mersin’de eğitim veren Küçükler Akademesi’nde çocuklar, müzik ve ritm çalışmalarıyla sağ beyinlerini geliştiriyorlar. Akademi yöneticisi Hafize Bilgenoğlu, “Müzik ve ritm çalışmaları çocuğun sağ beyin hücrelerinin aktif hale gelmesini sağlıyor” dedi. 

  Çocukların anne veya babalarıyla katıldıkları etkinliklerde, şarkılar söyleniyor, ritm tutuluyor ve masallar anlatılıyor. Çocuklar eğitmen öğretmenlerin eşliğinde söylenen şarkılara ve hareketlere eşlik ederken, aileler de çocuklarıyla birlikte aynı hareketleri yapıyor. Çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Küçükler Akademisi Yöneticisi Hafize Bilgenoğlu, 0-7 yaşındaki çocuklara okula başlayıncaya kadar eğitim verdiklerini ifade ederek, “Anne ve babalarıyla birlikte farklı yaşlardaki çocukların bir araya gelip yarattığı sosyal ortam içerisinde çocukların duygusal zekalarını ve sağ beyin loplarını geliştirici çalışmalar yapılıyor. Amacımız çocuklarımızın daha yaratıcı, zeki bireyler olarak kendilerine ve toplumlarına daha yararlı olmalarıdır. İşin esprisi ise hep birlikte olmak. 4 aylık bir bebek ile 6 yaşındaki ablanın, ağabeyin birlikte olduğu sosyal ortamda birbirinden etkileşmesi ve sosyal olarak gelişmesini sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 

  “ÇALIŞMALARLA ÇOCUKLAR DİNLEMEYİ, İZLEMEYİ VE SÖYLEMEYİ ÖĞRENİYORLARî

  Çocukların çalışmalarla dinlemeyi, izlemeyi ve söylemeyi öğrendiğini belirten Bilgenoğlu, “Çocuklarımızın ileriye dönük ritm çalışmalarıyla daha aktif bir sağ beyine sahip olarak hem sağ beyinlerini hem sol beyinlerini kullanarak yaratıcılıkları gelişmiş, daha zeki, daha toplum için gerekli becerileri kazanmış insanlar olsunlar istiyoruz” şeklinde konuştu.

  Müzik ve ritm çalışmalarının çocuğun sağ beyin hücrelerinin aktif hale gelmesini sağladığını kaydeden Bilgenoğlu, “O nedenle bu çalışmaya önem veriyoruz. Çocuklarımız sol beyinlerini zaten klasik okullarda, kreşlerde verilen eğitimlerle geliştirebiliyor. İhmal edilen çocuğun yaratıcılığını ve daha zeki olmasını sağlayan sağ beyin lopundaki hücrelerin aktif edilmesi. Bu da müzik, ritm, masal, renk ve duygu çalışmalarıyla oluyor. Bunu masal ve müzik atölyelerinde gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42