banner6

Nennioğlu: Aşılamaya hız verilmeli

Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, filyasyon çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Artık gelinen noktada filyasyon işi miadını doldurmuş olup, sağlık çalışanları fazlasıyla yorulmuştur. Bu çalışanlar artık aşılamada görev alarak, ışılama süreci hızlandırılmalıdır.” dedi.

Nennioğlu: Aşılamaya hız verilmeli

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, filyasyon çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Artık gelinen noktada filyasyon işi miadını doldurmuş olup, sağlık çalışanları fazlasıyla yorulmuştur. Bu çalışanlar artık aşılamada görev alarak, ışılama süreci hızlandırılmalıdır.” dedi.

 Kovid-19 mücadele kapsamında pandemi başından buyana filyasyon ekipleri virüsün yayılması konusunda ciddi mücadeleler verdi. Yapılan mücadeleler günümüzde de devam ederken, Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu  filyasyon ile ilgili açıklama yaptı.

AYLARDIR MÜCADELE VERİYORLAR

 Kahraman sağlık çalışanlarının aylardır Kovid-19 ile mücadele ettiğini, ev ev gezip filyasyon çalışması yaparak salgının başından beri çok ciddi işler yaptıklarını anlatan Nennioğlu, “Sağlık Bakanlığı'na bağlı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün internet sitesindeki Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Rehberi'nde filyasyon şöyle açıklanıyor: ‘Filyasyon, kaynağın ve etkenin belirlenmesine yönelik çalışma yapılması ve temaslılar dahil koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasıdır.’ Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi nedenlerden kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isim.

Bir başka ifadeyle kaynak arama çalışması.” diye konuştu.

MİADINI DOLDURMUŞTUR

Filyasyonun pratikte ise vakaların izini sürme ve temaslıları tespit etme işlevi gördüğünü anımsatan Nennioğlu, “Bu amaçla oluşturulan filyasyon ekiplerinin içinde; bulaşıcı hastalıklar şubesi çalışanları, doktorlar, diş hekimleri, toplum sağlığı merkezi çalışanları, çevre sağlığı teknisyeni, varsa halk sağlığı uzmanı, veteriner hekimi, laboratuvar çalışanı ve konuyla ilişkili diğer teknik uzmanlar yer aldı. Artık gelinen noktada filyasyon işi miadını doldurmuş olup sağlık çalışanları fazlasıyla yorulmuştur. Maske, mesafe ve temizlik kuralına uymayan, Delta varyantına yakalandığı halde dolaşan insanlar var.” şeklinde konuştu.

AŞIMA EKİPLERİNE ALINMALILAR

Filyasyonda görev yapan çalışanlar aşılama ekiplerine alınarak, aşılamayı hızlandırmanın hızlandırılması gerektiğini belirten Nennioğlu, “Bağışıklık temel çözümdür. Filyasyonda görev yapan çalışanlar aşılama ekiplerine alınarak, Aşılamayı hızlandırmamız gerekir. Şu anda yapılan tam  aşılama oranı düşüktür. Çift doz aşısını yaptıran sayısını 75 milyona taşımak gereklidir. Ancak bu rakama ulaşıldığında Türkiye rahatlar. Vakaların seyri iyileşir, hastaneye yatış oranları düşer, vaka sayısı bir nebze de olsa düşer. Bu sayede normal bir salgından farkı kalmayıp,  filyasyona gerek kalmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

ZAMAN İSRAFI

Fiilasyonun gelinen aşamada zaman israfı olduğunu kaydeden Nennioğlu, “Üstelik filyasyon yaptığımız halk da zaman geçtikçe duyarsızlaşmış olup, yapılan araştırmalar ve temaslı sorgulaması anlamsız hale gelmiştir. Hastalar ev halkını bile temaslı ekletmek istememektedir. Halkımızın da bu süreçte ciddi iş kaybı olmuş, ekonomik olarak her bir hane sarsılmıştır. Bazı illerde yapılan bir uygulama olan hastaların sahada kanları alınması gerçeklikle çok uyuşmamakla birlikte, yine Kovid ilaçlarının da ateş polikliniklerinde hekim tarafından başlanması daha uygundur. Sonuç olarak; Filyasyonda görev yapan sağlık çalışanlarının aşılamada görev verilmesi gerekiyor. Bu saatten sonra filyasyon zaman israfıdır." dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER