banner6

Nihat Köse: Yüksek maliyetler hayvancılık sektörünü vurdu

Adana Veteriner Hekimler Odası(VHO) Başkanı Nihat Köse, insan beslenmesinde önemli yer teşkil eden etin kaynağı olan hayvancılıktaki kopmalara gerilediğini belirten “Her geçen gün süt ürünlerinin fiyatının arttığını görüyoruz. Fiyat arttıkça tüketimi azalmakta ve hatta süt ve süt ürünleri neredeyse lüks olmakta. Hayvancılıkta devamlı artan döviz fiyatlarına bağlı olarak artan maliyetler üreticiyi çaresiz bırakıyor. Yüksek maliyetler nedeniyle sektörden kopmalar var. Yani yüksek maliyetler hayvancılık sektörünü vurdu. Yeniden eski günlere döndürmek istiyorsak, maliyetleri düşürmeli, üretimi desteklemeliyiz” dedi.

Nihat Köse: Yüksek maliyetler hayvancılık sektörünü vurdu

Serhat ŞANLI / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Adana Veteriner Hekimler Odası(VHO) Başkanı Nihat Köse, insan beslenmesinde önemli yer teşkil eden etin kaynağı olan hayvancılıktaki kopmalara gerilediğini belirten “Her geçen gün süt ürünlerinin fiyatının arttığını görüyoruz. Fiyat arttıkça tüketimi azalmakta ve hatta süt ve süt ürünleri neredeyse lüks olmakta. Hayvancılıkta devamlı artan döviz fiyatlarına bağlı olarak artan maliyetler üreticiyi çaresiz bırakıyor. Yüksek maliyetler nedeniyle sektörden kopmalar var. Yani yüksek maliyetler hayvancılık sektörünü vurdu. Yeniden eski günlere döndürmek istiyorsak, maliyetleri düşürmeli, üretimi desteklemeliyiz” dedi.

Hayvancılık sektöründe giderlerin yüzde 75’ini teşkil eden yemdeki artışa dikkat çeken Nihat Köse, “Hayvancılıkta en büyük girdi yemdir. Küresel ikim değişikliği vs. derken yaşanan kuraklık nedeniyle rekolte kaybı endişesiyle iç piyasada buğday ve arpa fiyatları ve artan döviz kurları her geçen gün yem fiyatlarını yükseltmektedir.

Bugün ülke olarak yem hammaddesinde ithalata bağımlı haldeyiz. Yaklaşık yüzde 50 gibi hammadde ithal edilmekte.. Süt yemleri, besi yemleri, tavukçuluktaki etlik piliç ve yumurta yemlerinin imalatında en çok kullanılan ve en çok ithal edilen hammaddelerin son 5 yıldaki dövize bağlı olarak arttığını görebiliyoruz.

Örneğin bu yıl daha haziran ayındayız ve hammadde fiyatlarındaki artış, bir önceki yıla göre mısırda yüzde 110, arpada yüzde 100, soya küspesinde yüzde 60, buğday kepeğinde yüzde 90, yüksek protein ayçiçeği küspesinde yüzde 81, mısır DDGS yüzde 85 ve yüksek protein pamuk tohumu küspesinde yüzde 109-110 oranında oldu.

Bugün giderinin yaklaşık yüzde 70-75’nin beslenme gideri olduğu bir sektör ne kadar dayanabilir? Büyükbaş hayvan varlığımız 2020'de büyükbaş sayısı 18 milyon 158 bin, küçükbaş sayısı da 54 milyon 113 bindir” dedi.

Hayvancılığın geliştirilmesinin ülke ekonomisinin yanında istihdam ve sağlıklı yaşan için gıda üretim için önemine değinen Adana Veteriner Hekimler Odası(VHO) Başkanı Nihat Köse, şöyle konuştu;

“Hayvancılığımızın kıvrandığını zaten son bir-iki yıldır artan et fiyatlarından görebilmekteyiz. Bunun kaynağının üretim eksikliğinden kaynaklandığı da bir gerçek.. Üretim yapmazsanız, devamlı dışarıdan alırsanız artan döviz fiyatlarıyla birlikte fiyatlarda istikrarsızlıkla karşılaşırsınız.

KURAKLIK TEHLİKESİ

Buna bir de son yıllarda bariz bir şekilde yaşanan küresel iklim krizini de eklediğinizde buğday, arpa, soya, ayçiçeği gibi ürünlerde azalış olduğunda maliyetler de artacaktır. Zaten bu yıl kuraklık tehlikesini tüm ülkede hissediyoruz. Ayrıca bu yıl kuraklığın Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bazı illerde etkili olduğu ve buğdayda büyük bir rekolte kaybına neden olacağı tahmin ediliyor.

Bu arpada, soyada, ayçiçeğinde de yine aynı şekilde olacaktır. Yani bu kayıp yem hammaddesinde büyük oranda dışa bağımlı olabileceğimizi gösteriyor. Yem hammaddesinde Türkiye’nin yarı yarıya ithalata bağımlı olması bir gerçek..

Özellikle besi, süt yemleri, etlik piliç ve yumurta yemleri imalatında en çok kullanılan ve en çok ithal edilen hammaddelerin son 5 yılda birim fiyatlardaki artışın da en büyük nedeninin döviz kurundaki artış olduğu açıkça görülüyor.

ARTAN MALİYETLER ÜRETİCİYİ SEKTÖRDEN UZAKLAŞTIRDI

Bir zamanlar canlı hayvan bakımından dünyada önde gelen ülkelerden ve ihracat yaparken, şimdi ithalat yapan ülke olduk. Hatta nerdeyse hayvancılık bitme noktasına geldi. Artan yem maliyetleri ve destek verilmemesi küçük üreticileri işten el çektirdi.

Girdilerin yüksek olması, üreticileri sektörden uzaklaştırmaktadır. Üreticiyi küstürmeyelim eğer küstürürseniz, et üretemeyecek duruma gelirsiniz. Üreticiler yok olmaya başladı. Sektörü bırakan üretici bir daha aynı işe geri dönmez.

Hayvancılık için gerekli coğrafik yapı ve iklime sahibiz. Genç nüfusuyla da büyük bir potansiyele sahip bir ülkemiz var. Bu potansiyeli iyi kullanmamız ve gerekli alt yapıyı hazırlayıp projeler üreterek hayvancılığı geliştirmeliyiz.

Ülkemizin birçok bölgesinde mevcut meralar yok oldu. Özellikle doğu ve güneydoğu, İç Anadolu ve daha birçok yer meralar için çok uygun.. Ancak değerlendiremiyoruz.

Uygun iklimi, verimli toprakları ve genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahip ülkemizin tarım ve hayvancılığa verilecek doğru ve yeterli destekler ile hem kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın, yerlerinde kalmaları, hem de kentlere göç edenlerinde yeniden köylerine dönmelerini sağlayabiliriz.

PLANLI ÜRETİM YAPILMALI

Acilen kısa, orta ve uzun vadeli hayvancılığı geliştirme planları yapılmalı, bu planlar yapılırken, mutlaka veteriner fakülteleri ve Türk Veteriner Hekimler Birliği'nin de görüşleri alınmalıdır.

Unutmayın! Bu gidişat hayvancılığı krize götürmektedir. Maliyet artışlarına karşı üretici desteklenmeli, kayıt dışı üretim kayıt altına alınmalıdır. Mevcut birlik yapıları yeniden gözden geçirilmeli, eski tarımsal araştırma enstitüleri ve üretme çiftlikleri yeniden kurularak döner sermaye yaratma ve kar etme anlayışından uzak, üniversitelerle birlikte araştırma geliştirme çalışmaları yapılmalıdır.

YEM YAPIMI TEŞVİK EDİLMELİ

Ayrıca en önemli girdi olan yem üretimi teşvik edilmeli, meraların amaç dışı elden çıkarılmalarına son verilmelidir. Tarım ve hayvancılığın yeniden canlanmasıyla birlikte istihdam artar, vatandaşlarımızın yüzü güler ve dövizimiz dışarı çıkmaz. Yani ülke ekonomimize büyük kazanım sağlanır.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER