banner6

Nükleer karşıtları Hiroşima'yı unutmadı

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri, Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atom bombası atılmasının 69. yıldönümünü sarı kurdeleler takarak andılar.

Nükleer karşıtları Hiroşima'yı unutmadı  MERSİN (İHA) -  Mersin Balıkçı Barınağı karşısında bulunan Akkuyu NGS Toplum Bilgilendirme Merkezi önünde bir araya gelen üyelere, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ile Mersin Baro Başkanı Av. Alpay Antmen de destek verdi. Burada ellerine aldıkları pankartlarla sloganlar atan üyeler, nükleer bombalara ve santrallere tepki gösterdiler. Grup adına basın açıklaması yapan Mersin NKP Dönem Sözcüsü Seyfettin Atar, bu olayın üstünden 69 yıl geçmesine rağmen halen acılarının dinmediğini ifade ederek, "ABD'nin 2. Dünya Savaşı'nda 6 Ağustos'ta Hiroşima'ya, 3 gün sonra da Nagazaki'ye atom bombası atmasının üzerinden geçen 69 yıl boyunca, nükleer silahlanma karşıtı girişimlere paralel olarak devletler, barışçıl kullanım amaçlı anlaşmalarla nükleer silahlanmayı dizginlemeye çalışmaktadırlar. Ne yazık ki nükleer silahlanma yarışı devam etmek kaos içindeki dünyada nükleer silahlanma giderek daha büyük bir tehdit oluşturmaktadır" diye konuştu.
  Bugün resmi olarak 9 ülkenin nükleer silah yaptığı, buna karşılık Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda ülkede ise nükleer silahların bulundurulduğunu kaydeden Atar, "Ne yazık ki ülkemizin içinde yer aldığı Ortadoğu bölgesi, enerji paylaşım savaşlarının olduğu kadar nükleer güç kavgasının da göbeğinde yer almaktadır. İran başta olmak üzere bugüne kadar Irak, Suriye gibi komşularımız da nükleer silahlanma nedeniyle uzun süre dünya kamuoyununu gündeminde tutulmuşlardır. Tüm bu karmaşık güç dengeleri ve politik kavgaların arasında bilinen değişmez gerçek, canlıların var olabildiği tek bir dünya bulunduğudur. ABD'nin 6 Ağustos 1945 tarihinde Hiroşima'ya gönderdiği 'Küçük Oğlan' isimli atom bombasıyla çocuk, kadın on binlerce sivilin yok edildiği bir katliam yaşanmıştır. Şehrin yarısının bir anda yok olduğu bu patlamadan 3 gün sonra Nagazaki kenti hedef alınmıştır. Bugün Hiroşima ve Nagazaki katliamlarının 69. yılında nükleer silahlanmaya bir kez daha hayır diyoruz" şeklinde konuştu.
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ise bugünün dünya tarihi için çok acı bir gün olduğunu vurgulayarak, "Yaklaşık 40 yıldır süren bir mücadelenin içindeyiz. Çünkü biz çok iyi biliyoruz ki Mersin'e, Akkuyu'ya, Sinop'a veya herhangi bir başka bir yere nükleer santral yapılmayacak. Mersin halkı uyanmıştır, tepkilerini göstermiştir. Benim tuttuğum mikrofon çok el değiştirmiştir. 30 yıldır çeşitli sivil örgütleri, çeşitli sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve çok sayıda birey bu mikrofonu alıp halka ve hükümetlere seslenmiştir ve bugüne kadar da başarılı olmuştur, bundan sonra da başarılı olmaya devam edecektir. O yüzden biz paramızın sokağa atılmasını istemiyoruz" dedi.
  Konuşmaların ardından Hiroşima için yapılan 'Kız Çocuğu' şarkısı eşliğinde Akkuyu NGS Toplum Bilgilendirme Merkezi önünde pankartlarla tur atıldı.
 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42