banner6

Öğrenci ve velilere coronavirüs uyarısı

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyada panik yaratan corona virüsü nedeniyle ölü sayısı 1115'e yükselirken, tespit edilebilen vaka sayısı da 45 binin üzerine çıktı. Bir yandan hastalığın bulaşma ve tedavisi için çözüm aranırken, diğer yandan yayılmasını engellemek için çalışmalar yapılıyor.

Öğrenci ve velilere coronavirüs uyarısı

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyada panik yaratan corona virüsü nedeniyle ölü sayısı 1115'e yükselirken, tespit edilebilen vaka sayısı da 45 binin üzerine çıktı. Bir yandan hastalığın bulaşma ve tedavisi için çözüm aranırken, diğer yandan yayılmasını engellemek için çalışmalar yapılıyor.

Bu konuda öğrencilerin korunması ve gerekli önlemler Prof. Dr. Yahya Sağlıker tarafından Hayriye-Kemal Kusun İlköğretim Okulu’nda öğrenci ve velilerine seminer verildi.

Seminer öncesinde konuşan Hayriye-Kemal Kusun İlköğretim Okul Müdürü Mehmet Topçu, etkinliğine önemine değinerek, “Corona virüsü Dünyada hızla yayılan bir virüs söz konusu ve bugüne kadar henüz tedavisi yok. Bi yetkili bir ağızdan bu konuda bilgi edinmek istedik. Bu virüsün nasıl çoğaldığı ve nasıl korunmak gerektiği konusunda Prof. Dr. Yahya Sağlıker bize bilgi verecek. Sonuçta burası bir okul ve çok sayıda öğretmek ile öğrencilerin bir arada bulunduğu ortamda bulunmaktayız. Burada öğreneceğimiz bilgiler doğrultuşunsa hem kendimiz, hem de öğrencilerimiz için çok faydalı olacaktır” dedi.

Dünya Tıp Literatürüne geçen ve kendi adıyla anılan ‘Sağlıker Sendromu’ hastalığını tanımlamış olan Türk bilim adamı Prof. Dr. Yahya Sağlıker, akciğer hastalığına neden olabilen, tedavi edilmediğinde ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu gibi hastalıklara yol açan Corona virüsünün hızla yayıldığına dikkat çekerek, “Corona virüsü denen ve dünyada tedirginlik yaratan çok tehlikeli bir virüs söz konusu. Her geçen gün etkilenen ve hayatını kaybedenlerin sayısının arttığını görüyoruz. Şuanda etkilenenlerin sayısı 45 bin, hayatını kaybedenlerin sayısı ise bin 100’ün üzerine çıktı. Şuan için bir aşı yok ve yapılması da belki 2 yılı bulur” dedi.

Virüsün yayılmaması için önlem alınmasının önemine değin Prof. Dr. Sağlıker, “Önemli olan corona virüsüne karşı korunmak ve önlem almak. Siz veliler de tedbirinizi önceden alırsanız hem kendinizi, hem de çocuklarınızı korumuş olursunuz” diye konuştu.

Yapılacaklar hakkında velilere uyarılarda bulunan Prof. Dr. Yahya Sağlıker, şöyle konuştu;

“Corona; Çin'in Vuhan kenti, Hubey eyaleti deniz pazarında Aralık 2019'da ortaya çıktı. Çin’de kedi, köpek, yarasa, canlı solucan, çiğ balık vb. birçok hayvan eti tüketildiğini görüyoruz. Özellikle çiğ tüketilen deniz ürünleri ülkede çok tercih edilen bir tüketim alışkanlığı olarak görülüyor.

Daha öncesinde yine bu aileden türeyen diğer virüsler arasında SARS ve MERS virüsleri vardı. SARS, bulaştığı kişilerin yaklaşık yüzde 9'unun, MERS de yaklaşık yüzde 35'inin hayatını kaybetmesine yol açtı. Bunlardan birisinin deveden, birisinin de kedilerden bulaştığı tespit edilmişti. Corana virüsünün ise kesin olmamakla beraber yarasa veya çiğ deniz ürünlerinden bulaştığı tahmin ediliyor. Ancak şimdi de hastalığın yarasalardan değil de, Cobra yılanından ortaya çıktığı belirtiliyor.

Corona virüsü (2019-nVoC) bulaşan kişilerde belirtisi iki günde başlıyor ve öncelikle ateşi çıkıyor. Devamında burun akıntısı, öksürük, baş ağrısı, boğaz ağrısı, boğazda çıkan faranjit oluyor. Bu virüs aynı zamanda halsizlik de yapıyor. Akciğerlere bulaşmasıyla birlikte ciddi öksürük ve balgam oluşmaktadır.

Beyni, kalp-akciğer, böbrek, göz, bağışıklık sistemlerini etkiliyor. Çünkü hastalıkla birlikte kandaki oksijen yetersizliği ile birlikte diğer organlara temiz kan gitmiyor. Örneğin böbreklere oksijen az gittiğinde böbrek hastalıklarına neden oluyor. Karaciğere gittiğinde karaciğer hastalığı meydana gelir. Virüsün meydana getirdiği hasarlara baktığımızda sadece akciğerlere değil akabinde; beyin, kalp ve böbrekleri de tutuyor.

Şuan kış mevsimindeyiz ve üst solunum hastalıklarının en sık rastlandığı bir dönemdeyiz. Bu bağlamda öksürük veya hapşırık ile birlikte hastalıklı olan birinin, sağlıklı bir insana bulaştırma olasılığı çok yüksek oluyor. O nedenle daha çok dikkat etmeliyiz. Örneğin çocuğunuzun gözünde kızarma ve yaşarma görürseniz demek ki onda virüs var.  Dikkat etmeliyiz. Ateş yapan bir hastalık ve çocuğunuzda ateş görürseniz dikkat edin.

O nedenle özellikle kalabalık ve kapalı yerlerde maske kullanılmalı, mümkün olduğunca kalabalık yerlerden uzak durulmalıdır. Maske ve eldiven kullanılmalı, ıslak mendil ile gün içerisinde eller dezenfekte edilmelidir.

Çiğ et kesinlikle yenmemeli. Çiğ süt, et, balık, köfte vb. birçok risk oluşturacak durumlardan kaçınmalıyız. Sebzeler dahi pişirilerek tüketilmeli, özellikle yıkanmasına çok dikkat etmeliyiz. Kısaca hijyen her zaman ön planda olmalıdır.

Okul dönemindeyiz ve bu konuda siz velilere çok önemli işler düşüyor. Okullarda sınıflar ve diğer kapalı alanlar sık havalandırılmalıdır. Her gün maske takılmalı ve günlük olarak maske değiştirilmeli. Mutlaka yanınızdan kağıt ve kolonyalı mendil eksik etmeyin. Eller, sık yıkanmalı, kirli ellerle göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçınılmalıdır.

Hapşırma ya da öksürme sonrasında, eller su ve sabunla iyice yıkanmalı, hapşırık ve öksürüğe maruz kalınmamalı. Her tuvalet kullanımı öncesinde ve sonrasında eller mutlaka sabun ile dikkatlice yıkanmalıdır.

Kimse ile tokalaşmamalı ve öpüşmeden kaçınılmalıdır. Kimsenin yüzüne doğrudan öksürük, aksırık olmamalı. Kullanılmış mendil ve maskeler yerlere, mas üzerine değil kesinlikle çöp kutusuna atılmalı. Her evde mutlaka ateş ölçer bulundurulmalı ve başkası tarafından kullanılmamalıdır.

VELİELRİN EVDE YAPACAĞI EK TEDAVİLER

Çocuklara bol bol ekşi limon, turunç, ekşi portakal ce suları içirilmelidir. Sarımsak, soğan, turp, hafif acı biber yedirilmeli. Zeytinyağı, bal ve süt alımı artırılmalı. Evde oturulan yerlerde ve uyunan odalarda kapağı açık tentürdiyot şişesi konulmalı ve devamlı açık olmalı. Ayrıca her gün değiştirilmeli. 

Lütfen nezleli, gripli çocuklarınızı ‘evde kimse yok, benimde bir yere gitmem lazım diye okula bırakmayın.

OKULLARA DÜŞEN GÖREVLER

Yöneticiler kantinlerde satılan hayvansal gıdaların çok iyi pişirilmelerini zorunlu hale getirmelidir. Sınıflara kapağı açık ve devamlı kokan tentürdiyot şişesi konulmalı ve her gün değiştirilmelidir. Varsa imkanı, dış kapılara termal kamera yerleştirilmeli.

Öksüre öksüre, burnu akan çocukları okula almayın. Ailelerinden sağlam olduklarına dair rapor isteyin. Ateş, öksürük gibi solunum yolu hastalığı belirtilerinin bulunduğu öğrencinin evde istirahat etmesi sağlanmalı, hastalık döneminde de bol sıvı tüketmeye özen gösterilmeli, beslenmeye dikkat edilmeli, özellikle taze sebze ve meyve tüketilmelidir.

Normal yaşamda da belirttiğimiz tedbirler tüm halk tarafından otobüste, trende, metroda, uçakta da uygulanmalıdır. İnsanlar dışarıda maske takmalıdır. Kalabalık yerlerde dikkat etmeliyiz. Hastanelerde daha ciddi olunmalı. Sağlık Bakanlığı’mız bu konuda her türlü tedbiri almıştır ve alarm durumundadır. Bu konuda rahat olunmalıdır”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER