banner6

Öğretmenler, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun hayata geçirilmesi istiyor

Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, “24 Kasım’da öğretmenlerimize verilebilecek en büyük müjde, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM gündemine getirilmesidir” dedi.

Öğretmenler, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun hayata geçirilmesi istiyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, “24 Kasım’da öğretmenlerimize verilebilecek en büyük müjde, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM gündemine getirilmesidir” dedi.

Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen tarafından, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun hayata geçirilmesi konulu basın toplantısı düzenlendi. 81 İlde eş zamanlı olarak düzenlenen basın açıklamasının Adana ayağı Eğitim-Bir-Sen Adana Şube binasında gerçekleşti. Buradaki basın açıklaması metni Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer tarafından okundu. Sezer, Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri kolunda Genel Yetkili Sendika Eğitim-Bir-Sen, eğitim çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek ve öğretmenlerin meslek kanunu talebini dile getirmek amacıyla Öğretmenlik Meslek Kanunu vaatte kalmasın, hayat bulsun" çağrısıyla 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması düzenlendiğini anlattı.

BURUK KUTLAMA

24 Kasım Öğretmenler Günü'nü buruk kutladıklarını dile getiren Sezer, Türkiye'de resmî ve özel eğitim kurumlarında fiilen görev yapan 1 milyon 200 bin öğretmen varken, öğretmenin yetiştirilmesinden emekliliğine kadar öğretmenlik mesleğini bütün olarak ele alan bir Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun olmamasının hukuki açıdan boşluk, mesleki açıdan ise yoksunluk olduğunu dile getirdi.

MESLEK KANUNU

Sezer, öğretmenin etkinliğini artıracak, itibarını yükseltecek bir meslek kanununun hayata geçirilmesi için tek eksiğin kanunun çıkarılmasını hızlandıracak irade olduğunu savundu. 11. Kalkınma Planı’nda da Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu’nda da yer verilen Öğretmenlik Meslek Kanununun çıkarılması noktasında niyet ve kararlılığın kamuoyuna deklare edilmesinin üzerinden iki yıl geçtiğini kaydeden Sezer, “Bugüne kadar kamuoyuna net, açık ve kesin bir içerik paylaşımı yapılmış değildir. Millî Eğitim Bakanlığı’nca yürütülen çalışma, hazırlanan taslak, öngörülmüş bir tasarı mutlaka başta yetkili sendika Eğitim-Bir-Sen olmak üzere, paydaşlarla iş birliği içinde ele alınarak olgunlaştırılmalıdır" dedi.

BAŞLICA TEKLİF VE TALEPLER

PISA’da yüksek performans gösteren eğitim sistemlerinin çoğunda, öğretmenlere daha yüksek maaş verilmesi, eğitim geçmişinin daha fazla önemsenmesi, öğretmen niteliğinin artırılması ve öğretimin iyileştirilmesi odaklı eğitim harcamalarının payının daha fazla olması eğilimi bulunduğuna dikkat çeken Sezer, öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili başlıca teklif ve taleplerinin olduğunu anlattı. Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik gibi haksız ve çözüm yerine sorun üreten uygulamaları ortadan kaldırmayan bir düzenlemenin meslek kanunu niteliği kazanamayacağına inandıklarını belirten Sezer, “Resmî eğitim kurumlarındaki bütün öğretmenlerin kadrolu istihdamını emredici şekilde düzenlemeyen bir kanunun, öğretmene itibarını korumada yetersiz olacağını hatırlatıyoruz.” diye konuştu.

 MESLEK KANUNUNUN OLMAZSA OLMAZI

Öğretmenlerin mesleki ilerlemelerini sağlayacak şekilde kariyer basamaklarının yeniden hayata geçirilmesinin meslek kanunu iddiasının ispatı için şart olduğunu düşündüklerini vurgulayan Sezer, “İstihdamda güçlük çekilen bölgeler başta olmak üzere, zorunlu hizmet gibi dayatmalara son verecek, öğretmeni motive ve teşvik etmeye, imkânlar, fırsatlar ve artırımlı haklarla ödüllendirmeye dair hükümlerin mesleği özendirmeye, mesleği yürütenleri güçlendirmeye ilişkin ön şart olduğunu biliyoruz.  Öğretmenlerin atamadan yer değiştirmeye, yetişmeden gelişmeye, eğitim imkânlarından kariyer fırsatlarına, ehliyetten liyakate her konuda belirsizlikten, ayrımcılık ya da ayrıcalık kusurlarından kurtarmaya dönük hükümler meslek kanununun olmazsa olmazıdır. “ şeklinde konuştu.

MALİ HAKLAR

 Eğitim ve öğretim süreçlerindeki vazgeçilmez unsurlardan biri olan eğitim kurumu yöneticiliği ve eğitim liderliği konusu bir sorun olarak değil, bir konum olarak meslek kanunu kapsamında düzenlenmesi gerektiğini kaydeden Sezer, “Yöneticilik ve liderlik süreçlerine katılım, bu pozisyonlardaki mali, sosyal ve özlük hakları da mutlaka kanuni bir dayanak ve güvenceyle tanımlanmalıdır.  Öğretmenin itibarının, statüsünün, hak ve imkânlarının, fırsat ve yetkilerinin artırılmasına dayanak yapılması gereken Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlerin ve eğitim kurumu yöneticilerinin mali haklarında, hak, yetki, sorumluluk ve toplumsal beklenti ekseninde gerçekleştirilmesi kaçınılmaz görünen artış gerekliliği, kamu maliyesi dengesi, bütçe olanakları vb. bahanelerin arkasına sığınılmadan çıkarılmalıdır. Aksi hâlde, eğitimde istenilen başarının sağlanamayacağı, meslek kanunundan beklentinin karşılanamayacağı bilinmelidir.” ifadelerini kullandı.  

SALGIN SÜRECİ

 “Salgın süreci, okulun da öğretmenin de değerini; yokluğunun, eksikliğinin telafi edilemez niteliğini, toplumsal yapının ana direklerinden biri olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koymuştur” diyen Sezer sözlerini şöyle sürdürdü;

“Salgın sebebiyle eğitim-öğretim faaliyetlerinde bilinen ve alışılagelen usullerin zorunlu olarak terk edilmesi, öğretmenlerimizin fedakârlıkları, azimleri, çabaları olmasa, bu zorlu sürecin, öğrenme kayıpları başta olmak üzere, telafisi mümkün olmayan zararlara sebebiyet vereceğini bugün çok net görebiliyoruz.”

YILLARDIR ÇALIŞIYORUZ

Öğretmenlik Meslek kanunuyla ilgili yıllardır çalıştıklarına ve önce ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmene destek kanunu olmalı’ üst başlığıyla “Öğretmenlik Meslek Kanunu İhtiyaç ve Öneriler” başlıklı raporu kamuoyuyla paylaştıklarına dikkat çeken Sezer, öncelikle resmî veya özel öğretim kurumu ayrımı yapmaksızın bütün öğretmenleri kapsayacak, öğretmenlik mesleğinin bütün boyutlarını ele alacak bir yasal düzenlemeye duyulan ihtiyaç konusunda geniş bir toplumsal mutabakatın varlığı herkesçe kabul edilmesi gerektiğini dile getirdi.

MÜTABAKAT

 Bu mutabakatın faydalı bir sonuç doğurmasının neleri beraberinde getireceklerini işaret eden Sezen, “Bu mutabakatın faydalı bir sonuç doğurması, meslek kanununun ‘öğretmenlerin statüsünü, toplumsal itibarını yükseltebilecek, haklarda kazanç sağlayacak, çalışma şartlarını iyileştirecek, şiddeti de önleyecek’ türden bir içerikle uygulamaya konulmasıyla mümkündür" dedi.

EN BÜYÜK MÜJDE..

24 Kasım’da öğretmenlere verilebilecek en büyük müjdenin  Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM gündemine getirilmesi olduğunu anlatan Sezer, eğitim çalışanlarının, yılda bir gün övgü cümleleriyle geçiştirilen anma günlerini beklemediğini belirterek,”24 Kasım’da öğretmenlerimize verilebilecek en büyük müjde, haklarını koruyup geliştirecek, çalışma şartlarını iyileştirecek, uğradıkları şiddeti önleyecek, sorunlarına çözüm üretecek ve mesleklerinin itibarını hak ettiği yere taşıyacak bir içerikle Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM gündemine getirilmesidir.” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

“ Zaman, vaatleri gerçeğe dönüştürme, hedefleri sonuca ulaştırma zamanıdır.”  diyen Sezer sözlerini şöyle tamamladı;

“Bu duygu ve düşüncelerle, öğretmenlik meslek kanunun bir an önce hayata geçirilmesi umuduyla tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyor, Öğretmenlik Meslek Kanunu vaatte kalmasın, hayat bulsun"  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42