banner6

Okullarına gidebilmek için ‘OTOSTOP’ çekiyorlar

Otobüslerin geç gelmesi nedeni ile derslere geç kalmamak isteyen öğrenciler çareyi araçları durdurmakta buluyor.

Okullarına gidebilmek için ‘OTOSTOP’ çekiyorlar

Okullarına gidebilmek için ‘OTOSTOP’ çekiyorlar

 

Adana’da bulunan lise öğrencileri okullarına giden toplu taşıma araçlarının geç gelmesi nedeni ile derse geç kalmamak için yolda otostop çekerek okullarına gitmek zorunda kalıyor.

 

Adana’nın Merkez Sarıçam İlçesi’nde bulunan TOKİ Sofulu Anadolu Lisesi öğrencileri okullarına toplu taşıma araçları ile gitmek istiyor. Ancak Otobüslerin saatbaşı gelmesi öğrencileri mağdur ediyor. Derslerine geç kalmamak isteyen öğrenciler Balcalı Hastanesi kavşağına kadar gelip buradan sonra otostop çekerek okullarına gitmeye çalışıyor.

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Adana’da bulunan lise öğrencileri okullarına giden toplu taşıma araçlarının geç gelmesi nedeni ile derse geç kalmamak için yolda otostop çekerek okullarına gitmek zorunda kalıyor.

Adana’nın Merkez Sarıçam İlçesi’nde bulunan TOKİ Sofulu Anadolu Lisesi öğrencileri kentin farklı mahallelerinden bu okula geliyor. Ancak okulun yerinin uzak ve toplu taşıma araçlarının da saat başı geçmesi öğrenciler açısından sıkıntıya neden oluyor. Öğrenciler toplu taşıma araçları ile Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Kavşağına kadar geliyor. Ancak buradan sonra asıl sorun yaşanıyor. Balcalı’dan TOKİ’ye gitmek isteyen öğrenciler belediye otobüslerini kullanmak istiyor. Otobüslerinde saat başı gelmesi öğrencilerin okullarına geç kalmalarına neden olduğu ileri sürülüyor. Öğrencilerin otostop çektiğini gören hastaneye gelen kişiler ise hayretler içinde kalıyor.

BALCALI HASTANESİ’NE KADAR GELİYORLAR

Öğrenciler çareyi yolda o istikamete giden araçları otostop çekme yöntemiyle durdurmakta buluyor. Toplu halde durduklarında kimsenin kendilerini almadığını söyleyen öğrenciler tek tek yola çıkarak araçları durdurmaya çalıştıklarını ifade ediyor. Öğrencilere neden otostop çektiklerini toplu taşıma araçlarını kullanmadıklarını sorduğumuzda, “Bizler Adana’nın farklı mahallelerinde oturan ve TOKİ Sofulu Anadolu Lisesi’nde okuyan öğrencileriz. Okula gitmek için sabah erken kalkıyoruz. Fakat  okulumuza gidecek otobüsler bulamamaktayız. Bindiğimiz araçlar bizi Balcalı Hastanesi’ne kadar getiriyor. Ancak bundan sonrası bizim için sorun oluyor.” dedi.

KİLOMETRELERCE YOL VAR

Okulları ile otostop çektikleri Balcalı Kavşağı arasında kilometrelerce yol olduğuna dikkat çeken öğrenciler, “O kadar yolu yürümemizin imkanı yok. Yol çok uzak. Bizimde ucuz ulaşım aracımız olan otobüsler saat başı bazen de daha geç bile geliyor. Bu nedenle derslere geç kalıyoruz. Bizlerde yolda otostop çekerek araçları durdurup o araçlarla okula gitmek zorunda kalıyoruz. Öğrenciler olarak otobüs sayısının artırılarak bizleri mağdur etmemelerini istiyoruz. Yoksa bizler bu şekilde ulaşımımızı sağlamaya devam etmek zorunda kalacağız.” ifadelerini kullandı.

OTOBÜS SAYILARI ARTTIRILSIN

Sadece okula gidebilmek için 2 araç değiştirmek zorunda kaldıklarını dile getiren öğrenciler, bununda oldukça uzun zamana mal olduğunu kaydetti. Birçok arkadaşlarının maddi durumlarının da kötü olduğunu aktaran Öğrenciler, “Maddi durumu kötü olan arkadaşlarımız var. Her gün okula gidip gelmesi yalnızca yaklaşık 7 TL tutuyor. Yemesini içmesini saymıyoruz. Bizler kimseye bir şey demiyoruz. Yanlızca okulumuza giden otobüs sayısının arttırılmasını istiyoruz. Otobüs öğrencileri için ucuz ulaşım aracıdır. 7 TL dolmuşa vereceğimize, daha ucuza belediye otobüsüne veririz ve okulumuza rahat rahat gidip gelebiliriz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER