banner6

Ömer Çelik; “ 1 mülteci daha alacak kapasitemiz yok”

Muhalefetin iktidarın mülteciler hakkındaki söylemlerine değinen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye, bütün dünyanın insanlık ve insanlık vicdanı adına, ölümden kaçanları kucaklama konusunda üzerine düşeni çok fazlasıyla yapmıştır.

Ömer Çelik;  “ 1 mülteci daha alacak kapasitemiz yok”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Muhalefetin iktidarın mülteciler hakkındaki söylemlerine değinen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye, bütün dünyanın insanlık ve insanlık vicdanı adına, ölümden kaçanları kucaklama konusunda üzerine düşeni çok fazlasıyla yapmıştır. O sebeple diyoruz ki; Türkiye’nin bundan fazla alacak, bir tane daha mülteci alacak kapasitesi kalmamıştır. Muhalefet , ‘Siz bunu para karşılığında yapıyorsunuz’ diye iddia ediyor. Bu kadar mazlumun, ölümden kaçanın korunmasının para karşılığında yapıldığını söylemek insanlık dışı bir yaklaşımdır” dedi.

AK Parti Adana İl Başkanlığında, beraberinde; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Sosyal Politikalar Başkanı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Milletvekili Abdullah Doğru, Milletvekili Tamer Dağlı ve AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay ile birlikte yangın afetiyle ilgili basın toplantısı düzenleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, gündeme ilişkin konular hakkında konuştu.

Muhalefetin iddialarına dikkat çeken Çelik, “Cumhuriyet Halk Partisi sözcüleri; Cumhurbaşkanımızın Bieden ile bir anlaşma yaptığını, bu çerçevede bu mültecilerin kabul edileceğini ve bu misyona soyunduğunu söylüyor. Bu tamamen, baştan aşağı yalan bir açıklamadır. Öteden beri gördüğümüz şey şudur; Türkiye Cumhuriyeti makamlarının, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın, Dışişleri Bakanlığı’nın beyanları bunları hiç ilgilendirmiyor, bunun yerine ABD’nin ya da İngiltere’deki bir gazetenin beyanı bunlar için esas kabul ediliyor. Gelinen noktadaysa bütün diplomatik, askeri seçenekler değerlendirildikten sonra, Silahlı Kuvvetlerimizin orada kalmasına bir ihtiyaç olmadığı değerlendirilmiştir. Dolayısıyla bunların, “Yok işte Türkiye Cumhurbaşkanı başka devletlerle anlaşma yaptığı için, bunu istiyor” şeklindeki tezi bu şekilde çökmüştür. 

Burada problem şudur; Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı sürekli bir yalan söylemek. Türkiye Cumhuriyeti ile Suriye arasındaki ihtilafta Esat rejiminden yanalar. Doğu Akdeniz’de hak ve menfaatlerimizi gözetmek için Libya ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde BM’nin seçtiği hükümetten yana değil, Türkiye düşmanı Hafter yana olmak. Aynı şekilde Karabağ’da Azeri kardeşlerimizin yanında güçlü bir mücadele verirken Türkiye Karabağ’a cihatçı gönderiyor diyerekten Türkiye’ye karşı yalan propaganda vermek.. En son Afganistan’da da ABD ile Türkiye Cumhurbaşkanı böyle bir anlaşma yaptı diyerekten artık yalanın zirvesine varmak gibi bir süreci maalesef üzüntüyle izliyoruz” dedi.

Çelik, “Kendi belediye başkanlarının ırkçılığına lafı geçmeyenler, kendi beyanlarıyla bizim fikir değiştirdiğimizi iddia ediyor. Bizim fikrimizde, zikrimizde hiçbir değişiklik yok. Tarih boyunca olduğu gibi ölümden kaçan tüm mazlumlara Türkiye Cumhuriyeti kapısını açmıştır. Bunun ötesinde birileri Türkiye’yi bir ‘Göçmen Kampı’, bir ‘Mülteci Ambarı’, bir ‘Yol Geçen Hanı’ gibi görmek istiyorsa da buna asla müsaade etmeyeceğimizi ifade ettik.

TÜRKİYE’NİN 1 TANE DAHA MÜLTECİ ALACAK KAPASİTESİ KALMAMIŞTIR

Türkiye, bütün dünyanın insanlık ve insanlık vicdanı adına, ölümden kaçanları kucaklama konusunda üzerine düşeni çok fazlasıyla yapmıştır. O sebeple diyoruz ki; Türkiye’nin bundan fazla alacak, bir tane daha mülteci alacak kapasitesi kalmamıştır. Muhalefet , ‘Siz bunu para karşılığında yapıyorsunuz’ diye iddia ediyor. Bu kadar mazlumun, ölümden kaçanın korunmasının para karşılığında yapıldığını söylemek insanlık dışı bir yaklaşımdır. Cumhurbaşkanımız defalarca ifade etti AB’nin mülteci anlaşması konusunda verdiği sözleri tutmadığını da biliyoruz.

Şunu birbirine karıştırmamak gerekiyor. Ölümden kaçan insanlara kucak açma, bu milletin asil değerleri çerçevesinde ölümden kaçanları, ölümden kurtarmak başka şeydir ama Türkiye’yi bir mülteci kampı, ambarı gibi düşünenlerin politikalarına karşı çıkmak da başka bir şeydir.

‘Ben bunlara su vermem, ekmek vermem’ diyen kendi CHP’li belediye başkanlarına sözü geçmeyenlerin AK Parti’ye verecekleri herhangi bir ders, herhangi bir şekilde ‘Biz söyledik, AK Parti görüşünü değiştirdi’ gibisine söyleyeceği hiçbir şey yoktur. Balkanlarda da Türkiye’nin barışın koruyucusu olduğu net bir şekilde gözüküyor.

Sadece bugün açısından baktığımıza bütün afet bölgelerinde ki MKYK üyelerimizin her bir vatandaşımıza ulaşması ve Cumhurbaşkanımızın aynı zamanda bugün Balkan halklarıyla da buluşması gibi çok büyük ve geniş bir politikayı AK Parti kararlılıkla ve güçlü bir şekilde sürdürüyor. Bu çerçevede her bir vatandaşımıza ulaşmaya, hepsiyle hemhal olmaya yaraları sarmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER