banner6

Ömer Çelik; “Taliban ile görüşeceğiz”

Afganistan’ın Dünyayla kopmaması, çağdaş ve medeni dünyayla bağının devam etmesi ve hem ticari hem de siyasi açıdan kanallarının açık olması için Türkiye’nin kardeş Afgan halkına yardımcı olmak ve Kâbil Havaalanı’nı işletmek konusundaki sürecinin ciddi şekilde takip ettiğini belirten AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye’nin Afganistan’daki resmi makamlar ve fiili güçlerin tamamının razı gösteriyorsa, bu rıza çerçevesinde bu misyonu yerine getirebileceğini Türkiye açık bir şekilde söylediğini söyledi.

Ömer Çelik; “Taliban ile görüşeceğiz”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Afganistan’ın Dünyayla kopmaması, çağdaş ve medeni dünyayla bağının devam etmesi ve hem ticari hem de siyasi açıdan kanallarının açık olması için Türkiye’nin kardeş Afgan halkına yardımcı olmak ve Kâbil Havaalanı’nı işletmek konusundaki sürecinin ciddi şekilde takip ettiğini belirten AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye’nin Afganistan’daki resmi makamlar ve fiili güçlerin tamamının razı gösteriyorsa, bu rıza çerçevesinde bu misyonu yerine getirebileceğini Türkiye açık bir şekilde söylediğini söyledi.

Türkiye’nin Afganistan’ı çok iyi bildiğini ve Birleşmiş Milletler tarafından meşru görünen yapılarla ve fiili güçlerle görüştüklerini ifade eden Çelik, “Tabi ki Taliban ile de görüşeceğiz. Ne için görüşeceğiz Afganistan’da kapsayıcı bir hükümet çıksın diye. Afgan halkı geçmişteki zorlukları yaşamasın diye” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Sosyal Politikalar Başkanı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay ve beraberindeki milletvekilleriyle AK Parti Adana İl Başkanlığında bölgede yaşanan yangın afetiyle ilgili gazetecilerle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği talimat ile bütün afet bölgelerinde MKYK üyelerinin katılımıyla sahada olacaklarını belirten Çelik, “Öncelikle Afganistan’dan dönen askerlerimize hoş geldin diyoruz. Türkiye Cumhuriyeti NATO misyonu BM anlaşmaları ve ikili anlaşmalar çerçevesinde tam 20 yıldır Afganistan’da görev yapıyor. Askerlerimiz oradaki halkın huzurunu ve güvenliğini korumak için kardeş halkların herhangi bir terör ya da iç savaşın kurbanı olmaması için ellerinden geleni yaptılar.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, mazlum milletlerin bir kardeşi olarak bu çerçevede çeşitli zor coğrafyalarda kahraman askerleriyle bu coğrafyaların acılarının dindirilmesi, huzura, refaha ve istikrara kavuşması için elinden gelen gayreti gösteriyor” dedi.

Çelik, “Son gelişmeler içerişinde de 15 Ağustos tarihi kritik bir tarihtir. 15 Ağustos’ta Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi terk etmesiyle birlikte fiilen Afganistan hükümeti çökmüş oldu. Ve orada Taliban yönetimi fiili olarak ele geçirmiş oldu. Tüm Dünya gibi bizde bu süreci dikkatli bir şekilde bizim kurullarımız da izliyor. Diplomatlarımız orada..

Çeşitli seçenekler çerçevesinde Afganistan’da kapsayıcı hükümetin kurulması, kadın hakları koruyarak temek hak ve hürriyetlere saygılı bir düzenin ortaya çıkması için devamlı Cumhurbaşkanımızın mesajları, kurullarımızın telkinleri devam ediyor.

ARZUMUZ GEÇMİŞTE YAŞANAN ACILARIN BİR DAHA YAŞANMAMASI

Arzumuz geçmişte yaşanmış acıların yaşanmaması.. Afganistan’da bu acıların son bulması, kapsayıcı bir hükümet modelinin güçlü bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Kapsayıcı hükümet modeli çıkmazsa Afganistan geçmişte yaşanmış acıları tekrar yaşayacaktır.

Dün ve bugün çeşitli mercilerde Cumhuriyet Halk Partisi sözcülerinin, partimizle, kabinemizle ve Cumhurbaşkanımız ile ilgili tamamen istismara ve yalana dayanan beyanlarını gördük. Türkiye’nin buradaki varlığı BM, NATO ve Afgan halkıyla kardeşlik çerçevesinde oluşturduğumuz ikili anlaşmalar çerçevesindeydi.

Son gelinen aşamada ortaya çıkan tablo çerçevesinde Afganistan Dünyayla kopmasın, çağdaş ve medeni dünyayla bağı devam etsin, ticari açıdan, siyasi açıdan bu kanallar açık olsun diye Türkiye kardeş Afgan halkına yardımcı olmak için Kabil Havaalanı’nı işletmek konusundaki süreci ciddi bir şekilde takip etti. Eğer Afganistan’daki resmi makamlar ve fiili güçlerin tamamı buna rıza gösteriyorsa, bu rıza çerçevesinde bu misyonu yerine getirebileceğini Türkiye açık bir şekilde söyledi” diye konuştu.

Afganistan ile ilgili hem Birleşmiş Milletler tarafından meşru görünen yapılarla hem de fiili güçlerle görüştüklerini ifade eden AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik Taliban ile de Afganistan’da kapsayıcı bir hükümet çıksın ve Afgan halkının geçmişteki zorlukları bir daha yaşamaması için görüşeceklerini belirterek konuşmasına şöyle devam etti;

“Afganistan’da şimdilik demokratik bir seçim gözükmüyor. Fiili güç olan Taliban’ın açıkladığı konsey olacak ve bu konsey bakanlar kurulunu tespit edecek diye söylüyorlar. Biz Afganistan’ı çok iyi biliyoruz. Çok sayıda fiili grup var. Tüm bunların kendileri için meşru gördüğü temsilcilerin olduğu bir model istiyoruz.

Hem Birleşmiş Milletler tarafından meşru görünen yapılarla hem fiili güçlerle görüşüyoruz. Tabi ki Taliban ile de görüşeceğiz. Ne için görüşeceğiz Afganistan’da kapsayıcı bir hükümet çıksın diye. Afgan halkı geçmişteki zorlukları yaşamasın diye. Kadınlarına saygı konusundaki mesajlarımızı söylüyoruz. Temel hak ve hürriyetler konusunda hassas ve dikkatli olunması, bundan geriye gidilmemesi gerektiğini söylüyoruz.

Yapılan müzakereler çerçevesinde Taliban tarafından Türkiye’ye Kabil Havaalanı’nın askeri güvenliğinin sağlanması değil, teknik olarak işletilmesi için bir yardım talebi var. Makamlarımız, büyükelçiliğimiz bunu değerlendiriyorlar.

Askeri güvenliğin sağlanması konusunu biz devre dışı bıraktık ve kahraman askerlerimiz 20 yıllık bir misyonun ardından Türkiye’ye döndüler. Teknik durum ise personelin güvenlikleri öncelikli olmak üzere oradaki güçler bunu meşru kabul eder bu talepte bulunursa Afganistan’ın dünya ile hiçbir ilişkisi kesilmesin, Afgan halkı dünyaya entegre olmaya devam etsin diye Türkiye bu yardımı tabi ki vermeye hazırdır. Ama personelimizin güvenliği öncelikli olmak üzere diplomatik açıdan, güvenlik açısından, diğer açılardan tam bir tablonun ortaya çıkması halinde..

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER