banner6

Örbek: Özel görevli mahkemeler kalksın

Adana Baro Başkanı Av. Aziz Erbek, türkiye'de özel görevli mahkemelerin kalrdırılması gerektiğini söyledi.

Örbek: Özel görevli mahkemeler kalksın
Örbek: Özel görevli mahkemeler kalksın

 

 

ADANA(İLKHABER) – Adana Baro Başkanı Av. Aziz Erbek, türkiye’de özel görevli mahkemelerin kalrdırılması gerektiğini söyledi.

 

5 Mayıs 2012 tarihinde İzmir’de düzenlenen “Özel görevli mahkemeler kaldırılsın” mitingine Başkan Yardımcısı Av. M. Hakan Önenli, Yönetim Kurulu Genel Sekreter Üyesi Av. Yasemin Tanır, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Av. Semih Gökayaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Bülent Maraklı, Av. Murat Loğoğlu  ve bir grup avukat arkadaşıyla birlikte giden Erbek,   yurttaşların ömürlerinin yaklaşık yarısının sıkıyönetim veya olağanüstü hal uygulamaları altında geçtiğini belirterek, "Bu dönemlerin ürünü olarak ortaya çıkan DGM'ler bugün özel yetkili mahkemeler olarak devam etmektedir. Bu mahkemelerdeki görev ve yetki düzenlemesi doğal yargıç ilkesine aykırıdır." dedi.

İzmir’e Adana’yı temsilen gittiklerini ifade eden Av. Erbek, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında daha sonra şu görüşlere yer verdi:

"Bu mahkemeler ve buradaki yargılama usulleri devam ettikçe, demokratik yaşam ve adil yargılamadan bahsetmek inandırıcı olmayacaktır. Bu mahkemelerdeki "tutuklama" uygulamalarına kolay ve sık başvurulabilmesi, genel mahkemeleri de hak ve özgürlükler konusundaki duyarlılık açısından olumsuz örnek olarak etkilemektedir. Suçsuzluk karinesi ve adil yargılanma hakkın kapsamında savunma hakkının kullanımını engelleyen özel yargılama usulleri, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Bu nedenle, özel yetkili mahkemeler uygulamasına son verilmelidir."

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42