banner6

Organ bağışı beklerken her 3 saatte 1 kişi ölüyor

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, “Türkiye'de her 3 saatte 1 kişi, günde 8 kişi, organ beklerken ölüyor” dedi.

Organ bağışı beklerken her 3 saatte 1 kişi ölüyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, “Türkiye'de her 3 saatte 1 kişi, günde 8 kişi, organ beklerken ölüyor” dedi.

 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle açıklama yapan Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, Türkiye, kalite yönünden gelişmiş ülkeler düzeyinde olmasına rağmen, organ nakli konusunda sayıca istenilen seviyenin çok altında yer aldığını söyledi.  Türkiye’de on binlerce kişinin organ nakli beklediğini anlatan Yücel, nakil bekleyenlerin büyük çoğunluğunun böbrek yetmezliği olduğunu ve yaşamlarını diyaliz ünitelerinde geçirdiklerini aktardı. 

Böbrek nakli bekleyenlerin, karaciğer ve kalp nakli bekleyenlere göre daha şanslı olduklarını söyleyen Yücel, “Bunlar diğer hastalara göre şanslı insanlar. Karaciğer ve Kalp nakli olmayı bekleyen hastaların böyle bir şansı yok. Organ bulunamaz ve nakil olmazlarsa birkaç yıl içinde öleceklerdir. Böbrek hastalarında durum daha iyi olmakla birlikte, yıllık ölüm oranı yüzde 16’dır. Yani diyalize giren her 100 hastanın 16’sı bir yıl içinde ölmektedir. Uzun sürede sonuçları ise daha korkutucu bir hal almaktadır. Diyalizde kalan hastaların 5 yıl sonra hayatta kalma oranı yüzde 35, 10 yıl sonra ise yüzde 11’dir. Bu hastaların organ nakli şansı yakalamaları durumunda 5 yıl sonra yaşama oranı yüzde 90' a, 10 yıl sonra ise yüzde 72’ye yükselecektir.” diye konuştu.

Türkiye’de aile bağları kuvvetli olduğu için akrabalar arası canlı donörden nakil yapıldığını belirten Yücel, “Ancak amaç, ölen insanlardan organ bağışı sonrası yaşam kazandırmak olmalıdır. Ülkemiz maalesef bu konuda çok geri kalmış durumdadır. Bu manada organ bağışı, batı ülkelerine göre 10 kat daha az bir durumdadır. Trafik kazalarına bağlı ölümlerin çok olduğu ülkemizde yıllık organ bağışı sadece 160 dolayındadır. Oysa ki bu rakam batı standartlarına göre bu çok daha fazla olmalıdır.” ifadelerini kullandı. 

Başkan Yücel, organ bağışı konusunda Belçika’da uygulanan sistemin Türkiye’de de uygulanması gerektiğini işret etti.  TBMM’de yıllardır bekleyen "Varsayılmış Rıza Sistemi’'nin bir an önce yasalaşması gerektiğini vurgulayan Yücel, “Organ bağışı konusunda yeterli duyarlılık olmaması ve nakil bekleyen hastaların organ nakli olmaması halinde bir kaç yıl içinde hayatlarını kaybediyorlar. Bu ölümlerin önüne geçmek için ülkemizde de Belçika modeli olan "Varsayılmış Onam Sistemi" uygulanmalıdır. Varsayılmış Onam Sistemi, aksi beyan edilmedikçe diye de adlandırılan Organ Bağışında Belçika Modeli, aslında ülkemizdeki uygulamanın tam tersidir. 18 yaşından büyük birey, sağlığında organ bağışçısı olmadığını beyan etmemişse, organ bağışçısı olarak kabul edilir. Bu sistem ülkemizde uygulanır ise nakil bekleyen hastalara uygun organ bulunacak ve hayata tutunacaklar" şeklinde konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42