Ortadoğu’da ki gelişmeler Adana ticaretini etkiledi

Ortadoğu’da yaşanan olayların faturası ticari anlamda Türkiye’yi olumsuz etkiledi. Yaşanan olumsuzluklardan Adana da nasibini aldı.

Ortadoğu’da ki gelişmeler Adana ticaretini etkiledi

Ortadoğu’da ki gelişmeler Adana ticaretini etkiledi

 

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Ortadoğu’da yaşanan olayların faturası ticaret anlamda Türkiye’yi olumsuz etkiledi. Yaşanan olumsuzluklardan Adana’da nasibini aldı.  İş dünyası Adana’daki son durumla ilgili görüşlerini aktarıp, seçimden sonra nelerin yapılması gerektiği konusunda görüşlerini açıkladı.

Adana’da bulunan iş dünyasının önemli isimleri yaşanan olayların Adana’ya etkisini anlattı. Yaşanılan süreçte Adana’nın içinde bulunduğu durumdan en ağır şekilde etkilendiğini dile getiren iş dünyasının tanınmış isimleri, komşu ülkelerle yapılan ticaretlerin durma noktasına geldiğini savundu. Kentin ticari yönden eksiklerini de belirten iş adamları, teşvik sistemi ve yatırımlar konusunda da görüşlerini aktardı.

TEŞVİK SİSTEMİ YANLIŞ UYGULANIYOR

Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı Süleyman Sönmez, Ortadoğu’daki en büyük değişim süreci olan ve küresel anlamda soğuk savaş yıllarını andıran dönemde bölgesel bir şekillenme gerçekleştiğini anlattı. Bu şekilleşme kapsamında Ortadoğu’nun küçük ama savaşan devletler haline getirilmek istendiğini savunan Sönmez, “Yapılan savaşlar son yılların en kanlı savaşlarıdır. Bu kan ne yazık ki ülkemize de sıçramıştır. Diyarbakır Suruç ve son olarak Ankara’da yaşanmıştır.  Dünyanın artan enerji ihtiyacı, enerji üretilen ve dağıtılan bölgelere ihtiyaç duymaktadır. Ceyhan içerisindeki yatırımların bir an evvel gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ceyhan ilçesinde yatırım yapılıp binlerce kişi istihdam edileceği beklentiler henüz gerçekleşmemiştir. Geçmişten buyana tarım ve sanayi şehri olan Adana’da teşvik sistemi yanlış uygulanıyor. Bölgenin öz kaynakları bölge ve ülke ekonomisine kazandırılamamıştır.  Çukurova çiftçisi bereketli topraklarında bol ürün çeşidi olan narenciye karpuz ve benzeri ürünlerden istediği fiyatı alamayınca azaltmıştır.  Buda hem ülkemiz hem de kentimiz için büyük bir kayıptır.  Tarımın başkenti konumundaki Çukurova’da yaşanan bu gelişmeler çiftçi arkadaşlarımız tarafından bereket başımıza bela oldu şeklinde yorumlanmaktadır. Öte yandan bölgemiz enerji koridoru olarak tanımlanmış ama istenilen seviyeye ulaşılamamıştır.  Bölgeye gelecek ulusal ve uluslar arası firmalar geleceğe yatırım ve Adana’nın iş istihdamını yükseltme seviyesini yükseltme projelerine şiddetle ihtiyaç vardır.  Tüm bunların gerçekleşmesi için yerel yönetimler daha planlı kentleşme için sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmaları  gerekmektedir. Daha planlı STK. çalışmaları Adana’yı 2. Mega kente döndürecektir.” dedi

EKONOMİYİ NEGATİF ÖLÇÜDE ETKİLİYOR

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, çevre ülkelerdeki problemlerin, çözüm sürecindeki tıkanmaların ve terörün iki şekilde devam etmesinin ekonomiyi negatif ölçüde etkilediğini belirtti. Türkiye’nin 5 -6 aydan beri bir seçim atmosferinde olduğunu ve hükümetin kurulamadığını kaydeden Menevşe, “1 Kasım’da tekrar seçime gidilecektir. En az 1 ay daha bekleme süreci yaşayacağız. Dünyadaki bu olumsuzluk ekonomiye de yansıyor. Maalesef ekonomide bir güvensizlik yaratıyor son durum. Dolayısıyla biran önce siyasi istikrara Türkiye’nin kavuşması ve ülkenin başına güçlü bir iktidarın geçerek durumu ele alması elzem haline gelmiştir. Bu noktada bunun yanı sıra çevre ülkelerdeki problemler çözüm sürecindeki tıkanmalar terörün 2 şekilde devam etmesi ekonomiyi negatif ölçüde etkilemiştir. Gerçekten güney ve doğuda büyük ölçüde ticaret yavaşlamış ve bitmiştir. Daha önce buralarla olan ticaretlerimiz konusunda büyük şikayetler var.  Ticaret maalesef durma noktasına gelmiştir. Bunun bir an önce güven ortamı sağlanarak ülkeyi pozitif anlamda bir yükselişe geçirme zamanı gelmiştir ve geçiyordur. Adana’da işsizlik maalesef çok yükselmiştir. Yatırımlar çoktan beri yapılmamaktadır. Adana’da maalesef ihracatta büyük düşmeler vardır. Bu yatırımların düşmesine en büyük etkenler seçim sistemindeki problemlerdir. Maalesef Adana sanayisinde katma değer Türkiye ortalamasının altında kalmıştır. Beklentimiz 1 Kasım’ın akabinde hükümetin hemen kurulmasıdır. Bu süreçte güven ve huzur ortamı sağlanacaktır.  Bu suretle ekonomide de çarklar dönmeye başlayacak, daha iyi bir güven ortamı içinde yatırımların istihdamın artması sağlanacak. İhracatta olacak. Bu konuda Türkiye’nin kendine çeki düzen vermelerini istiyorum. 1 Kasım’dan sonra tüm partilerin ellerini taşın altına koymaları ve iktidar kurmaları rica ediyorum.” diye konuştu.

TÜRKİYE’Yİ HASSAS VE KIRILGAN BİR NOKTAYA GETİRDİ

Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç ise, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerde Türkiye’yi hassas ve kırılgan bir noktaya getirdiğini işaret etti. Türkiye’nin bu karanlık günleri atlatması en önemli beklentilerinden biri olduğunu söyleyen Kıvanç, “7 Haziran’ın ardından uzun soluklu bir iktidar kurulamamış ve kısa vadeli bir iktidar kurulmuştur. Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerde Türkiye’yi hassas ve kırılgan bir noktaya getirmiştir. Göreve gelecek yeni  vekillerimiz ve oluşacak parlementodan en büyük beklentimiz seçimler sonrasında ülkenin huzurunu ve güvenliğini  sağlayacak hükümetin kurulması ve başta sanayici üzerene yapısal reformlara odaklanmasını arzulamaktayım. Türkiye’nin ilk sanayileşen kentlerinden olan Adana, maalesef bu gün arzu edilen bir noktada değildir.  Son 20 yıllık süreçte uygulanmakta olan teşvik politikaları Adana’yı yatırım ve istihdam konusunda oldukça olumsuz etkilemiştir. Adana sanayi diğer iler kadar ilerleme  gösterememiş, kısmen de geriye gitmiştir. Ülkemizin arzu ettiği gelişmişlik seviyesine ancak daha fazla üreterek ve ürettiği ürünleri dünya pazarlarına ihraç ederek ulaşabilir. İhracatımızın yüzde 90’ın sanayi ürünlerimizden oluşmaktadır. Bir Kasım ertesinde iktidara gelecek partiler sanayinin karşı karşıya olduğu sorunları çözerek üreterek büyüyen bir Türkiye’nin önüne açmaktadır. Türkiye’nin bu anlamda kaybedecek zamanı yoktur. “ ifadelerini kullandı.

TARIMIN BAŞKENTİ KANKAYBETTİ

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç,  tarımın başkentinin kan kaybettiğini söyledi.  2015 yılının ülkede alın teriyle kazanılanın kaybedildiği bir yol olduğunu öne süren Bilgiç, “ İnşallah 2016 yılı da böyle geçmez diye bir temennide bulunmak istiyorum.  Adana denildiği zaman gerçekten sanayisiyle, ticaretiyle, tarımıyla Türkiye’nin önder şehirlerinden bir şehir olmuştur. Son yıllarda kan kaybetmeye devam etmektedir.  Ama ben burada bir şeyin altını çizmek istiyorum. Yıllarca burada odalar ve borsalar birliktelik içerisinde olamadılar. Biz iş hayatımızda bunları gördük. Ama son yıllarda biz Adana’da bu kuralı bozduk ve birliktelik içerisinde Adanalı için tek yürek olarak kalplerimiz birlikte çarptı. Adananın birlik beraberliğe ihtiyacı var. Bunu sağlarsak siyasi görüşü ne olursa olsun gündem Adana ve Adana’nın birlikteliği olduğu          zaman ben bölgemizin tekrar eskisinden daha iyi bir şekilde ayağa kalkacağına inanıyorum.  Tarımda bir türlü havza modeline geçemedik. Havza modeli nedir?  Bölgemiz geçmişte beyaz altın yani pamuğun diyarı olarak ifade edilirdi. Filmlere konu olmuştu. Son dönemlerde mısır pamuğun yerini aldı. Mısır bugün Türkiye’nin yüzde 90’ında yetişecek hale geldi. Beyaz altına artık bölgemizde de ağırlık verelim. Eskiden belli bölgelerde mısır yetişirdi ama toprak bakımından yüzde 90’da yetişiyor. Soyada yüzde 90 dışa bağımlıyız kullandığımız soyanın yüzde 10’unu yetiştiriyoruz. Bunun primini artıralım ve dışa bağımlılığımızı yüzde 90’dan yüzde 50’ye getirelim. Soya ve pamuk bu bölgenin altınıdır. Dışarıya verdiğimiz paranın yüzde 20 -25’ini buradaki üreticiye verdiğimiz takdirde ben inanıyorum ki,  bu bölgede üreticimiz kesinlikle bundan fayda sağlayacak.  Ülkemize bu ürünlerle ilgili dışarıya verdiğimiz para içerde kalacaktır. İnşallah seçimlerden sonra bu havza modeli için gayreti bekliyoruz. Biz alın terimizi kaybediyoruz. Bölgede tarıma dayalı sanayi de bu durum etkilemektedir.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2