banner6

Pandemi’den hayatını kaybeden sağlık çalışanları için saygı duruşu

SES Adana Şubesi sağlık çalışanlarının sorunlarını içeren basın açıklaması yaptı. SES Başkanı Dr. Mürşit Enes Akyüz KOVİD-19’a yakalandığı için açıklamaya katılamadı. Şehir Hastanesi Başhekimlik binası önünde yapılan basın açıklaması KOVİD-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ile başladı.

Pandemi’den hayatını kaybeden  sağlık çalışanları için saygı duruşu

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi  sağlık çalışanlarının sorunlarını içeren basın açıklaması yaptı. SES Başkanı Dr. Mürşit Enes Akyüz KOVİD-19’a yakalandığı için açıklamaya katılamadı.

Şehir Hastanesi Başhekimlik binası önünde yapılan basın açıklaması KOVİD-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ile başladı.  SES Adana Şubesi Örgütlenme Sekreteri Hüseyin Yılmaz, salgınla mücadelede 83 sağlık emekçisinin yaşamını yitirdiğini, koronavirüse (KOVİD-19) yakalanan 30 bin sağlık emekçisinin ya hastanede ya da evinde yaşam mücadelesi verdiğini aktardı. SES Adana Şubesi  Başkanı Dr.Mürşit Enis Akyüz'ün testinin pozitif çıkması üzerine evinde tedavisine devam edildiğini söyledi belirten Yılmaz, tedavileri devam eden tüm sağlık çalışanlarına geçmiş olsun dileklerini iletti.

 Yılmaz, "3+1" ve "4+1" sene adı altında sözleşmeli sağlık çalışanı alımlarının yapılmasının sağlık sisteminin tamamen özelleştirilmesi için atılan adımlardan sadece biri olduğunu vurguladı. Performansa ve kamu özel ortaklığına dayalı işletilmeye çalışılan bu programında sağlık emekçilerinden istenen daha fazla çalışmak, hastaları müşteri, hastaneyi de işletme gibi görüp hastaneyi her ay kâra geçirmeye çalışmak anlamı taşıdığını anlatan Yılmaz, “ Bu sistemin sürdürülebilir yanı kalmadığı açıktır. Çünkü hastane ve taşeron firmalar her gün zenginliklerine zenginlik katarken, sağlık emekçileri açlığa, yoksulluğa, sefalete mahkûm bırakılmıştır.” dedi.

 Sağlık çalışanlarının pandemiyle mücadelelerini sürdürdüklerine dikkat çeken Yılmaz, “TÜİK’in açıkladığı yoksulluk sınırı bile 6 bin 986 lira iken, bir tabip dışı sağlık emekçisinin maaşı 4500 lira civarındadır. Bugün bir uzman hekimin maaşının bile ancak yoksulluk sınırında olduğu görülmektedir.     Sağlık emekçileri pandemiyle mücadele verirken, mesleklerine olan tutkuları ve üstün çabaları ile gelinen noktada vefat eden hasta sayısının sınırlı olmasını sağlamıştır.” diye konuştu.    

Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı;

“Sağlık emekçileri ne performans, ne ek ödeme, ne de alkış istiyor, Sağlık emekçileri insanca yaşayacak, maaşlarının tek kalemde ödendiği, emekliliğe yansıyan temel ücret istiyor, güvenceli çalışma ve gelecek istiyor, 3600 ek gösterge istiyor, 5 yıla 1 yıl yıpranma payı istiyor. Yani özetle alın terinin karşılığını istiyor”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER