banner6

Para değil, mekan istiyorlar

Kassap, sakatlarına yer vermeyen toplumun uygar bir toplum olmadığını söyledi.

Para değil, mekan istiyorlar

 

 

 


 

Para değil, mekan istiyorlar

 

Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şube Başkanı Halis Kassap, 1 yıl önce kiraladıkları binada kira sürelerinin dolduğunu ancak şuanda dernek olarak kira ödeyecek bütçelerinin olmadığını söyledi.

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA (İLKHABER)- Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şube Başkanı Halis Kassap, dernek binasının kira ücretini ödeyemediklerini belirterek, kapı dışarı atılma endişesi ile yaşadıklarını söyledi. Başkan Kassap ayrıca, “Seçim döneminde “Canım, cicim yada 24 saat emrinizde olacağız.” diyenler, şimdi vermiş oldukları sözlerin neresindeler?” diye sordu.

 

Türkiye Sakatlar Derneği’nin 1960 yılında kurulduğunu ve 1963 yılında Danıştay ve Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yarına çalışmaya başlayan bir sivil toplum kuruluşu olduğunun altını çizen Başkan Halis Kassap, şuan ise Türkiye Sakatlar Derneği’nin ülke genelindeki 68 şubesiyle engellilerin A’dan Z’ye kadar tüm sorunlarıyla ilgilenen bir kuruluş olduğunu söyledi.

 

“ADANA ŞUBEMİZ 1976 YILINDA KURULDU”

Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şubesi’nin 1976 yılında kurulduğunu ve o tarihten bu yana Adana’da yaşayan tüm engellilerin eli, ayağı, gözü, kulağı ve dili olduğunu belirten Başkan Kassap, “1983 yılında dönemin şimdiki adıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sadık Şide tarafından Sümer Bank’a ait olan merkez Seyhan ilçesi, Hurmalı Mahallesi, Kurtuluş Caddesi’ndeki 3 katlı binayı Türkiye Sakatları Koruma Vakfı’na alıp (hibe olarak), Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şubesi’ne verdi. Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şubesi ise bu binayı Adana’da yaşayan tüm engellilerin eğitimi, rehabilitasyonu, kendi öz güvenlerini sağlamaları ve toplumun gerçek birer değerleri olduğunu anlamaları için 2002 yılına kadar bu binayı kullandı. 2002 yılında ise Sakatları Koruma Vakfı, sakatları koruması gerekirken, halen anlam veremediğimiz şekilde, Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şubesi’nin kullandığı binayı satılığa çıkardı. Ve bende Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şube Başkanı olarak, hem kamu malını gözeterek, hem de engellilerin haklarını savunarak binanın satışına karşı çıktım. Karşı çıktığımı duyan Sakatları Koruma Vakfı Başkanı ve TÜRK-İŞ eski Genel Başkanı Salih Kılıç (Meğer sakatlar derneğinin de başkanı oymuş haberimiz yokmuş) hemen harekete geçmiş.” dedi.

 

“DEĞERİNİN 188 BİN TL ALTINA SATILDI”

Kendilerinin haberi olmadan Salih Kılıç’ın Adana’daki mahkemelere müracaat ederek söz konusu binanın fiyat tespitini talep ettiklerini belirten Başkan Kassap, “Binanın değerini tespit etmek için gelen heyette şuanda Seyhan Belediyesi ve Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ercan Çetin bilirkişi olarak gelmişti. Heyette bilirkişinin yanı sıra hakimde vardı. Yapılan inceleme sonrası elimize geçen raporda binanın en az 793 bin 800 TL’nin altına satılamayacağı yönünde karar verildiğini gördük. Ve her ne hikmetse, baktık ki 793 bin 800 TL’ye satılması gereken binanın 505 bin TL’ye satıldığını gördük. Yani kamu malının göz göre bu kadar zarara uğratılmasına gönlümüz olmadı ve 793 bin 800 TL’ye satılamaz raporu ile tapu dairesine gidip tedbir kararı koydurduk.” diye konuştu.

 

“SAKAT KARDEŞİMİN TIRNAĞINI TRİLYONA DEĞİŞMEM”

O tarihlerde dernek olarak yaptıkları eylemleri de hatırlatan Başkan Halis Kassap, “Herkesin hatırlayacağı gibi o zamanlar yaptığımız protesto gösterileri hem Adana ve hem de ulusal basında büyük ses getirdi. Bu protestolar neden bu kadar büyük ses getirdi? Çünkü, büyük bir pankart yaptırdık ve dernek binamıza astık. O pankartta “Bu bina, içindeki sakatlar ile birlikte satılıktır. Müracaat Sakatları Koruma Vakfı Ankara, Sakatları Koruma Vakfı Başkanı ve TÜRK-İŞ eski Genel Başkanı Sayın Salih Kılıç” yazısını yazdık. Bu pankarttaki sözlerimiz tabi ki ciddi olamaz. Çünkü, benim sakat kardeşimin bir tırnağını trilyonlara değişmem. O pankartı da mecazi olarak, mazimizi sattıkları için kullandık. Ve Adana’da yaşayan engelliler adına Salih kılıç ve Sakatları Koruma Vakfı yöneticilerini Allah’a havale ediyoruz.” dedi.

 

“BİZE SÖZ VERENLER, VERDİKLERİ SÖZLERİN NERESİNDELER?”

Yaşanan bu olayların ardından Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şubesi olarak kiraladıkları binaya taşındıklarını belirten Halis Kassap, “Yıllarca kullandığımız bina satılınca bizde kiraya çıkmak zorunda kaldık. Ve şimdi oturduğumuz yine merkez Seyhan İlçesi, Döşeme Mahallesi, M. Nuri Sabuncu Caddesi No:14’deki binayı geçen yıl 5 bin 500 TL karşılığında bir yıllığına kiraladık. 1 Temmuz’da günümüz doldu ve 1 Temmuz’da vermemiz gereken parayı hala ödeyemedik. Bu vesile ile seçim döneminde bize “Canım, cicim yada 24 saat sizlerin emrinde olacağız.” diyenler şimdi nerede? Böyle diyenlere diyoruz ki, “İşte biz hala buradayız. Siz vermiş olduğunuz sözlerin neresindesiniz?” diye sordu.

 

“SAKATLARINA YER VERMEYEN TOPLUM UYGUR DEĞİLDİR”

Kamu yararına çalışan bir sivil toplum kuruluşu oldukları için Adana Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat ederek dernekleri için yer istediğini belirten Başkan Halis Kassap, “Bayramdan önce aldığımız son bilgilere göre; 10-15 gün içerisinde tadilat yapacakları bir yerin bize tahsis edileceğini öğrendik. Bizde dernek binasının verileceğini günü bekliyoruz. Ayrıca şunu da herkesin bilmesini isterim ki, sakatlarına yer vermeyen toplum uygar değildir.” dedi.

 

“BAŞKANIMIZ SÖZLÜ’YÜ ÖZÜ VE SÖZÜ BİR OLARAK TANIYORUZ”

Dernek olarak kira bedeli ödeyecek bütçeleri olmadığını belirten Başkan Kassap, “Derneğimiz bünyesinde engellilerimize eğitim verdiğimiz 2 tane sınıf, 25 adet bilgisayar bulunuyor. Bu durumdan engellilerimizde etkileniyor ve zorda kalıyor. Büyükşehir belediyemiz yer tahsisi konusunda gecikirse zaten dernek olarak bizim kira bedelini ödeyecek bütçemiz yok. Bu nedenle son zamanlarda kapı dışarı olmaktan çok korkuyoruz. Ayrıca biz Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Sözlü’yü özü ve sözü aynı olan bir kişi olarak tanıyoruz. O yüzden en kısa sürede bize yeni bir yer tahsis edeceğine inanıyoruz. Çünkü o bir engelli dostu.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42