banner6

Pazarcı esnafı dikkat… Son kayıt tarihi 8 Ağustos

Adana Semt Pazarcıları Odası Başkanı Ahmet Akçay, esnaflarını “Pazar Yerleri Yönetmeliği” konusunda uyardı. Korsan olarak tezgah açan kişilerin olduğunu belirten Akçay, yönetmelikle kayıt dışı çalışan kişilerin tezgah açmasının önüne geçilebilineceğini vurguladı. Akçay, 8 Ağustos tarihine kadar tüm esnaflarının kayıtlarını yaptırmalarını istedi.

Pazarcı esnafı dikkat…  Son kayıt tarihi 8 Ağustos

Bayram BULUT / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Adana Semt Pazarcıları Odası Başkanı Ahmet Akçay, esnaflarını “Pazar Yerleri Yönetmeliği” konusunda uyardı. Korsan olarak tezgah açan kişilerin olduğunu belirten Akçay, yönetmelikle kayıt dışı çalışan kişilerin tezgah açmasının önüne geçilebilineceğini vurguladı. Akçay, 8 Ağustos tarihine kadar tüm esnaflarının kayıtlarını yaptırmalarını istedi.

Son günlerde pazarcıların gündeminde 12 Temmuz 2012'de Resmi Gazete'de yayınlanıp yürürlüğe giren Pazar yerleri Hakkında Yönetmeliği yer alıyor. Bu yönetmeliğin 12 maddesinde pazar yerlerinde tezgah açan kişilerde belirtilen şartlar konusunu kapsıyor. 12 Temmuz 2012'de Resmi Gazete'de yayınlanıp yürürlüğe giren Pazar yerleri Hakkında Yönetmeliğine göre; pazar yerlerinde tezgah açan kişilerde yönetmeliğin 12’nci maddesinde belirtilen şartlar aranıyor.

ŞARTLAR

Bu kapsamda satış yeri tahsis edilecek pazarcılarda şu şartların olması isteniyor.

“a) Sebze veya meyve ya da belediyece izin verilen diğer gıda veya ihtiyaç maddelerinin satışı ile iştigal etmek. b) İlgili meslek odasına kayıtlı olmak. c) Vergi mükellefi olmak. ç) Başvuru tarihinden önceki bir yıl içinde belediyece hakkında tahsis iptali/kira sözleşmesinin feshi kararı verilmemiş olmak.”

PAZARCILIK MESLEĞİ ARTIK SEKTÖREL İŞYERİ STATÜSÜNE BÜRÜNDÜ

Adana Semt Pazarcıları Odası Başkanı Ahmet Akçay, pazarcılık mesleğinin artık sektörel işyeri statüsüne büründüğünü hatırlattı. Pazar yerlerinde tezgah kurmak için de belirli kurallara ve prosedürlere uyma zorunluluğunun getirildiğini belirten Akçay, “Biliyorsunuz ki pazarcılık mesleği artık sektörel işyeri statüsüne bürünmüş ve diğer sabit esnafların işyeri açarken açma ruhsatı vb şartları uyguladıktan sonra dükkanlarını veya işyerlerini açtıkları gibi pazar yerlerinde tezgah kurmak için de belirli kurallara ve prosedürlere uyma zorunluluğu getirilmiştir.” dedi.

ŞARTLARI YERİNE GETİRİN

Şartları yerine getirmeyen pazarcı esnaflarına hiçbir belediye yetkilisinin yer tahsisi yapmasının mümkün olmadığını söyleyen Akçay, “Aranılan bu şartları yerine getirmeyen pazarcı esnaflarına hiçbir belediye yetkilisinin yer tahsisi yapması mümkün değildir. Bundan dolayı hak sahibi olabilmemiz için gereken kuralları yerine getirmemiz gerekir. Ve bunları yerine getirdikten sonra ilçe belediyeleri de bu şartları taşımadıkları halde kayıt dışı satış yapıp haksız kazanç elde edenleri, pazarın dışında ikinci pazar kuran ve bizim ile haksız rekabet eden seyyar satıcıları pazarlarımızdan uzaklaştıracak. Bizlerin de bu sayede haksızlığı engelleme hakkımız doğacaktır.” diye konuştu.

KAYIT YAPMAYANLAR HAK İDDİA EDEMEYECEK

8 Ağustos 2020 tarihine kadar pazarcı esnaflarının kayıtlarını yapmasını isteyen Akçay, “Seyhan Belediyesinde Pazar Yerleri Komisyonu olarak 8 Temmuz 2020 de yaptığımız toplantıda 8 Ağustos 2020 tarihine kadar Pazar Yerleri Yönetmenliği'ne binaen kayıtlarını yapan pazarcı esnaflarına yeni yerlerine taşınacak pazarlarda yer tahsis edilmesine karar verilmiştir. Aksi takdirde kayıtlarını yapmayan pazarcılarımız herhangi bir hak iddia ve talep edemeyecektir. 8 Ağustos 2020 tarihine kadar tüm esnaflarımızın işlemlerini hızlıca yapmalarını önemle rica ederim.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER