banner6

Pazarlar boş kaldı

Adana’da bulunan pazarların marketler nedeni ile müşteri kaybettiği ileri sürüldü.

Pazarlar boş kaldı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana’da pazarlarda meyve sebze satan esnaflar son yıllarda ciddi müşteri kayıpları yaşadıklarını söyledi. Bunun nedeni olarak ise marketlerde açılan manav reyonlarından kaynaklandığı ileri sürüldü. Kurtuluş Mahallesi’nde kurulan Salı pazarında müşteri olmaması dikkat çekti. Pazara gelenlerin ise neredeyse taneyle ürün alıp döndükleri görüldü.

Pazarcı esnafından Fatih Yardımcı sebze meyve fiyatlarının ucuzlamasına rağmen müşteri sıkıntısı çektiklerini söyledi. Bunun asıl nedeninin de marketlerin olduğunu savunan Yıldırım, “Marketlerde meyve sebze satımı nedeni ile artık vatandaşların marketlere yöneliyor. Bizlerde haliyle satış yapamıyoruz.” dedi.

40 yıldır pazarcılık mesleğini ircaa eden Şevket Öz ise, artık pazarlarda eskisi kadar iş yapamadıklarını anlattı. Eski zamanlarda pazarcılık yapan insanların maddi durumlarının iyi olduğunu ancak son yıllarda ise, bu kişilerin borç batağına gömüldüğünü kaydeden Öz, “Bir günde tüketebileceğimiz ürünleri şuan 2,3 haftada zor satıyoruz. Bu nedenle var olan borçlarımızı kapatamıyoruz. Benim şuan çok fazla borcum var. Benim kadar birçok pazarcı esnafının borcu bulunmakta. Bizler artık ne yapacağımızı bilmiyoruz. Pazarın boşluğunu görüyorsunuz. Gelenlerde birkaç parça eşya alıp hemen geri dönüyor. İş yapamıyoruz. Fiyatlarımız çok ucuz olmasına rağmen yinede vatandaşlar marketleri tercih ediyorlar. Tezgahımızı kuruyoruz ancak sabah müşteri gelmesi gerekirken neredeyse tezgahları toplayacağımız zamanlar bazı müşterilerde geliyorlar.” diye konuştu.

Mehmet Kurt adlı pazarcı ise, “Bu aralar iş yapamıyoruz. Tabi ki marketlere yöneliş var. Ama herkes kendi kısmetini yer. Bizlerde burada nasibimizi arıyoruz” dediler.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2014, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER