banner6

Projeye alkışlı destek

Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Öztürk, Kentsel Dönüşüm kapsamında yapılacak olan 'Kıyı Evleri' hakkında ADASO Meclis Üyeleri'ne bilgi verdi

Projeye alkışlı destek

Projeye alkışlı destek

 

 

 

Adana(İLKHABER) - Adana tarihinde ilk kez Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk tarafından gerçekleştirilecek olan ‘Kentsel Dönüşüm'çalışması, Adana Sanayi Odası (ADASO) Meclis üyelerinin büyük ilgi ve beğenisini kazandı.

 

Başkan Prof. Dr. Azim Öztürk, ADASO Meclis Başkanı Ahmet Kardeşler’in daveti üzerine Meclis Üyeleri’ne Seyhan’da ilk etabı ihale aşamasına gelen Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm çalışması hakkında bilgi verdi. Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk, ADASO Meclis Üyeleri’ne yaptığı sunumuna 2004–2009 yılları arasındaki ilk ve 2009’dan başlayarak ikinci hizmet döneminde gerçekleştirdiği sosyal, kültürel, teknik, restorasyon, AB Projeleri ve Kentsel Dönüşüm konularını ana başlıklar halinde anlatarak başladı.

 

Sunumda sıra ‘Kentsel Dönüşüm'bölümüne geldiğinde ADASO Meclis Üyeleri’nin ilgisi daha da arttı. Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk, ‘Kıyı Kent Evleri Kentsel Dönüşüm Çalışması’nın Adana tarihinde ilk ve bölgenin şehircilik tarihine geçecek önemli bir proje olduğunu söyledi.

 

Genelde Türkiye, özelde Adana’nın deprem kuşağında bulunduğuna vurgu yapan Başkan Prof. Dr. Öztürk, Türkiye’de son 110 yılda toplam bin 200 deprem meydana geldiğini açıkladı. 4–5 büyüklüğündeki depremlerin her hafta, 5–6 büyüklüğündeki depremlerin ayda bir ve 7–8 büyüklüğündeki depremlerin her yıl meydana geldiğinin bilimsel bir gerçek olduğuna vurgu yapan Başkan Prof. Dr. Azim Öztürk, “Bu demektir ki Türkiye bir deprem bölgesidir ve insanların yaşam alanlarını planlarken bu önemli gerçeği asla göz ardı etmememiz gerekmektedir” dedi.

 

“KENTSEL DÖNÜŞÜM KAÇINILMAZ HALE GELMİŞTİR”

Seyhan’da 106 bin 498 bina bulunduğunu ve bu yapıların yüzde 64’ünün mevzuata aykırı olduğunu dikkat çeken Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk, “Geri kalan yüzde 36’nın yarısı 15 yıl önce yani deprem yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinden önce yapılmıştır. Kısaca halen Seyhan’da güvenli bir şekilde oturabileceğimiz bina sayısı ve oranı yüzde 15–20 civarındadır. Tek kelimeyle durum vahimdir” diye konuştu.

 

Seyhan özelinde binaların depreme dayanıklılık yüzdesini açıklayan Başkan Prof. Dr. Öztürk, Adana’nın diğer merkez ilçelerinde veya Türkiye’nin genel durumunun Seyhan’dan farklı olmadığının altını çizdi. Başkan Prof. Dr. Azim Öztürk, “Bu kadar durum vahimdir. Türkiye’nin diğer şehirlerinde örneğin İstanbul’da Seyhan’dan farklı değildir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı şehirdeki yapıların depreme dayanıklılık durumunun bizzat bu vahim tablo eşliğinde açıklamıştır. Bütün bu tespitleri yaptıktan sonra şu gerçeği artık ortaya çıktığını görüyoruz. Türkiye’nin ve Adana’nın en önemli gündem maddesi kentsel dönüşümdür Kentsel dönüşümü kısa, orta ve uzun vadede en fazla 25 yıl içinde çözümlenmelidir” dedi.

 

“KENTSEL DÖNÜŞÜM BİRİNCİ ETAP İHALESİ 7 MAYIS’TA”

Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk, Adana’da şehircilik tarihinin en önemli hamlesi kabul edilen Kıyıkent Evleri Projesi’nin Başbakanlık TOKİ nezdindeki ihalesinin 7 Mayıs 2012’de gerçekleştirileceğini açıkladı.

Başkan Prof. Dr. Öztürk, “Kentsel dönüşüm projemizin yapım ihalesini Adanalı bir firmanın almasını tercih ederiz. İnşaatlar için gerekli temel malzemeler ve çalışacak işçi noktasında bu işin katma değerinin de bu şekilde Adana’da kalması adına ihaleyi Adana merkezli bir firmanın almasını tercih ederiz. Kısaca şehrin tümünü ilgilendiren böylesi önemli bir çalışmayı Adanalı bir firma eliyle yapmak projemizi taçlandıracaktır” dedi.

 

ADASO Meclis Üyelerinin büyük bir dikkatle takip ettiği ve bitiminde ayakta alkışladığı sunumunu tamamlayan Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk, özellikle kentsel dönüşüm çalışmalarında idarenin çalışmalarına meslek örgütleri, STK’lar ve iş dünyasından verilen moral desteğin önemli olduğunu ifade etti. Başkan Prof. Dr. Öztürk, “Biz Seyhan’da ilk etabını ihale aşamasına kadar getirdiğimiz ve tamamlandığında Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm çalışması olacak projemizi halkımızın da verdiği destekle bu aşamaya getirdik” diye konuştu.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER