banner6

Ramazan Ağar: İşçi çıkartma süresi uzatılsın

Pandemi döneminde işçi çıkartmanın yasak olduğuna dikkat çeken Türk İş Mali Sekreteri ve Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, yasağa rağmen işçisini işten çıkartan işverenler hakkında para cezası hükmünün olduğunu, işe dönüş davasının kazanan işçiyi işe almayan işverenin ise, 8 maaş bedelini işçiye ödeyerek sözleşmesini fesh edebileceğini söyledi.

Ramazan Ağar: İşçi çıkartma süresi uzatılsın

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Pandemi döneminde işçi çıkartmanın yasak olduğuna dikkat çeken Türk İş Mali Sekreteri ve Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, yasağa rağmen işçisini işten çıkartan işverenler hakkında para cezası hükmünün olduğunu, işe dönüş davasının kazanan işçiyi işe almayan işverenin ise, 8 maaş bedelini işçiye ödeyerek sözleşmesini fesh edebileceğini söyledi.

Adana’da yapılan Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısı sonrası Türk İş Mali Sekreteri ve Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar gazetecilerin sorularını yanıtladı. İş hayatında bulunan işçilerin sorunları, pandemi döneminde işçilerin işten çıkartılamaması, ücret eşitsizliği gibi konularla ilgili görüşlerini paylaşan Ağar, kendilerinin işçi çıkartmayı önleyen yasanın uzatılmasını istediklerini söyledi. Çalışma bakanıyla yaptıkları görüşmelerde sendika olarak bunu talep ettiklerini anlatan Ağar, “Biz çalışma bakanıyla da görüştük. İşçi çıkartmayı önleyen yasanın uzatılmasını talep ettik. Bununla ilgili çalışma devam ediyor.” dedi.

Pandemi döneminde işçi çıkartmanın yasak olduğunu, yasağa rağmen işçisini işten çıkartan işverenler hakkında para cezası hükmünün olduğunu, işe dönüş davasının kazanan işçiyi işe almayan işverenin ise, 8 maaş bedelini işçiye ödeyerek sözleşmesini fesh edebileceğine dikkat çeken Ağar, “Aslında işçi çıkartma yasağının birde cezası var. Uygulanıyor mu bununla ilgili bir bilgimiz yok. İşçi eğer işten çıkartma yasağı olmasına rağmen işten çıkartılıyorsa para cezası kesiliyor. Para cezasını ödeyenler işçi çıkartabiliyor. İşten çıkartılan işçinin tek yapacağı işe dönüş davası açmak. Yapabileceği başka bir şey yok. İşe dönüş davasını kazanan işçiyi işveren işe başlatmak zorunda. Başlatmadığı zaman 8 maaşını ödüyor. Bu maaşları verdiği zaman işveren iş aktini fesh edebiliyor. İşçinin güvencesinin olmadığı tamda bu noktada ortaya çıkıyor.” diye konuştu.  

Çalışma hayatında ki sıkıntılardan bahseden Ağar, “Geçmiş dönemde çalışma hayatında düzen vardı. Bir işçi vardı, birde memur vardı. 4 Bin 857 Sayılı İş Kanunu ve birde 657 Sayılı Devlet Memurluğu Kanunu vardı. Bir denge vardı. Kıdemle birlikte her toplu sözleşmelerde onların ücretleri artardı. Şimdi bütün işyerlerinde, birinci skala var, ikinci skala, üçüncü skala, dördüncü skala var, 4 A var, 4 B var, 4 C var, sözleşmeli personel var. Yani 8 ayrı sistem var. Değişik değişik ücretler var. Bu ücretlerde işyerlerinde iş barışını bozmaktadır. Bunlarla ilgili çalışmalarımız görüşmelerimiz var. Bunları çözmek için çaba sarf ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Ödenen ücretler arasında farkların olduğunu belirten Ağar, “Ücretler arasında çok büyük fark var. Çok yüksek ücret çok düşüğe kadar düşmez. Çok düşük ücretin çok yükseğe kadar gelme şansı hemen hemen yok denilecek kadar az. Çünkü çok fazla makas açık aralarında. Bu makas açıklığı da aslında 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçen arkadaşlarımız arasında yaşanıyor. Asgari ücret seviyesinde çalışan vardı. Ayrıca asgari ücret seviyesinin 2 katı ücret alan vardı. Şuan kamuda yapacağımız toplu sözleşmelerde bu dengesizlik var. Bu dengesizlikle ilgili çalışmalarımız var. Bu makası biraz daraltmaya çalışıyoruz. Makası daraltırsak, iş yerlerinde biraz daha huzuru sağlamış oluruz.” ifadelerini kullandı.  

Kısa çalışma ödeneğinin devam etmesini istediklerini anlatan Ağar, “İşten çıkartmaların olmamasını istiyoruz. Sendikalı işyerlerine devletin destek vermesini istiyoruz. Bu konuyla ilgili daha yeni bakanla görüşüldü. Çalışmalar devam ediyor ama sonuç ne olur bilemiyoruz. Türk İş Genel Başkanımız maaş dengesizliklerini ve birçok konuyu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a söylemiş, Cumhurbaşkanımız dinleyip notunu almış.” diye konuştu.   

CHP’li belediyelere çalışanların asgari ücretin üzerinde maaş almasını sorusuna ise Ağar, “Belediye işçileri sendikalı. Sendikalı işçilerin asgari ücretten çalıştırılması şartı zaten yok. Kısmen de olsa belediyeler hesabını kitabını yaparak ücreti belirler.” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42