banner6

Rektör Mutlu HÜ’yü anlattı

Harran Üniversitesi'nin 22. yılı dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya gelen Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, üniversitenin fiziki ve akademik kadrosundaki değişimleri anlattı. Yapımı tamamlanan ve hizmete sunulun kütüphane konferans salonunda konuşan Mutlu, Harran Üniversitesi'ne rektör olduğu 2007 ile 2014 yılları arasındaki çalışmalarını anlattı.

Rektör Mutlu HÜ’yü anlattı

Sedat ATİLLA

ŞANLIURFA(İLKHABER) -  Bir üniversitenin yüksek lisans eğitimiyle ön plana çıktığını vurgulayan Mutlu, Osmanbey Kampüsü'nünTürkiye'nin sayılı kampüslerinden olduğunu ifade etti. Yaptığı çalışmaları yeterli bulmadıklarını kaydeden Mutlu, dünya üniversiteleriyle kıyaslandığında daha çok yol kat etmeleri gerektiğini söyledi. 10 fakülte, 11 meslek yüksekokulu, 5 yüksekokul, 3 enstitü ve 15 uygulama ve araştırma merkeziyle hizmet verdiklerini kaydeden Mutlu, en önem verdikleri yatırımı 170 milyona mal olacak olan 600 yataklı araştırma ve uygulama hastanesi olduğunu söyledi. Kendi zamanında temeli atılan hiçbir yatırımı eksik bırakmadığı belirten Mutlu, hastaneye gerekli yatırımın zamanında yapılmadığı söyledi. Mehmet Arabacı Beden Eğitimi Meslek Yüksekokulu'nu yapan hayırsever işadamını örnek olarak gösteren Mutlu, Urfa'nın işadamlarından da böyle hayır işlerine girme çağrısı yaptı. Yaptıkları hizmetlerle hayırsever işadamlarının isimlerinin buralara yazılacağı kaydeden Mutlu, şimdiye kadar pek karşılık bulamadıklarını söyledi.

'KRİZLERDE ÖDENEK AYRILMAMIŞ'

Basın toplantısı sonrası basın mensuplarıyla birlikte araştırma ve uygulama hastanesinin inşaatını gezen Rektör Mutlu, "Bizim 1997' başlamış Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi zaman içerisinde ekonomik krizlerde 1999 depremi ve 2001 krizlerinden dolayı hep ötelenmişti. Az bütçelerle kısmen devam ettiriliyordu. Ama 2007'de bu yana planlanan bütçelerle fiziki yapıları bitirilmeye çalışıldı. Geçen yıl yapılan ihaleyle birlikte 2015 yılının başlangıcında Kalkınma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'ndan yeterli ödenek alındığı taktirde bitirilecektir. Bu bitirildiği taktirde hemen hemen bölgenin en büyük tıp fakültesi hastanelerinden Urfa'da yapılması planlanan bin 700 yataklı şehir hastanesini saymadığımız taktirde, Şanlıurfa'nın en büyük hastanesi olacaktır. Asıl pozisyonu devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde çözülemeyen problemlere çözüm sağlayabilmektir. Hastanenin bitmesi sadece bu ile, bu bölgeye değil Ortadoğu'ya da büyük katkıları olacaktır" dedi.

 

'ISITMA SANTRALİ UNUTULMUŞTU'

Önce koğuş sistemi daha sonra tek kişilik yatak sistemine geçildiğini kaydeden Rektör Mutlu, hastanenin zamanında bitirilmediği için kayıplarının olduğunu söyledi.Mutlu "Süre arttıkça, proje değiştikçe size maliyet olarak geri dönüşümü oluyor. Mesela burada gördüğünüz yangın merdivenleri çeliş konsorsiyumdu, ruhsat alımında yeniden merdiven geçince dolayısıyla bunların hepsi maliyet olarak geldi. Bittiği zaman diğer hastanelerle aynı seviyeye gelecektir. Kaybımız süredir. Bunun bütçesi bulunarak artık bitirilmesi gerekir. Eski sağlık bakanımızla birlikte gezdiğimizde görmüştünüz, içeride hiçbir şey yoktu. Hatta bu iki öndeki blok da 2007'den sonra yapıldı. Bunlar hazır değildi. Sadece bunlar betonarme yapılardı. Şu anda ısıtma sisteminden, klimalarından ki buradaki en önemli şey ısı santrali unutulmuştu. Kalkınma Bakanlığı'ndan bütçesi tekrar alınarak işleme koyduk. İnşallah 2015'te birlikte açarız. Ben umutluyum. Gerek müteahhittimiz, gerek arkadaşlar gece gündüz çalışıyorlar. Bütçe bulunduğu taktirde bölgenin en iyi hastanesi olacağına da eminim. Buradaki hocalarımızın da bir an önce buraya gelme beklentisi var. Tıp fakültesindeki öğrencilerin 1.2. ve 3. Sınıf öğrencileri burada eğitim görmektedir. Hastane de buraya geldiğin de komple çalışanıyla hepsi bu kampüste olacaklar. Hastalar da değişik değişik kampüslere gidip tedavi olma zorluğunu yaşamayacaklar. Bu yıl aldığımız bütçeyle biteceğini zannetmiyorum. Bütçe verilmediği taktirde 2015'e yetişmeyecek. Onun için sayın bakanımız ve vekillerimiz, Kalkınma Bakanlığı'nın bürokratları bu konuda bize taahhüt verdiler. Burayı bir an önce bitirmeye çalışacağız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2014, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER