banner6

Renkler buluştu

Anadolu Öğrenci Birliği ve Yeryüzü Gençlik ve Spor Kulübü işbirliği ile organize edilen Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın 3.ncüsü Adana’da gerçekleştirildi. Yüreğir Kültür Merkezi’nde yapılan tanıtım toplantısında Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde eğitim gören 50 ülkeden yaklaşık 300 öğrenci bir araya geldi.

Renkler buluştu

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Anadolu Öğrenci Birliği ve Yeryüzü Gençlik ve Spor Kulübü işbirliği ile organize edilen Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın 3.ncüsü Adana’da gerçekleştirildi. Yüreğir Kültür Merkezi’nde yapılan tanıtım toplantısında Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde eğitim gören 50 ülkeden yaklaşık 300 öğrenci bir araya geldi.

Yüreğir Kültür Merkezi’nde yapılan öğrenci buluşmasının açılış konuşmasını yapan Ülfet Derneği Başkanı Gazi Kılıçparlar, yeryüzünün değişik renklerini burada bir araya getirmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yapılan çalışmanın ileriki süreçte olumlu katkılar sunacağını belirten Kılıçparlar, “Ülkemizde yaklaşık 150 bin civarında yabancı öğrenci öğrenim görmektedir. Bugün Adana’da yapmış olduğumu buluşma çerçevesinde de 50’ye yakın ülkeden 300 civarında öğrenci ile bir aradayız. Ülkemizde eğitim gören bu arkadaşlarımız yaklaşık 5 yıl kalmaktadır ve projemiz çerçevesinde de kaldığınız bu süreç içerisinde sadece kampüslerde değil, sizleri sivil halkımızın içerisinde, evlerimizde ağırlamak düşüncesindeyiz. Destek olan herkese teşekkür ediyoruz. İnanıyoruz ki bu çalışmalarımız yakın gelecekte ülkemize olumlu katkılar sunacaktır” dedi.

Anadolu Öğrenciler Birliği Dış İlişkiler Birim Başkanı Mehdi Coşkun ise yurt dışından eğitim için gelen öğrencilerin Türkiye’nin mevcut bilgi-birikim ve tecrübelerinden yararlanmaları gerektiğine vurgu yaparak şöyle konuştu;

“Dünyanın farklı ülkelerinden renklerinden ve dillerinden 300 öğrenci kardeşimizi Adana ilimizde buluşturuyoruz. Bu yıl düzenlediğimizi program mesajımız birliktelik üzerinedir. Sadece paneller ve ya konferanslar ile değil, tanışma oyunları, tiyatro etkinlikleri ve atölye çalışmalarıyla daha da pekiştirmek istedik. Ayrıca evlerimizde konuk ederek bir aile ortamı oluşturmak istedik.

Uluslararası öğrencilerle kültür ve sanat, eğitim, spor ve tecrübe paylaşımları gerçekleştiriyoruz. Yıl içerisinde bilgi ve birikimlerimizi Dünyanın birçok noktasından gelen misafir öğrencilerimiz ile paylaşıyoruz.

Amacımız, merkezinde misafir öğrencilerin olduğu çalışmalar üretmektir. Buluşmalarımızda kültürel ve sosyal faaliyetler gibi birçok etkinliklerle sizlerle görev paylaşımında bulunuyor ve en önemlisi sizlerle istişare ederek birlikte yol yürüyoruz. Tek gayemiz el ele vererek yeryüzünde değerli izler bırakmaktır.

Üniversite eğitimi almak hem kendinize, hem de ülkenize sunacağınız katkılara vesile olabilir. Fakat güçlü ve köklü değişikliklerin öncüsü olmak, iyiliği yaymak, kültürel bir farkındalık oluşturmak, eğitim ve ekonomi gibi alanlarda kalkınma modelleri oluşturmak istiyorsanız Türkiye’nin mevcut bilgi-birikim ve tecrübelerinden yararlanmalısınız”

Anadolu Öğrenciler Birliği Başkanı Muhammed Fatih Eren de, “Bizler ayrı kalmışız ama ayrılmamışız. İyiliği, adaleti sadece kendimiz için değil, tüm insanlık için istemişiz. Gayemiz tüm farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görmek, daha güzel, daha yaşanabilir, daha özgür bir dünyadır” dedi.

Yabancı öğrencilerin Türkiye’de öğrendikleri faydalı bilgiyi, ilmi, kültürü, göreneği, birikimi, STK, belediyeciliği ve fayda taşıyan her şeyi daha da geliştirerek memleketlerini kalkındırmakla mükellef olduklarına dikkat çeken  eren, “Her geçen gün kendimizi daha çok geliştirmeli, daha çok okumalı, daha çok gözlem yapmalı ve daha çok üretmeliyiz. Çünkü dünyanın bizlere ihtiyacı var. Yeryüzü herkese yetecek kadar, geniş, denizler herkese yetecek kadar engin ve güneş herkesi ısıtacak kadar sıcak. Dillerimiz farklı, kültürlerimiz farklı belki renklerimiz de farklı ama bizim fikrimizi, ruhumu bir kılan bir geçmişimiz, tarihimiz, inancımız var. Farklılıklarımızla beraberliğimizi, birlikteliğimizi güçlendirmeliyiz.

Buralarda öğrendiğiniz faydalı bilgiyi, ilmi, kültürü, göreneği, birikimi, STK, belediyeciliği ve fayda taşıyan her şeyi modellemek daha da geliştirerek yurtlarınızı kalkındırmakla mükellefsiniz. Bizler vaktini boşa geçiren, zamanın kıymetini kavrayamamış, yaşadığı anın hakkını gözetmeyen kimseler olamayız. Çünkü büyük fedakarlıklar ile buraya gelenler var. Emekler boşa gitmemelidir” diye konuştu.

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Gül ise günümüzden örnekler vererek gençlerin yaptıkları hatalara dikkat çekerek şu önerilerde bulundu;

“Yarın siz eğitiminizi tamamlayıp ülkenize döndüğünüzde bizim gönül elçilerimiz olacaksınız. Burada Türkiye’nin size nasıl baktığını çok iyi anlıyorsunuz. Biz sizlerin samimiyetini gördüğümüz gibi sizler de bizlerin samimiyetini gördüğünüze inanıyorum.

Hepimizin çok önemli görevleri önemli sorumluluklarımız var. Sorumluluk alanımız ne ise, o sorumluluk alanına kilitlenmeli, en iyisini yapmaya çalışmalıyız. En önemli sıkıntımız ise eyleme geçememektir. Siz gençler gelecekte yeni şartlara ne kadar çok adapte olabilirseniz o kadar çok ayakta kalabilirsiniz. Dolayısıyla ülkelerimiz ayakta kalabilir. Harekete geçememek, karar verememek, risk alamamak gibi sıkıntımız var. En büyük risk, risk alamamaktır. En kötü karar, kararsız kalmaktır.

Diğer bir sıkıntımız seçeneklerin fazla olması. Karar verme mekanizmamızda sıkıntı çekiyoruz. Dolayısıyla seçeneklerin fazla olması karar vermemizi etkiliyor, karar veremediğimiz zaman da erteliyoruz ve sorumluluk almak bize zor geliyor.

Bir diğer etmen; odaklanamama.. Hepimizde bir odaklanma problemi var. Maymun iştahlıyız. Bir yerde çok sabredemiyoruz. Eskiden saatlerce kitap okurduk, sohbetler ederdik. Ama şimdi bir faaliyet 10 dakikayı geçtiğinde dayanamıyoruz. Çünkü elimizdeki telefonlarda videolar daha zevkli geliyor. Kısa olan, haz veren, anlık olan o anda yapılabilen, 3 dakikalık videolar ideal. Ancak artık onlar da çok geliyor ve onları da hızlandırarak izliyoruz. Her şey parmağımızın ucunda ve dolayısıyla bu bize maymun iştahlılığı getiriyor”

Konuşmaların ardından program sosyal ve kültürel etkinlikler ile devam etti.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER