banner6

Resim yaparak Hayata tutundu

Adana Huzurevinde barınan 79 yaşındaki emekli eczacı ölümü beklemek yerine resim yapmaya başladı, dertlerini unuttu

Resim yaparak Hayata tutundu
Resim yaparak Hayata tutundu

 

ADANA (İHA) - Adana Huzurevi'nde barınan 79 yaşındaki emekli eczacı Ayhan Eyin, 10 yıl önce romatizma rahatsızlığı nedeniyle yürüme güçlüğü çekince hayata resim yaparak tutundu. Eyin, "Ölümü beklemek yerine resim yapmaya başladım. Bütün dertlerimi unuttum" dedi. 

  Eyin, 1952 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ni kazandığını ve 1956 yılında üniversiteden mezun olarak İstanbul'da eczacılık yapmaya başladığını, daha sonra gönlünü kaptırdığı bir kişi ile evlendiğini ancak çocuğunun olmadığını söyledi. Eyin, uzun yıllar İstanbul'da eczacılık yaptıktın sonra eşini kaybettiğini bir süre sonra da kendisinin romatizma rahatsızlığına yakalandığını kaydetti.

  10 yıl önce hastalık nedeniyle yürüyemez hala geldiğini belirten Eyin, "Yürüyemez olunca İstanbul'da komşumun da desteğiyle evde resim yapmaya başladım. Boş zamanımı değerlendirmek hem de hayata bağlanmak için resim yapmaya başladım. Kendime bakamaz duruma gelince 2 yıl önce Adana Huzurevi'ne yerleştim. Burada çok mutluyum herkes çok iyi" diye konuştu.

  Huzurevi'nde Çukurova Halk Eğitim Merkezi'nde görevli resim öğretmeni Serhat Önen Köprülü'den eğitim aldığını belirten Eyin şunları kaydetti:

  "Ben önce eğitim almadan resim yapmaya başladım. Ama şimdi huzurevinde eğitim alıyorum. Eğitim aldıktan sonra yaptığım resimler belli. Huzurevine geldikten sonra boş zamanım iyice arttı. Yürüyemediğim için bir yere gidemiyordum. Bu nedenle resme daha da merak sardım. Resim sayesinde bütün dertlerimi, sıkıntılarımı unutuyorum. Ölümü beklemek yerine hayata bağlanmak için resim yapıyorum."

  Eyin, önceleri karikatür yaptığını daha sonra yağlı boya resimleri yapmaya karar verdiğini belirtti.

  Resim öğretmeni Köprülü ise Eyin'in eczacı olmasına rağmen resim yeteneğinin iyi olduğunu, kendisinin var olan yeteneğini geliştirmeye yardımcı olduğunu söyledi.

  Ayhan Eyin'in yaptığı resimler odasında ve huzurevinin resim atölyesinde sergileniyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER