banner6

Sağlık çalışanları grev yaptı

Adana’da bulunan sağlık çalışanları 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir günlük iş bıraktı.

Sağlık çalışanları grev yaptı

Sağlık çalışanları grev yaptı

Adana'da, “Sağlıkta Dönüşüm Programı”nı protesto eden sağlık çalışanları, 14 Mart Tıp Bayramı'nda bir günlük greve gitti. Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten, “Böylesi bir ortamda sağlıktan söz edilemez" dedi.

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Adana Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir günlük grev yaptı.

Adana Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Uğur Mumcu Meydanı'nda toplandı. Buradan yürüyüşe geçen sağlık çalışanlarına yürüyüşte sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Atatürk Parkı'na kadar yürüyen grup daha sonra burada bir basın açıklaması yaptı. Burada grup adına basın açıklamasını yapan Adana Tabip Odası Başkanı  Ali İhsan Ökten, sağlığın her insan için doğuştan gelen bir hak olduğunu söyledi. Mesleklerini özgürce yerine getirmek istediklerini ifade eden Ökten, herkese hak ettiği sağlık hizmetini, kendi haklarını da alarak vermek istediklerini söyledi.

 

 Ökten, günü bayram gibi yaşamadıklarını dile getirerek, "Tıp mı bıraktınız, sağlık mı? Hangi derdimizden söz edelim? İnci dişleriyle bir çocuk, gözümüzün önünde kafasından vurulup eriyip giderken ağız diş sağlığından nasıl söz edebiliriz ki? Sağlık hizmeti almak herkesin, göstericilerin de hakkıdır diyoruz. Göstericilere ilk yardım hizmeti verdiğimiz için suçlanıyoruz. Mesleğinin gereğini yerine getiren sağlık çalışanlarını hapse atacak, altından kalkamayacağı para cezaları verecek yasalar çıkarıyorlar. Sağlık çalışanları bu ülkenin hemen tamamı gibi mutsuzdur, geleceğinden kaygılıdır, öfkelidir, şiddet sarmalı içinde kalmış ve mesleğini hakkıyla yerine getiremediği gibi hakkını alamadığını düşünmektedir. Böylesi bir ortamda sağlıktan söz edilemez" dedi.

Geçtiğimiz Salı günü hayatnı kaybeden berkin Elvan hakkın da görüş bildiren Ökten, sözlerini şöyle sürdürdü,”Berkin’in gülen gözleri, güzel yüzü bütün anlamlı haliyle bize bakıyor. “Bir şeyler yapın” diyor, “ben sadece ekmek alacaktım” diyor, “kafamı kırdılar” diyor, “ben daha çok yaşayacaktım” diyor. Onu hayatta tutamadık, içimiz sızlıyor. Bugün “Tıp Bayramı”ymış öyle mi? Tıp mı bıraktınız, sağlık mı bıraktınız? Hangi derdimizden söz edelim? Böylesi bir ortamda nasıl sağlık hakkından, hekimlikten, hemşirelikten, söz edelim? İnci dişleriyle bir çocuk, gözümüzün önünde kafasından vurulup, eriyip giderken ağız diş sağlığından nasıl söz edebiliriz ki? Yıllardır anlatmaya çalışıyoruz, sağlık her insan için doğuştan gelen bir haktır. Mesleğimizi özgürce yerine getirmek, ayrımsız herkese hak ettiği sağlık hizmetini, kendi haklarımızı da alarak vermek istiyoruz. Sağlık çalışanlarının kendisinden bir ümidi kalmamıştır. Gözünün önünde tüm Dünya’nın tepkisini çeken polis şiddeti yaşanırken, insanların kafası kırılıp gözü çıkarılırken, çocuklar ölürken “durun” diyememiştir. Sağlığımız için, en azından çocuklarımızın ve gençlerimizin hayatı için, geleceğimiz için bu ülkenin sağlık çalışanları yurttaşlarıyla birlikte mücadele etmeye, çocuklarımızı yaratılan şiddet sarmalına kurban vermemeye kararlıdır.”

Grup açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 16:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42