Sağlıkta şiddete 'dur' demek için beyaz miting düzenlenecek

Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, sağlıkta şiddete 'dur' demek için beyaz miting düzenleyeceklerini söyledi.

Sağlıkta şiddete 'dur' demek için beyaz miting düzenlenecek

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, sağlıkta şiddete 'dur' demek için beyaz miting düzenleyeceklerini söyledi.

Adana Tabip Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleşen basın açıklamasına çok sayıda doktor ve sağlık çalışanı katıldı. Burada basın açıklaması metnini okuyan Prof. Dr. Ahmet Hilal, Türkiye’de bir günde ortalama 40 sağlık çalışanının fiziksel, sözel veya psikolojik şiddete uğradığını savundu.  Sağlık çalışanlarının tükenmişlik ve korku içinde sağlık hizmeti sunmaya çalıştıklarına dikkat çeken Hilal, “Şiddet o hale gelmiştir ki, bir hekimin yada sağlık çalışanın şiddet görmesi haber değeri bile taşımamaktadır. Sağlık çalışanları tükenmişlik ve korku içinde sağlık hizmeti sunmaya çalışmaktadır.” dedi.

 ÖNLENEBİLİR BİR DURUMDUR

Haftanın 7 günü 24 saat hizmet veren sağlık çalışanlarının bu kadar şiddete uğradığı, değersizleştirildiği, yaptığı işin basite indirgendiği, güvencesizleştirildiği, ekonomik olarak fakirleştirildiği, mobinge uğradığı bir dönem olmadığını belirten Hilal, “Sağlıktaki şiddet ortamı kader değildir. Bu önlenebilir bir durumdur. Hasta ve yakınlarının taleplerinin karşılanmadığı, idari ya da sisteme dair bir tıkanıklıkla karşılaştıkları ya da tıbbın gerektirdiği her şey yapıldığı halde olumsuz bir tıbbi durumun ortaya çıktığı ilk anda sağlık hizmetini sunanlara karşı öldürmelere varan şiddet girişimlerine başvurması olağan bir sürecin sonucu değildir. Bu tutum, bu saldırganlık, bu vahim tablo sürdürülebilir hiç değildir.” şeklinde konuştu.

ÖNERİLER

Şiddetin önlenmesi için 5 acil tedbir önerilerinin bulunduğunu söyleyen Hilal, “Tekrar ediyoruz bu şiddet önlenebilir. En üst düzeyde şiddetin kınanması ile şiddet uygulayanlara sıfır tölerans ile şiddete karşı önerdiğimiz yasa tasarısı ile bu şiddet önlenebilir.  Şiddetin önlenmesi için 5 acil tedbir önerimiz şunlardır; Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin hazırladığı Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı hızla yasalaştırılsın. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu etkin olarak uygulansın. Muayene randevuları hastaya yeterli süre ayrılacak şekilde düzenlensin. Acil servislerde sadece acil hastalara hizmet verilsin. Birinci basamak sağlık hizmetleri güçlendirilsin, sevk zinciri uygulamasına geçilsin.” diye konuştu.

DAVET ETTİ

Hilal, düzenleyecekleri beyaz mitinge sağlıkta şiddete dur demek isteyen herkesi davet ederek, “Biz hekim, diş hekimi, eczacı, veteriner, psikolog, biyolog, hemşire, laborant, sosyal hizmet uzmanı, diyetisyen, sağlık memuru, ebe, acil tıp teknisyeni, anestezi teknisyeni, radyoloji teknisyeni, çevre sağlığı teknisyeni, onkoloji teknisyeni, optisyen, fizyoterapist, aile sağlığı çalışanı, tıbbi sekreter ve sağlık hizmet sunumunda yer alıp burada adını anamadığımız bütün mesai arkadaşlarımızla ve sağlık hakkına sahip çıkıp sağlıktaki şiddetin kendisine ve hastasına da zarar verdiğini düşünen yurttaşlarımızla birlikte 15 Mart Pazar günü Ankara’da Büyük Beyaz Miting’de buluşuyoruz!” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2