banner6

Şakirpaşa Havaalanı Adana’da kalmalıdır

Çukurova Lobisi Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği üyeleri kentin sorunlarına yönelik basın toplantısı düzenledi.

Şakirpaşa Havaalanı Adana’da kalmalıdır

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Çukurova Lobisi Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği üyeleri kentin sorunlarına yönelik basın toplantısı düzenledi.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Sosyal Tesisleri'nde geçekleşen toplantıda konuşan Çukurova Lobisi Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Veli Uçuk,  kentin sorunlarının olduğunu ve bu sorunlara çözüm bulunmasını istedi. Adana  ekonomisinin günden güne kötüye gittiğini belirten Uçuk, Adana’da faaliyet gösteren Karayolları ve Devlet Demiryolları Bölge Müdürlüklerinin diğer illere taşındığını anımsattı.

Havaalanının 2022 yılında kapatılacağı ve Mersin’de yapılan havaalanının hizmete gireceğini belirten Uçuk, kentin metro borcu hakkında da yorum yaptı. Şakirpaşa Havaalanının Adana’da kalmasının önemine dikkat çeken Uçuk  şunları söyledi:

 “Şakirpaşa Havaalanı’nın Adana’dan gitmesi demek 3 bin işgücünün gitmesi demektir. Şehir merkezine 80m 2,8 dakikada uçağa binebiliyorsunuz. 41.800 havaalanı içerisinde dünyada her yıl birinci olan bir havaalanı.  Adana ismi tüm havaalanlarından  silinmiş olacak. Bu turizm ve ekonomiye büyük darbedir. Biz Mersin’e yapılan havaalanına karşı değiliz. Ancak Şakirpaşa Havaalanı Adana’da kalmalıdır..

Metro Adana’nın bir kamburudur. Metro borcundan dolayı  her ay Belediye bütçesinden 25-30 milyon lira kesinti yapılmakta. Belediyeden 1. Etap metro maliyeti 1.3 milyar TL,  yüzde 97 TL. Yüzde 3 dolar endeksli 526 milyon dolardır. Metro borcu yapılandırılarak  200 milyon TL daha Adana’nın sırtına yüklendi. Borcun bitiş tarihi 2031’dir. Metro Ulaştırma Bakanlığına devredilmelidir. Bu konuda verilen sözler unutuldu.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER