banner6

Saksıda meyve ağaçlarına talep arttı

Çiçek saksılarında yetişen bodur meyve ağaçları vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. Ev balkonlarında yılın 12 ayı meyve veren portakal, mandalina, limon ve zeytin ağaçları vatandaşların yeni gözdesi oldu.

Saksıda meyve ağaçlarına talep arttı

Bayram BULUT

Özel Haber

ADANA (İLKHABER)-Çiçek saksılarında yetişen bodur meyve ağaçları vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. Ev balkonlarında yılın 12 ayı meyve veren portakal, mandalina, limon ve zeytin ağaçları vatandaşların yeni gözdesi oldu.

Görenleri adeta büyüleyen bodur ağaçlar üzerlerinde bulunan meyveleriyle göz kamaştırıyor. Yılın 12 ayı meyve veren portakal, mandalina, limon ve zeytin ağaçları vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görürken, bu ağaçları vatandaşların evlerinin balkonlarına katarak bakımlarını yaptıkları öğrenildi. Pandemi ile birlikte birçok insan evlerinin bahçelerinde çiçek ve ağaç yetiştiriyor. Bahçesi olmayanlar ise evlerinin çatılarında ve balkonlarında çiçek ve ağaçlar ile ilgileniyor.

Son dönemlerde balkonda çiçek yetiştiren kişilerin yanı sıra, doğal hayatı evlerinin içine, balkonlarına taşımak isteyen bazı insanlar da  evlerinin balkonlarında bodur meyve ağaçları yetiştiriyor.  Fidancılarda satılan bu bodur ağaçlar yoğun ilgi görürken, vatandaşlar bu ağaçların yer kaplamaması ve büyümeden saksıda meyve vermelerinden ötürü tercih ettikleri öğrenildi.

Adanalı fidancılardan Necip Abalı, vatandaşların bodur meyve ağaçlarına yoğun ilgi gösterdiklerini söyledi. Bu ağaçların 7 veren cinsinden olduğunu dile getiren Abalı, “Erken meyve veren erken hasat edilen bir limon meyvemiz var. Genelde 7 veren gibi sürekli meyve verir. Zeytin ağaçlarımız var bodur yağlık zeytinlerimiz var. Rekoltesi yüksek ağaçlar bunlar. 3 yılda meyve verirler. Halkımızın talebi var. Pandemiden dolayı vatandaşlar bahçelerinde yetiştirecekleri fideleri alıyorlar. Zeytin ve narenciye  ile pitayı vatandaşlar merak ediyor,  talep var. Hambelese talep çok fazla. Ağaç ve fidanların yaşına ve boyutuna göre fiyatları değişebiliyor. En düşük fiyatlarımız 25 liradan başlıyor.” dedi.

Vatandaşlar ise üzerinde meyve olan bodur meyve ağaçlarını tercih ediyor. Vatandaşlardan bazıları bu meyve ağaçlarını bahçelerine ekeceklerini, bazıları ise evlerinin balkonlarında saksıda meyve ağaçlarına bakacaklarını anlattı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER