banner6

Sandıktan kim çıkacak?

Adana ' Osmaniye Tabip Odası'nın yeni yönetimi bugün yapılacak seçimle belirlenecek

Sandıktan kim çıkacak?
Sandıktan kim çıkacak?

 

ADANA(İLKHABER) – Adana - Osmaniye Tabip Odası’nın  2012-2014 dönemi olağan genel kurulu Adana Eczacı Odası Toplantı Salonu’nda başladı.

TMMOB Adana İKK Sekreteri Mustafa Altıokka, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şahin Yeter, Elektrik Mühendisleri odası Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, Dev Sağlık İş Çukurova Bölge Şubesi Başkanı Mustafa Hotlar ve hekimlerin katıldığı genel kurulun divan başkanlığını Dr. Salim Canoğulları yaptı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın birlikte söylenmesin ardından başlayan genel kurulda söz alan Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Resmiye Kaya, “Bilindiği gibi Mayıs 2011’den bu yana tabip odası yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmekteyim. Bu süre zarfında üstlendiğim sorumluluğun bilincinde olarak görevimi layıkı ile yerine getirmeye çalıştım. Daha önce böyle bir deneyimim olmadığını belirtmeliyim. Ancak böylesi onurlu bir görevi yerine getirirken ekip ruhunun ve bir arada, uyum içinde çalışmanın önemi ve gerekliliğini gördüm. Bu bağlamda,  geçtiğimiz bir yıl boyunca bana destek olan, özveri ile çalışan yönetim kuruluna ve tüm çalışma arkadaşlarıma, odamızın değerli çalışanlarına gönülden teşekkürü borç bilirim.”dedi.

Görevde bulunduğu sürenin kısa bir değerlendirmesini yapan Dr. Kaya, şunları söyledi:

“Sağlıkta Dönüşüm Projesi denen aslında ‘sağlıkta yıkım projesi'olan bir dizi uygulamanın hayata geçirildiği bir yıl oldu. Bayram öncesi ya da geceyarısı çıkarılan,  hızına yetişmekte güçlük çektiğimiz kararnameler ve nihayetinde 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile dönüşüm programının tamamlandığı bu süreçte rekabetin, paranın, ticaretin, kar amacının ön plana çıkarıldığı, hastanın müşteri, hastanelerin işletme haline getirildiği son derece sağlıksız bir sağlık ortamı yaratılmıştır. Bu süreçte hekimler de her geçen gün özlük haklarını kaybetmiş, sistemin tüm olumsuzluklarının sorumlusu gösterilerek hedef haline getirilmiş ve dolayısı ile her türlü şiddete maruz bırakılmış, gelecek kaygısı duyan mutsuz umutsuz insanlar haline getirilmişlerdir. Vatandaş katkı ve katılım paylarının altında ezilmektedir ve herkes parası kadar sağlık hizmeti alabilir noktasına gelmiştir. Tüm toplumsal muhalefetin baskı ve sindirme politikaları ile susturulmaya çalışıldığı günümüzde bizler bütün meslektaşlarımıza eşit mesafede durarak, hekimlik faaliyetinin sürdüğü her alana ulaşmaya çalışarak sorunları tespit etmek, çözüme yönelik çalışmalar yürütmek, kişi ve toplum yararına hekimlik yapmak ve iyi hekimlik değerlerini savunmak için mücadelemizi sürdürdük.

Hekimlerin her zamankinden çok birlik içinde ve dayanışma halinde olmaya ihtiyacı var. Bizler Adana’da dayanışmayı ve mücadeleyi yükseltmek adına önemli bir adım atarak aynı duyarlılıkta hareket eden arkadaşlarımızla güç birliği oluşturduk. Özlenen bu birlikteliğin mücadelemize güç katacağına inanıyorum. Sözlerimi bitirmeden önce şunun da altını çizmek istiyorum, değerli meslektaşlarım, daha önce de belirttiğim gibi oda faaliyetleri kendiliğinden ve ya sihir yolu ile olmamaktadır.  Hekimlerimiz edilgen bir şekilde, sadece talepkar ve beklenti içinde olup  ‘’oda ne yapıyor ki!’’ söyleminden vazgeçip odalarda aktif yer almalıdırlar. Bilinmelidir ki oda çalışmaları gönüllülük esasına dayanan, özveri ve insan emeği gerektiren çalışmalardır.  Daha güçlü bir oda için tüm hekimlerimiz sorunlarına ve odalarına sahip çıkmalı, farkında olmalı ve çözümün parçası olmalıdırlar. Değerli meslektaşlarım, Demokratik Hekimlerin bir üyesi olarak tüm hekim arkadaşların desteğini bekliyorum.”

Bugün de çarşaf liste şeklinde yapılacak seçimde Dr. Ali İhsan Ökten’in başkan adayı olduğu Demokrat Hekimler Grubu listesi ile Dr. Alper Pişkin’in başkan adayı olduğu Meslekte Birlik Grubu listesi ve bağımsız aday Dr. Mehmet Tamer Karaaslan yarışacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42