banner6

Sarı çizgilerden şikayet var!

Görme engelli vatandaşların yürümesini ve yönlerini bulmalarını kolaylaştıran ‘Sarı Çizgi’ yollar, son zamanlarda usulüne uygun olmayışı ve deforme olması yüzünden görme engelli vatandaşlar kayıp düşme ve yönlerini şaşırma gibi durumlara maruz kalıyor. Sarı Çizgi’ yolları kullanan Rıdvan Öncü, yaşadıkları sıkıntıları anlatırken görme engellilerin en büyük yardımcısı olan sarı çizgi yolların en azından düzgün ve usulüne uygun olmasını istediklerini söyledi.

Sarı çizgilerden şikayet var!

Adnan AVUKA

MARDİN (İLKHABER) - Görme engelli vatandaşların yürümesini ve yönlerini bulmalarını kolaylaştıran ‘Sarı Çizgi’ yollar, son zamanlarda usulüne uygun olmayışı ve deforme olması yüzünden görme engelli vatandaşlar kayıp düşme ve yönlerini şaşırma gibi durumlara maruz kalıyor.

Mardin’de çevresi tarafından çok sevilen görme engelli olan ve uzun zamandır ‘Sarı Çizgi’ yolları kullanan Rıdvan Öncü, yaşadıkları sıkıntıları anlatırken görme engellilerin en büyük yardımcısı olan sarı çizgi yolların en azından düzgün ve usulüne uygun olmasını istediklerini söyledi.

Mardin’de sarı çizgili yollarda yürümenin zor olduğunu belirten Öncü, görme engelli bireylerin bu durumdan rahatsız olduğunu ve büyük mağduriyetler yaşadığını dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde yolda evine giderken evlerinin önündeki sarı çizgide yürürken düşüp kolunu kıran Rıdvan Öncü, başka engellilerin zarar görmemeleri için yetkililerden acilen bu yolları düzeltmelerini istedi.

Kolu kırılan engelli vatandaşın yardımına komşuları yetişerek ambulans ile Mardin Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. Daha sonra Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edilen Rıdvan Öncü, burada ameliyata alınarak koluna iki platin yerleştirildi.

Yetkililerden söz konusu kaldırımların engellilere engel teşkil etmeyecek şekilde yeniden gözden geçirilmesini talep eden Rıdvan Öncü, “Artuklu Yenişehir Mahallesi Ravza Caddesi civarında ikamet ediyorum. Şeritlerde bir belirti olmadığı zaman nerede olduğumuzu anlayamıyoruz. Çoğu arkadaşımız bu yüzden kayıp düşüyor. Ben de geçtiğimiz gün düşüp kolumu  kırdım. Hastaneye komşularımız yetiştirdi. Engelli olduğumdan dolayı ameliyatımın zor olacağından Diyarbakır’a sevk ettiler. Benim maddi olarak da çok büyük mağduriyetim oldu. Şimdi derdimi kime şikâyet edeyim.” şeklinde dert yandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2022, 19:34

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER