banner6

Seçimi kazanan reklamcılar oldu

Reklam Danışmanı Mehmet Arif Çelebi, seçim öncesinde sektörde büyük hareketlilik yaşandığını belirterek, 30 Mart seçimlerinden en karlı reklamcıların çıktığını söyledi.

Seçimi kazanan reklamcılar oldu

Halil İbrahim UĞUR

ADANA-(İLKHABER) Reklam Danışmanı Mehmet Arif Çelebi, 30 mart seçimlerinden en karlı reklamcıların çıktığını söyledi. Türkiye’de reklamcılık sektörünün henüz gelişmediğinin altını çizen Çelebi, her şeye rağmen ülke genelinde reklamın gücüne inanmayan büyük bir kitlenin olduğunu vurguladı. Ancak 30 Mart yerel seçimleri öncesinde reklamcıların büyük kazanç elde ettiğini belirten Mehmet Arif Çelebi, aday tanıtım reklamlarında büyük paraların döndüğünü söyledi.

 

ADAY TANITIM REKLAMLARI EL YAKIYOR

Ortalama her bir ilçe belediye başkan adayı için yaklaşık 100 adet araç kullanıldığını ve her bir aracın da 500 liraya reklam ve sloganlarla donatıldığını belirten Çelebi, “Her bir aday, sadece araçlarla yapılan reklamlar için 50 bin lira para ödüyor. Bugün el broşürlerinin tanesi 35 kuruşa hazırlanıyor. Ve her bir aday yaklaşık seçim kampanyası boyunca ortalama 1 milyon adet el broşürü hazırlatıyor. Bu 300-350 bin lira para demek. Bir duvar afişinin tanesi ise bugün ortalama 50 kuruşa hazırlanıyor. Bir belediye başkan adayı 10 bin adet duvar afişi hazırlatsa 500 bin lira para harcamak zorunda kalıyor. Bu da toplamda 900 bin lirayı buluyor.” dedi.

 

REKLAMLARDA ÇEŞİT ARTTIKÇA RAKAMLAR DA BÜYÜYOR

El broşürü, duvar afişi ve araç giydirme bedelinin dahi çok büyük rakamları bulduğunu söyleyen Çelebi, gazete, dergi, televizyon, internet sitesi ve billboard ya da duvar ilanları ile birlikte bu rakamların daha da arttığını söyledi.

 

SADECE REKLAMCILAR KAZANMIYOR

Seçim kampanyası sırasında sadece reklamcıların kazanmadığını söyleyen Mehmet Ali Çelebi, kağıtçıların, nakliyatçıların ve dağıtımcıların da para kazandığını kaydetti. Çelebi, “Yapılan reklam çalışmalarından elde edilen paranın sadece bize kalmıyor. Tüm giderler hesaplandığında reklamcıya sadece yüzde 20 kalıyor.” diye konuştu.

 

SEÇİM SONRASINDA İŞLER DURACAK

Seçim öncesinde yaşadıkları yoğunluğun ardından seçim sonrasında uzun bir süre işlerin durayacağını belirten Çelebi, kazandıkları parayla uzun bir süre ayakta kalmak zorunda olduklarını söyledi. Çelebi, “Seçim öncesinde çok yoğun günler yaşıyoruz. Ancak bu yoğunluk seçimlere bir kaç gün kala sona erecek. Sonra tüm kampanyalar bir anda sona erecek ve reklamcılar uzun süre yapacak iş bulamacakları kısır döneme girecek.” dedi.

 

REKLAMIN GÜCÜ VE ETKİSİ BİLİNMİYOR

Türkiye’de reklam kültürünün çok fazla bilinmediğini belirten Çelebi, “Aslında Türkiye’de pek çok iş yeri sahibi ve küçük esnaf reklamın faylarını bilmiyor. Yada reklamın gücüne inanmak istemiyor. Ancak reklam hem zaman hem de para kazandırır ve herkesin reklama ihtiyacı vardır. Bunu belediye başkan adayları çok iyi biliyor ve hemen seçim öncesinde reklam çalışmalarına başlıyor. Bu gerçeği küçük esnaf ve diğer işyeri sahipleri gördüğünde ortaya çok güzel sonuçlar çıkacak. Bugün bir çok işletme ve firma bu gerçeği görmezden geliyor. Ancak reklam firmaya para kazandırırken, tüketiciye de zaman kazandırıyor. Çünkü reklam sayesinde tüketici, hangi malı ya da ürünü nerde ve nasıl bulacağını öğrenir. Böylelikle en kısa zamanda o ürün ya mala sahip olur.” şeklinde konuştu.  

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2014, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42