Seçimlerin centilmence geçmesi arzusundayız

Seçim güvenliği toplantısına başkanlık eden Adana Valisi Büyük, alınacak önlemlerin masaya yatırıldığını ifade etti:

Seçimlerin centilmence geçmesi arzusundayız

Seçimlerin centilmence geçmesi arzusundayız

 


ADANA (İHA) - Adana'da, Seçim Güvenliği Toplantısı, Vali Mustafa Büyük'ün başkanlığında, vali yardımcıları ve kaymakamların katılımıyla gerçekleştirildi.

1 Kasım’da yapılacak olan "Milletvekilliği Genel Seçimi"nde olası aksaklıkların önlenmesi ve vatandaşların huzur içinde oylarını kullanmalarının sağlanması amacıyla düzenlenen Seçim Güvenliği Toplantısı, Vali Mustafa Büyük’ün başkanlığında gerçekleştirildi. Vali Mustafa Büyük’ün başkanlığında gerçekleştirilen seçim güvenliği toplantısına, ilgili vali yardımcıları ve tüm kaymakamlar katıldı.
Seçim güvenliğinin sağlanmasında alınacak olan tedbirlerin ayrıntılarıyla görüşüldüğü toplantıda konuşan Vali Büyük, demokratik toplumlarda, milli iradenin tecellisinde en önemli unsurun, halkın hür iradesi ile oy kullanması olduğuna dikkat çekerek, "Seçimlerin, demokratik olgunluk ve centilmence geçmesi arzusundayız. Demokrasilerde, milli iradenin tecellisinde en önemli unsur, halkın hür iradesi ile oy kullanması ve görüşlerini benimsediği siyasi partiler arasından tercih yaparak, ülkeyi yönetecek kadroları belirlemesidir. Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen seçim takviminde, seçimlere yönelik her konu açıkça ilan edilmiştir. Dolayısıyla, belirlenen seçim kurallarının dışına çıkılmaması gerekmektedir." dedi.

"SES VE GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ OLUŞTURULMAMALI"
Vali Büyük şöyle devam etti:
"Hukuken, çerçevesi belirlenmiş uygulamaların dışına çıkılması, ses ve görüntü kirliliğiyle toplumu rahatsız edecek şekilde kampanya yürütülmesi, en çok karşılaştığımız konu. Siyasi partilerin binaları, seçim büroları ile miting alanları ve yollardaki bayrak, flama ve pankart gibi siyasi malzemelerin nerede, nasıl kullanılması gerektiği belirlenmiş. Bunun dışına çıkıldığı zaman problemle karşılaşılıyor. Bu, çoğu zaman karşılıklı yarışa dönüşüyor ve vatandaşların şikayetlerine yol açıyor. Afiş, pankart, parti bayrakları, broşür gibi materyallerin kaldırılması zaman alıyor. Ayrıca seçim süreçlerinde bazen hiç istemediğimiz şekilde çekişme ve olumsuzluk havası da oluşuyor. Seçim güvenliğinin sağlanması amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu toplantıda, tüm siyasi partilerimizin belirlenmiş olan kurallara uyması, seçimlerin centilmence başlaması ve bitmesi arzusunda olduğumuzu vurgulamak istiyorum. Seçim süreci boyunca, ilgili kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Bu vesileyle, demokrasi şöleni olarak da tanımladığımız seçimlerin ülkemize ve milletimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum."

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2015, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2