banner6

Şehirler gelişirse, Türkiye gelişir

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Adana Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti

Şehirler gelişirse, Türkiye gelişir

Şehirler gelişirse, Türkiye gelişir


 

  ADANA (İHA) - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ı ziyaret etti. 

  AK Parti Adana İl Başkanı Ziyaettin Yağcı'nın da katıldığı ziyarette Topbaş, Büyükşehir Belediyesi'nin "Anı Defteri"ni imzaladı.

  Kadir Topbaş, Adana'ya ilk gelişi olduğunu belirterek, Çukurova'nın Türkiye'nin önemli bir bölgesi olduğunu belirtti. 10 bin yıllık tarihi olan şehirlerde hem tarihi korumak hem de geleceği şekillendirmek gerektiğinin altını çizen Topbaş, "Sayın Başbakanımızın yerel yönetimlerde başlattığı bir model var. Biz de o anlayışla devam ediyoruz. İstanbul Türkiye'yi taşıyan bir şehir. Aynı zamanda bir dünya şehri. İstanbul'un dünyada örnek aldığı şehirler var ama biz de dünyanın önemli şehirlerinin önündeyiz" dedi.

  Hollanda'nın Amsterdam şehrinin İstanbul'daki uygulamalardan yararlandığını açıklayan Topbaş, "ABD Belediyeler Birliği Genel Sekreteri İstanbul'daki bazı çalışmaları uygulamak istediğini bizzat bana söyledi. Biz de Türkiye'de bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmalıyız. Böylece geleceğe birlikte yürürüz. Taassupları bir kenara bırakmalıyız" şeklinde konuştu.

  Kadir Topbaş, Türkiye'nin tarihi geçmişine bakıldığında hak ettiği yerde olmadığını söyledi. Topbaş şöyle devam etti:

  "Çok çalışmalıyız. Kaybettiğimiz zamanı telafi etmeliyiz. Çünkü hak ettiğimiz yerde değiliz. Türkiye Belediyeler Birliği ve Dünya Belediyeler Birliği başkanlığını yapıyorum. Artık eskisi gibi dışarı hayranlığının kalmadığını görüyorum. Hatta dünya bizi takip ediyor. Bize modeller soruluyor. Sayın Başbakanımız 'Sen büyüksün Türkiye' diyor. Bu sözü artık daha iyi anlıyoruz. Makamlar geçici devletin bekası önemlidir.î

  Adana Büyükşehir Belediyesi'nin de önemli hizmetler yaptığına inandığını belirten Topbaş, şehirlerin geliştiği oranda ülkelerin gelişeceğini vurguladı.

  Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da, İstanbul'a her gittiğinde yeni bir gelişmeyle karşılaştığını söyledi. İstanbul'un bir dünya kenti olduğunu kaydeden Zihni Aldırmaz, "İstanbul'da sizin mimar olmanızdan kaynaklanan inceliği de görüyoruz. İki kez İstanbul'da Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilmeniz çok önemli bir gösterge" dedi.

  Zihni Aldırmaz, eskiden Çukurova'nın tek bir kent olduğunu anlatarak, "Biz yine öyle görüyor ve bölgesel işbirliğine büyük önem veriyoruz. 2 saat mesafede 10 milyon nüfus var. İstanbul'dan sonra ikinci büyük nüfus burada. İstanbul finans, Ankara yönetim, Adana'da enerji merkezi ve Türkiye'nin Ortadoğu'ya açılan penceresi" şeklinde konuştu.

  Kalkınma Ajanslarının yapılanmasının da kentleri bölgesel işbirliğine yönlendirdiğine dikkat çeken Zihni Aldırmaz, İstanbul'u örnek aldıklarını kaydetti. Zihni Aldırmaz, yerel yönetim anlayışı olarak Başbakan Erdoğan'ın ortaya koyduğu modeli benimsediklerini de sözlerine ekledi.

  Ziyarette Zihni Aldırmaz, Kadir Topbaş'a bir vazo ile Çukurova'da Doğa ve Tarih kitabını hediye etti. Topbaş da Aldırmaz'a İstanbul'u simgeleyen bir plaket verdi.

  Ziyarette Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mahmut Çolak, ASKİ Genel Müdürü Kadir Küreksiz, Ulaştırma Daire Başkanı Ferat Yüksel ile Belediye Meclis Üyesi Hıdır Bahçe de hazır bulundu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42