banner6

Şentop: Her şey küreselleşti

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımı ile Mardin'de ‘Türkiye’de Toplum, Siyaset ve Anayasalar Konferansı’ gerçekleştirildi. 

Şentop: Her şey küreselleşti

Adnan AVUKA

MARDİN (İLKHABER) - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımı ile Mardin'de ‘Türkiye’de Toplum, Siyaset ve Anayasalar Konferansı’ gerçekleştirildi. 

Artuklu Üniversitesi’nde, 'Türkiye'de Toplum, Siyaset ve Anayasalar' konulu konferansı vermek ve bir dizi temaslarda bulunmak üzere Mardin'e gelen TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'u rektörlük binası önünde Vali Mahmut Demirtaş, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ile protokol çiçeklerle karşıladı.

Artuklu Üniversitesi’nin davetlisi olarak Mardin'e gelen TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, 'Türkiye'de Toplum, Siyaset ve Anayasalar' konulu verdiği konferansta gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de Toplum, Siyaset ve Anayasalar Konferansı’nın açılış konuşmasını MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar yaptı. Mardin Artuklu Üniversitesi ile ilgili geniş bilgi verip ülke ve dünya üzerindeki siyaset ve anayasa gibi konuları üzerinde duran Özcoşar, her ülkenin bir anayasası olduğunu Türkiye’nin de daha iyi bir anayasaya ihtiyacı olduğunu belirtti.

“Türkiye’de Toplum, Siyaset ve Anayasa” konulu programımıza katıldığı için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a teşekkür eden Özcoşar, “Siyaset, insanlık tarihi ile yaşıt, varlığına mutlak surette ihtiyaç duyulan bir olgu ve kavramdır. İnsanlık, toplum halinde yaşama iradesinin belirdiği ilk andan itibaren, siyaset kurumuna ihtiyaç duymuştur. Zira siyaset, insanların niçin bir araya geldiğini, birlikte yaşamanın gerekliliğini ve biçimini tartışmanın odağına koyan bir olgudur. Bununla birlikte toplumu ilgilendiren kararların kimler tarafından, nasıl ve ne şekilde alınması gerektiği de ilmi siyasetin alanına girer. Altını çizmek isterim ki kavramsal çerçevesini çizdiğimiz siyaset kavramı, hizmet ettiği topluma sorun değil, çözüm üreten bir mekanizma olarak varlığını sürdürmelidir. Hitap ettiği toplumun değerleri ile barışık halde yaşamalı, içinden çıktığı topluma örnek teşkil etmelidir. En önemlisi gücünü toplumsal normlardan, hukuk kurallarından ve toplumsal mutabakatı bünyesinde barındıran güçlü bir anayasadan almalıdır” dedi.

Özcoşar’ın açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Artuklu Üniversitesi’nin davetlisi olarak Mardin'e geldiği için mutlu olduğunu söyledi.

Şentop, pandemiye dair önemli mesajlar da verdi. Küresel bir hastalık olan koronavirüsle mücadelede aşılama konusunda küresel bir çaba görmediğini belirten Şentop, “Bütün dünyanın çok ağır şartlarda salgına maruz kaldığını takip ediyoruz. Eski dönem salgınlarla mukayese ettiğimizde de çok uzun bir dönem yaşadık. Bundan sonra da belki buna benzeyen başka dönemler, süreçler olabilir. Dünya küreselleşti, bugüne kadar başta paranın küreselliği ve daha sonra üretilen malların küreselleştiği konuşuluyordu. Ve daha sonra insanların küreselleştiği konuşuluyordu. Her şey küreselleşti. Hastalıklarda, virüsler de küreselleşti. Tabii bunlara karşı üretilecek başta aşı olmak üzere çarelerin de küreselleşmesi gerekiyor. Çin'de ortaya çıkan virüs küresel. Kısa sürede bütün dünyayı kuşatacak kadar yayıldı. Henüz aşılarda küreselleşmeyi görmüyoruz. Hal bu ki bu işin mantığı orada da bir küresellik gerektiriyor. Yani sadece belli ülkelerin vatandaşların aşılanması salgına karşı tedbir mahiyetinde yeterli değil. Çünkü hiç kimse salgına maruz kalmamıştı, hasta değildi. Çin'de birkaç kişiyle başlayan süreç bütün dünyayı sardı. Kendi vatandaşınızı aşılamanız diğer insanlar aşılanmadığı takdirde kısa vadede bu sorunu tekrar karşınıza çıkartacak. Bu bakımdan Cumhurbaşkanımızın da sık sık bahsettiği gibi aşıların bütün dünyayla, bütün ülkelerle paylaşılması, formüllerinin paylaşılması gerekiyor" diye konuştu

KÜRTÇEYE KARŞI BİR TAVRIMIZ YOK MESAJI VERDİ

Hükümetin Kürtçeye karşı asla bir tavır içerisinde bulunmadığına dikkat çeken Şentop şöyle konuştu;

“Eğer bir milletvekili TBMM’de Kürtçe konuşursa bu yazılmıyor. Bilinmeyen bir dil olarak yazılıyor dediyse bu yalandır. Meclis tutanaklarında bu gözüküyor. Mecliste tutanaklar kanun gereği Türkçe tutuluyor. Niye, çünkü resmi dil Türkçe olduğu için. Türkçe dışında başka bir dille bazı kelimeler olabilir bazı ibareler olabilir. Türkçenin dışında başka bir dille konuşulduğu taktirde Türkçe dışında başka bir dille konuşulmuştur diye dip not düşülüyor. Bunun da ses kaydı var tutanaklarda. Bu Arapça, farsça, İngilizce, Almanca, İspanyolca da olsa, tutanaklara dip not olarak geçiliyor. Çünkü Türkçe dışında bir dil ile resmi dil olması hasebiyle mecliste tutanak tutulmuyor. Diğerleri not olarak ses kaydına atıf yapmak suretiyle belirtiliyor. Bu Belli bir dile, Kürtçeye karşı bir tavırmış gibi bir yalan bir iftira kampanyasıyla yürütülüyor. Bunu dile getirenler oluyor. Tabii bunu soru önergesiyle soranlar oldu daha önce. Biz bunlara örnekleriyle beraber bunun cevaplarını verdik. Ama buna rağmen bunu düzeltmiyorlar. Yani söyledikleri şeyin yanlış olduğunu ortaya koyan bilgiyi kullanmıyorlar. Kasten bir iftira, karalama, yalan söyleme gayreti olabilir.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Artuklu Üniversitesi konferans salonunda ‘Türkiye’de Toplum, Siyaset ve Anayasalar Konferansı’na Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, AK Parti Milletvekilleri Cengiz Demirkaya, Şehmus Dinçel ve İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel ile çok sayıda konuk katıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER