banner6

Seyhan: Beyaz Anadol aklığın sembolü oldu

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan, Adana Belediye başkanlarından Ege Bagatur’u ölüm yıldönümünde anarak, Bagatur’un demokratik anlayışı ve şeffaf yönetim anlayışını benimseyen bir kişi olduğunu söyledi.

Seyhan: Beyaz Anadol aklığın sembolü oldu

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan, Adana Belediye başkanlarından Ege Bagatur’u ölüm yıldönümünde anarak, Bagatur’un demokratik anlayışı ve şeffaf yönetim anlayışını benimseyen bir kişi olduğunu söyledi.

CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan, kent için verdiği mücadele ile bilinen Belediye Başkanı Ege Bagatur’un ölüm yıl dönümü nedeniyle bir konuşma yaptı. Meclis oturumunda yaptığı konuşmada Seyhan, Ege Bagatur’un kent için yaptığı mücadeleyi anlattı.

SAYGIYLA ANIYORUM

Kendi ülkesine ve şehrine hizmet eden ve emeği geçen herkesin saygıyla anılmayı hak ettiğini belirten Seyhan, “Ülkemizde olduğu gibi kendi hizmetine kendi vatanına hizmet etmiş insanlar olduğu gibi kendi şehrine de hizmet etmiş emeği geçmiş insanlar var. Şu veya bu partiye bağlı olmaksızın, her hangi bir siyasi görüşe bağlı olmaksızın emeği geçen, bu şehre hizmet etmiş, büyükşehirden, ilçesine kadar emeği geçen her insan bizim nezdimizde saygın bir kişidir. Bu kişilerden biri de rahmetli Ege Bagatur’dur” dedi.

ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI

Ege Bagatur’un demokratik anlayışı ve şeffaf yönetim anlayışını benimseyen bir kişi olduğuna dikkat çeken Seyhan, “Ege Bagatur kentte her zaman rahmetle, saygıyla anılacak şekilde işler yapmış, bu memlekete emeği geçmiş bir belediye başkanıdır.  Hukuk Fakültesi’nden başlayan bir eğitim sürecinde bile demokratik anlayışını, şeffaf yönetim anlayışını benimsemiş, bir mücadele içerisinde yer almıştır. Adana’ya geldiği süre içerisinde de bu anlayış içerisinde siyasete girmiş, Cumhuriyet Halk Partisi’nde belli bir süre ilçe başkanlığı yapmış, daha sonra belediyelerimizde meclis üyeliği, grup sözcülüğü yapmış, belediye başkan vekilliği yaparak, yerel yönetimlerde bir deneyim yapmıştır. 1973 seçimlerinden itibaren de Adana’da belediye başkanı seçilmiş ve Adana’da da çağdaş, hesap sorulabilir, şeffaf belediyeciliğin en güzel örneklerinin verilebildiği bir dönem yaşanmıştır” diye konuştu.

KUZEY ADANA

Seyhan, Kuzey Adana’nın yeni şehirleşmeye açılmasının Bagatur döneminde yaşandığını söyledi.  Bagatur’un İsmet İnönü Parkı işgali ile mücadelesinde silahlı saldırıda ağır yaralandığına dikkat çeken Seyhan, “Kuzey Adana’da yeni bir şehirleşme açılmasıyla ilgili planlamalar o zamanlar başlamıştır. Her ne kadar sonradan Kuzey Adana çarpık bir gelişmeyle yüz yüze gelmiş ise de böyle bir atılımın öncülüğü o zamandan yapılmıştır. Bugün İnönü Parkı ile bildiğimiz bir yerin işgali doğrultusunda gösterdiği kararlı duruş neticesinde bir silahlı saldırıya maruz kalmış, ağır yaralanmıştır. O zamanın başkan yardımcısı sanıyorum Ahmet Albay’dı. Birlikte bu saldırıda yaralanmışlar ve çok uzunca bir süre hayatta kalma mücadelesi vermiştir. Ama buna rağmen belediye başkanlığı sorumluluğunu o şartta da başarıyla devam ettirmiştir. ” şeklinde konuştu.

BEYAZ ANADOL AKLIĞIN SEMBOLÜ

 Beyaz Anadolu’nu hem makam aracı olarak, hem de özel aracı olarak kullanan Ege Bagatur ile Beyaz Anadol’un ak sembol haline geldiğini vurgulayan Serdar Seyhan, “Tasarruftan yana zihniyetini de, hem makam aracı, hem özel aracı olarak kullandığı Beyaz Anadol  o günlerden bu güne bir sembol olarak bu güne gelmiştir. Yani bir dönemlerin Beyaz Toros’unun bıraktığı bir imaj gibi bir kara imaj değil, Beyaz Anadolu’n bıraktığı bir ak sembol bugüne kadar süre gelmiştir. Bu sebeple Adana’mıza verdiği hizmetler ve görev aldığı süre içerisinde bugünde bile saygıyla anılmayı hak eden Bagatur’u saygı ve rahmetle anıyorum.”  ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42