banner6

Seyhan Cazibe merkezi olacak

Göreve geldiğinde Seyhan'ı cazibe merkezi yapacağına söz veren Karalar, “Bunu yapmak çok zor değil, kendimiz için değil, Seyhan için çalışacağız, kent enstitüleri kurup Seyhan'ı kent kültürüne kavuşturacağız. Yapamayacağımız sözleri vermeyeceğiz. Verdiğimiz sözleri tek tek yerine getireceğiz” dedi.

Seyhan Cazibe  merkezi olacak

Seyhan Cazibe

merkezi olacak


 

ADANA (İLKHABER) Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, İLKHABER Gazetesi'nin Geleneksel Çiğköfte Günü'nün konuğu oldu. Karalar'ın ilk olarak gazetemize açıkladığı hizmet sözleri ise 'Seyhan'a müjde' niteliğinde. Seyhan'a “Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi”, öğrenciler için etüd merkezleri, kent enstitüleri kurmayı planladıklarını belirten Karalar, Seyhan'a bir meydan, çocuklara oyun sahaları, gençlere çay içebilecekleri, yürüyüş yapabilecekleri mekanlar oluşturacaklarını belirtirken, Seyhan Nehri kıyısını adeta cazibe merkezi haline getireceklerini ve Seyhan'ı çıkmaz sokaklardan kurtaracaklarını söyledi.

Yerel seçimlere kısa bir süre kala çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, gazetemizi ziyaret etti. Burada gazete personeli ile birlikte çiğ köfte yiyen Karalar, daha sonra projelerini anlattı. İnsan yaşamını kolaylaştıran, güzelleştiren hizmetlerin belediyenin asli görevi olduğunu vurgulayan Karalar, uzun yıllardır hizmetten mahrum kalan Seyhan'ı yaşanabilir, hatta yaşamak için tercih edilen bir ilçe yapacağına söz verdi. Seyhan'da ağız ve diş sağlığı merkezi kuracaklarını, bunun için her şeyin hazır olduğunu belirten Karalar, öğrenciler için de etüd merkezi oluşturup, onları iyi bir geleceğe hazırlayacaklarını söyledi. Karalar, “Her aile yüksek paralar ödeyerek çocuğunu dershanelere gönderemiyor. Etüd merkezlerinde ücretler dershanelerden de yüksek oluyor. Aileleri bu yükten kurtarıp çocuklarının üniversiteye hazırlanması, ilköğretimde ise ara sınavlara hazırlanmaları için her türlü kolaylığı sağlayacağız. Ayrıca Seyhan'a etüd merkezleri düşünüyoruz. Buralarda çocuklar üniversiteye hazırlanabilecek. Çünkü her aile çocuğunu dershaneye ya da etüd merkezlerine gönderemiyor. Gönderse bile bu çok büyük ekonomik sıkıntılara neden oluyor. Bizim açacağımız etüd merkezlerinde çocuklar üniversiteye hazırlanacağı gibi, ilköğretimde de SBS gibi ara sınavlara da hazırlanabilecek. Ailelerin 'çocuğumu sınavlara nasıl hazırlayacağım?'” kaygısı ortadan kalkacak” dedi. Seyhan'ın yıllardır belediyenin asli hizmetlerinden bile yoksun kaldığını dile getiren Karalar, “Seyhan'ın bir çok mahallesinde çocuk parkı yok, temizlik yok, altyapı yok, gençler için spor sahası yok, kapalı semt pazarı yok, bunlar belediyelerin asli görevidir. Bunun yanında ne var? Çıkmaz sokaklar var. Mahallelerde sorunlar var sıkıntılar var, yoksulluk var, hizmetten yoksunluk var” dedi.

Regülatör Köprünün Kuzey yönünün kötü bir durumda olduğunu anlatan Karalar, “O alan için kültür sanat merkezi projemiz var onu yapacağım. Yürüme yolları yapacağız. Seyhanlı yazın sıcağında 4-5 ay çoluk, çocuğuyla serin serin dolaşıp, gezecek, çaylarını içecekler. İkinci projemiz bildiğiniz gibi kentler bir meydan etrafında şekillenir. Ben Seyhan’a özel bir meydan yapmak istiyorum. Bu benim düşüncem ama halkıma sorup, onaylatmam gereken bir proje. Saydam Caddesi girişi ve Obalar Caddesinin de keşmekeşliğini bitirecek projem şudur. Balıkçılar ve kasaplar çarşısını oradan kaldırıp modern bir dizayn yapmak. Bu memleketin çarpık kentleşmesine önüne geçecek şey portakal bahçelerini söküp, yerine ev yapmak değil, çarpık kentleşmenin önüne geçecek şey “yerinde dönüşüm” dediğimiz sistemi oturtmaktır” diye konuştu.

 

Hürriyet Mahallesinin fotoğrafını çektirdiğini kaydeden Karalar, “Orayı da depreme dayanıklı, modern yapılara kavuşturacağız. Yeşil alanı, çocuk parkı, yürüme alanları olan insan sağlığına yakışan şekilde tasarılarımız hayat bulacak. Adana giderek gettolaşan bir kent. 1994’e kadar sanayi kenti olan Adana, doğudan gelen insanlara aş, iş veriyordu. 1994’ten sonra durağan hale gelen Adana gerilemeğe başladı. Adana’ya göç devam etti. Bu yüzden her mahalle bir kent oldu. Kent kültürü vermek için de kent enstitüleri kurmak gerekiyor. Bu da projelerimizde var” ifadelerini kullandı

 


 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2014, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER